Skocz do zawartości

Zagadka czy samolot poleci


robertus

Czy samolot poleci?  

53 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy samolot na obrazku wystartuje?

    • tak
      23
    • nie
      30


Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda gadać, szkoda się wypowiadać, po co w ogóle coś pisać. Z jednej strony po napisaniu co się stanie i dlaczego tak się stanie jedni piszą, że bzdury, inni że źle piszę, bo czepiam się pierdół, jeszcze inni, że się ich gnoi i że trzeba do skutku wałkować jedno i to samo, bo się nie chciało poczytać tego co ktoś wcześniej napisał...

A samolot stojąc w miejscu zacznie po prostu lecieć, do tego helikopter, któremu zabrakło paliwa będzie wisiał w powietrzu obok niego i czekał na cysternę... szkoda gadać, poważne (tak mi się kiedyś zdawało) forum o lotnictwie w małej skali, a pojęcie o fizyce działającej na model żadne.

 

Przepraszam za offtop i jest to moja ostatnia wypowiedź odnośnie tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznaje się bez bicia i co prawda, nie od razu, ale po długim i głębokim /wreszcie...!/ namyśle, że się pomyliłem i sądziłem, że samolot nie drgnie z miejsca. Irek też tak myślał i jedynie to jest jakąś dla mnie pociechą ;)  Pojąłem to, kiedy wyobraziłem sobie, że ten samolot wcale nie ma podwozia i w sposób cudowny lewituje nad pasem, stojąc sobie w miejscu. W pewnym momencie pilot "daje rurę" i maszyna /nadal zawisając nad pasem/ powoli zaczyna się rozpędzać, bo silniki zaczynają się "wkręcać w powietrze". I faktycznie , ani kółka , ani ruchomy pas, nic tu nie mają do rzeczy.

Czyli reasumując, można się pomylić, co ponoć jest rzeczą ludzką i można się przyznać do błędu, nie doznając żadnego uszczerbku na honorze, czy godności. Tyle z mej strony w temacie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jam wyrzuty sumienia, że zrypałem parę osób w tym Ciebie :) za zepsucie zagadki :)

Sorki.


Eksperymentu nie mam jak zrobić bo nie mam bieżni do biegania w zasięgu.

Ale juz ktoś mnie wyręczył

 

Dodam jeszcze, że w praktyce jest jakies tam tarcie na kołach i tarcie na łozyskach więc coś tam się zmieni droga startowa lub lądowania.

Ale plus minus będzie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lądowanie na taśmociągu w tym samym układzie będzie skutkowało krótszą drogą hamowania ( dla obserwatora z ziemi )  . Natomiast względem taśmociągu i przejechanej po nim drogi będzie takie samo.

No nie do końca - choć rozumowanie jest w miarę poprawne - w przypadku Benka czy innego liniowego : Te duże hamują przede wszystkim na bazie aerodynamiki i reversów - hamulce na kołach to tylko część i to niezbyt wielka siły hamowania.

Natomiast to rozumowanie jest słuszne w przypadku małych samolotów hamujących tylko za pomocą hamulców w kołach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilot tego samolotu będzie zwiększać ciąg, samolot będzie chciał przemieszczać się po pasie a ten mu będzie uciekać do tyłu. Takie jest chyba założenie zagadki, że tasmociąg osiągnie prędkość równą prędkości startowej. W rezultacie silniki będą wyć taśma zasuwać a samolot stac w miejscu. Ruchu powietrza wokół skrzydeł nie ma i nie poleci.  To tak samo jak postawić samochód na tasmociągu, który będzie przyspieszać razem z kołami pojazdu, auto będzie względem powietrza stało a jedynie symulowało ruch na taśmie czy rolkach. Każdy z Was był chyba na przeglądzie autem gdzie sprawdzane są na rolkach hamulce... mnie tam się nie wydawało aby podczas tego sprawdzania moje auto zmieniło otoczenie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, widziałeś kiedyś taką zabawkę: samolocik podwieszany do sufitu i latający w kółko na sznurku zamocowanym do kadłuba?

Ma kontakt z podłożem i koła? Nie. I lata.

Zdajesz się uparcie ignorować wielokrotne tłumaczenia, że ciąg popychający samolot powstaje w środowisku jakim jest powietrze, nie na asfalcie, trawie itd.

Koła są tylko dodatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.