Skocz do zawartości

Funkcje w aparaturze komputerowej


Tost

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od 2 dni jestem szczęśliwym posiadaczem aparatury Futaba 6EXHP :D

Poki co w powietru jeszcze jej nie uzywalem, ale ucze się "na sucho" i rozgryzam caly komputerek ;)

 

Jest to moja pierwsza komputerowa aparatura, wiec mam kilka teoretycznych pytan, dla was jasnych jak slonce ;)

 

Za co są odpowiedzialne funkcje:

1)Dual Rate - podwojne wychylenia? Dobrze rozumiem, ze jak wlacze tą opcje to serwa się beda wychylać dwa razy szerzej, dalej?

2)Expotential - maxymalne wychylenie serw?

3)Epa - tutaj juz nie mam pomysłów ;d

4) PCM - system kodowania? czym sie rozni od PPM, PPCM ?

5) 5 punktowa krzywa gazu, rozumiem, ze to do heli, tak? w smaolotach to sie przydaje? ;]

 

To te najwazniejsze, prosze o pomoc, pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DUAL RATE - jest prawie tak jak mówisz ale tutaj sam sobie określasz jak się będą serwa wychylały. Najczęściej ustawia się to w procentach. Np do startu potrzebujesz małe wychylenia steru wysokości to ustawiasz DR powiedzmy 50% a do normalnego lotu masz 100%

 

EXPOTENTIAL - tu zmniejsza się lub zwiększa czułość drążka w pobliżu neutrum.

 

EPA - maxymalne wychylenie serw

 

PCM - system kodowania sygnału, łapie mniej zakłóceń niż standardowy ale musisz mieć specjalne odbiorniki

 

5 punktowa krzywa gazu może się przydać w samolotach (w szczególności w spalinach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz miec wychylenie np. liniowe lub logarytniczne .... czyli liniowe wychylenie serwa idzie poporcionalnie do drążka w innym przypadku przy początkowym wychleniu drążka serwo wychyla się nieznacznie ... :) a po przekosczeniu np 30% wychelenia drązka serwo wychyla się znaczie bardziej. Mam nadzie że zroziumiesz jak nie to może ktoś opisze to znacznie czytelniej ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie znam instrukcji od Futaby ale jakbyś pożyczyl od któregoś z modelarz z Poznania instrukcję od Optika, to są tam łopatologicznie wytłumaczone funkcje .Graupner czy Multiplex opisują to bardziej zawile.

Pozdrowienia Marian

Zapraszam na zawody w Poznaniu http://www.rcpabianice.strefa.pl/kalendarze/2008/2008aircombat.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za informacje, pewnie wpadne ;)

 

maminstrukcje od futaby, oc prawda po angielsku, wiekszosc rozumiem, ale bardziej tam sie skupiam na czynnosciach jakie musimy wykonac, aby cos zmienic, natomiast zasady dzialania funkcji i mixerów wole po polsku poznawac ;]

 

Zapraszam na zawody modeli plywajacych eco, hydro, mono na poznanskiej malcie w ten weekend ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

exponential to po polsku funkcja wykładnicza, jeśli chodziłes do szkoły przypomnij sobie jej wykres (najpierw powoli rośnie, a potem całkiem szybko). Jej odwrotnością (w sensie wykresu) jest f. logarytmiczna, czyli najpierw rośnie szybko, a potem coraz wolniej, choć punkty poczatkowe i koncowe będa takie same. Jeśli ustawisz exponential na wartość ujemną, to masz właśnie f. logarytmiczną, ale do czego się to może przydać w modelu to naprawdę nie wiem.

DR to wychylenia jak sama nazwa mówi podwójne, używa się DR na lotki i wysokośćo oddzielnie włączane albo jednym wyłącznikiem, zależnie jak ustawisz w aparaturze, a czasem są DR na 2 stopnie, zwłaszcza wysokość.

Zasada jest taka, że przy wolnym locie (start szybowca) albo do figur autorotacyjnych ustawia się max wychylenia, a do normalnego lotu włącza się DR, a do lotu na max. prędkości włacza się DR drugiego stopnia czyli jeszcze bardziej ograniczone.

Jeśli używasz symulatora to nadajnik powinien pracować w trybie PPM (FM), a nie PCM, ale to chyba wiesz.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.