Skocz do zawartości

RWD-5 model RC z kartonu


Rekomendowane odpowiedzi

Dla sprawdzenia możliwości budowy modelu RC z kartonówki postanowiłem przed zrobieniem C-130 ( http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=7697 ) przetestować to na czymś małym, wybór padł na RWD-5 z firmy Super Model. Samolot jest w skali 1:15.

Wymiary modelu

Rozpiętość – 680mm

Długość - 480mm

Pow. nośna skrzydła – 5,5dm2

Przewidywana waga do lotu 220g

Obciążenie skrzydła – 40 g/dm2

 

 

94657b4681d79609med.jpg

 

 

Przedstawiam tutaj montaż i ew. oblot trochę uproszczony, ale w zarysach postaram się pokazać co robię i co zmieniam w stosunku do oryginału.

 

Przewidywane wyposażenie

Silnik 3f 2500KV 10A 25g

Akumulator 7,4V 900mAh 15C

Serwa 2x 4,5g

Regulator 12A

 

Budowę rozpocząłem od skrzydeł i tutaj pozostawiłem oryginalną metodę (tj całość karton). Ożebrowanie i podłużnica jest zrobiona z tektury 2mm

Jedno jest pewne w skrzydle najwięcej ważyło wzmocnienie z tektury.

Jakbym całość szkieletu tak zrobił to model byłby zbyt ciężki aby rozsądnie zrobić z niego RC

Wyciąłem lotki i zostawiłem celem przypasowania do kadłuba.

058b15f20fbdfdcemed.jpg

 

 

Szkielet kadłuba zrobiłem z balsy 2mm i 4mm

Model posiada wyposażenie kabiny i oszklenia okien. Robię model z oszkleniem ale nie jestem pewny czy uda mi się wykonać elementy kabiny. Wszystko będzie zależało od tego jak będę musiał ułożyć wyposażenie.

 

16580f5cd665d090med.jpg

82201e013420445bmed.jpg

eb9e4d2310643967med.jpg

 

 

Mocowanie silnika.

Problemem jest to że oryginalnie RWD-5 ma bardzo wąską maskę silnika i oś śmigła jest bardzo wysoko i przy tych wymiarach modelu nie dało by mi się znaleźć żadnego silnika który by tam pasował. Dlatego musiałem obniżyć w stosunku do oryginału oś śmigła o 8mm.

 

58734ae2a1cb9812med.jpg

 

Tutaj przedstawiam sposób wykonania przeniesienia napędu na lotki skrzydeł.

1fc48842c0907c15med.jpg

98c53d3453f26382med.jpg

 

A tak wygląda model na dziś

3c28e1bf4ea8fe8amed.jpg

ec6cbab178b70201med.jpg

 

Już teraz mogę powiedzieć że konstrukcja –szkielet z balsy plus oklejanie kartonem daje bardzo mocną konstrukcje i wcale nie taką ciężką jak by można było sądzić. Konstrukcja skrzydła jest słabsza i cięższa (szkielet z tektury) ale wcale nie jest słaba, wiotka i delikatna.

Karton na rozciąganie jest bardzo mocny i nie tak łatwo go uszkodzić.

Zestaw tej wycinanki posiada kilka niedokładności i małych błędów.

Myślę że niedługo model znajdzie się w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej balsowej konstrukcji też można by było co nieco zdjąć .

Gratuluje pomysłów.

Cały czas mnie zaskakujesz.

A wyszło super.

Oby tylko sprawdził się w locie i firma GWS padnie, bo każdy zrobi sobie kartoniaka. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś się zastanawiałem, jak by wyglądał model kartonowy przebudowany na RC. Po któtkim czasie odpuściłem to sobie. Teraz wiem, że są ludzie, którzy potrafia to zrobić. Gratuluję pomysłów. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tylko sprawdził się w locie i firma GWS padnie, bo każdy zrobi sobie kartoniaka.

 

Z tym "każdy" to trochę przesada, ja jak zaczynałem sklejanie Małego Modelarza to miałem cztery numery z Fiatem 126p i cztery razy do niego podchodziłem i nie udało mi się go zrobić.

Samoloty skleja się bardzo trudno z kartonu bo mają dużo obłych kształtów, które bardzo trudno wykonać z płaskiej kartki.

Najłatwiej się skleja budynki i np czołgi (dużo płaskich powierzchni, problem tylko z kółkami i gąsienicami).

 

Wiem że mogłem dać mniej balsy, ale jak porównałem wagę balsy i tektury to nie miałem żadnych oporów.

 

Z tym super to też przesada, jak by ten model zobaczył mój ojciec chrzestny (jest wieloletnim modelarzem kartonowym) to by się za głowę złapał. Tyle tam niedokładności, że strach myśleć). Ale doszedłem do wniosku że ten model ma latać, a nie na wystawy jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot jest w skali 1:15.

Całkiem, całkiem na przeróbkę RC

Kiedyś kartonówki w MM były 1:33 (na takich ja się zatrzymałem).

Ale latka lecą i widzę, że teraz wycinanki są duużo większe i nawet jakby przystosowane do latania.

Przy okazji, "Latający samolot na uwięzi" :shock: jak to miało być zrealizowane?

Może to byłby dobry pomysł dla naszych młodych zapaleńców :D :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty skleja się bardzo trudno z kartonu bo mają dużo obłych kształtów, które bardzo trudno wykonać z płaskiej kartki.

Najłatwiej się skleja budynki i np czołgi (dużo płaskich powierzchni, problem tylko z kółkami i gąsienicami).

 

Heh, znam to skądś, ale mi się szczerze mówiąc najłatwiej sklejało samoloty. W sumie najmniej drobnych detali miały. Nie to co makiety okrętów wojennych, czy podwozia pojazdów ;)

 

Czekam na efekty prac, zrobiłeś mi chrapkę na jakieś kartonowe latadło. Przy odrobinie wysiłku taki model będzie dużo bardziej przypominał oryginał, aniżeli większość gotowych modeli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nastąpił testowy lot modelu, jeszcze przed skończeniem. Celem sprawdzenia ustawień i zrobienia poprawek.

Na dziś waga modelu do lotu to 222g.

 

I co?

 

A no źle.

Po kilku wypuszczeniach z ręki i pierwszym 2 sekundowym locie silnikowym mogę stwierdzić że model by latał, tylko że zawaliłem z montażem napędu lotek w skrzydle.

Już po zamontowaniu serwa wiedziałem że będą problemy. Chciałem schować popychacze w skrzydle i przez to dźwignia miała dł 5mm co powodowało że nawet niewielkie luzy przenosiły się na duże wychylenia (bardzo dużych) lotek skrzydła.

Efekt był taki że lotki miały własny luz około 6mm i dodatkowo przy nawet niewielkim nacisku dodatkowo się przechylały.

 

A to krótki filmik z lotu (za dużo powiedziane) http://pl.youtube.com/watch?v=UNfVdEg6E5k

 

Model z tej kraksy wyszedł bez specjalnych uszkodzeń. Gorzej że muszę jakoś przerobić napęd lotek, a nie wiem jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej że muszę jakoś przerobić napęd lotek, a nie wiem jak.

Jak chcesz, to daj dłuższą dźwignię, ale po pierwsze "to białe z bowdenu" zamień na drut stalowy fi 1,5mm (Formosa :shock: , A10 ... i inne GWSy tak mają; a nawet 3kg trenerki mają identycznie tylko drut jest grubszy :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.