Skocz do zawartości

HS-311 powyżej 6V


idfx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Jako jedno z popularniejszych serw w modelach RC z pewnością jest przez wielu z Was używane. Według specyfikacji max. napięcie zasilania to 6V. Czy zasilacie je większym napięciem i coś złego się z nimi działo ? Osobiście zasilam je około 7 V przy w pełni naładowanym pakiecie NiMh. Nie zauważyłem nic złego jednak w nowym modelu przy pełnym napięciu pakietu wszystkie mi zaczynają "grać" nawet ze zdjętymi orczykami. Czy powinienem się martwić, ewentualnie zmienić sposób zasilania czy można je tak katować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe .. wsadziłem LiPola do Soprano i jeszcze szybciej go wydłubałem i wymieniłem na NiMh. Powód prosty - nie lubię pozostawiać LiPo w modelu a każde jego wkładanie / wyciąganie wiązało się z męczarnią z ciasno dopasowanymi nylonowymi śrubami od płatów. Bardziej się zastanawiam nad LiFe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper,

 

z podobnego powodu jak Ty ja kupiłem do Escapade'a Li-Fe:

dokładnie ten i z tego źródła: http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=183_488&products_id=15756

Pakiet jest dość kompaktowych rozmiarów.

O wrażeniach z użytkowania jeszcze nie napiszę bo model poleci w 2016.

 

W modelu użyłem przełącznika z gniazdem ładowania i dorobiłem wyjście gniazda balansera. Teraz mogę ładować Li-Fe bez wyjmowania z modelu i balansować obie cele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi właśnie wpadł w oko w ostatnich dniach jak szukałem na modelemax. Wyłącznik z gniazdem do ładowania już mam zamontowany, więc pozostanie wyprowadzenie balancera. Ciekawi mnie jednak jakie one mają napięcie świeżo po naładowaniu ? 

 

EDIT:

 

Czemu dopiero w 2016 !! :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się wstrzymasz to go naładuję w weekend i dam Ci znać.

Później wrócę sobie do storage i do piwnicy gada ;)


Zastanawia mnie to piszczenie serw.....

Grają cyfrowe serwa, ale analogi.....? Jakoś mi to nie pasuje!

 

Jakie dałeś na przepustnicę, do Rocket'a, bo nie pamiętam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przepustnicę dałem też 311. Najpierw zaczęło nie tyle piszczeć co warczeć na SW. Potem już wszystkie. Pomaga jak delikatnie ruszę trymerem w jedną czy drugą. Myślałem, że jakieś naprężenia od popychaczy, ale odpięcie wszystkich orczyków nic nie zmienia.

 

Co ciekawe w Soprano mam identyczne serwa na wszystkich sterach i nic takiego się nie dzieje :)

 

To jak będziesz mógł to będę wdzięczny jak sprawdzisz ten LiFe.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper,

 

jestem teoretykiem jeżeli chodzi o spaliny, ale chyba jak to mówią "szału nie ma" z tym HS 311 na przepustnicy. Jak padnie serwo na przepustnicy to może rozbić model wart z silnikiem trochę więcej niż serwo za 27 PLN.....

Ja bym dał mocniejsze serwo i na metalowych trybach.

Może znasz ten artykuł:

https://www.ef3m.pl/pl/blog/Ustawienie-serwa-gazu-i-regulacje-w-modelu-samolotu-rc-z-silnikiem-benzynowym/8

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przepustnicy są minimalne opory i naprężenia (poza drganiami) i dopóki model nie zaliczy solidnej gleby nie potrzebne mu metalowe tryby. Jak zaliczy glebę to i metalowe mu na przyszły lot nie pomogą bo będzie do spalenia w kominku a nie odbudowy ;) Drgania są, ale spróbuj ruszyć 311-kę palcami ;) Artykuł znam, dzięki za link. Pomyślę nad tym, jednak to model za 500 a nie 5000 zł i nie 3D.

 

W razie co będę "lądował" na pełnym gazie ;) lotnisko ma 1 km pasa trawiastego to wolę rozbić model niż pozwolić mu uciec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telepią się bo mają za wysokie napięcie. Obniż do zalecanego poziomu i pewno wszystko wróci do normy.

Miałem identycznie u siebie i tylko jedno serwo od przepustnicy nie tolerowało wyższego napięcia - dioda prostownicza rozwiązła problem. W Twoim modelu na gaz to serwo wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak mam obiżyć ? :) Stabilizator nie da rady bo musi mieć 25% większe napięcie niż sam stabilizuje a jak pakiet w miarę rozładowania osiągnie 6V to już w ogóle będzie klapa ..

 

Nie bzyczenie mi przeszkadza a ciarki na plecach, że w pewnym momencie któreś serwo padnie z przepięcia, dlatego zapytałem o Wasze doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też mi przyszło przez myśl, ale jak pakiet będzie miał 5.8 V to z diodą już 5.1 .... Pomyślałeś o tym ? Jak 5.2 to z diodą 4.5 itd .. Czyli niby jeszcze długo by się na nim polatało, ale jednak nie. Sztucznie obniżamy "pojemność" pakietu. 

 

Diodę trzeba by wlutować na każdym przewodzie zasilającym serwa by nie obniżać napięcia zasilania odbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnij ten wątek, to może Ci przyjdzie coś do głowy http://pfmrc.eu/index.php?/topic/31819-zasilanie-szybowca-f3f/.

U siebie dałem diody przy zasilaniu z LiFe i latania "cały" dzień spaliną.

 

Dzięki !

 

Przejrzę, jednak chcę zachować "całe" napięcie pakietu w danym momencie rozładowania na odbiorniku a obiżyć jedynie na serwach. Chyba dobuduje płytkę z diodą do zasilania serw ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

khmmmm .... chyba miałem przeczucie ;)

 

Właśnie mi padło serwo gazu w testach naziemnych. W pewnym momencie gaz na maksa (tak miałem ustawiony) i nie ma reakcji na drążek. Wyłączyłem zapłon kill switchem i szybka kontrola ... zero reakcji na serwie gazu. Podpiąłem jedną lotkę pod kanał gazu i jest ok, więc to nie odbiornik. Znowu serwo i nie ma odzewu .. padło elektronicznie a nie mechanicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro (albo w czwartek jak będę wracał z Białki) będę w Krakowie u Wojtka (marvio-rc) i coś tam pewnie dobierzemy pod wymiar :) 

 

Michale ... dzięki za link, ale serwo padło elektronicznie a nie mechanicznie i wciąż obawiam się tego napięcia poza specyfikacją ;) Inna sprawa ... serwo za 100 zł w modelu za 500 to też lekki przerost formy nad treścią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.