Skocz do zawartości

Moja pierwsza drukarka 3D - Prusa Steel (aka cordobesa)


Mitar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Michał powiedz mi jedną rzecz bo nie mogę rozgryźć :)

 

Zamontowałem prowizorycznie ten opto :

 

srSM4X.jpg

 

Problem pojawia się przy zerowaniu osi, po podłączeniu opto i zerowaniu Z extruder przy zerowaniu idzie mi w górę zamiast w dół jak do tej pory. Gdzie to przestawić ? Nie używam repetriera itp. wszystko konfiguruję ręcznie w Marlinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam repetiera ale pewnie w marinie będzie podobnie, ja bym przestawił wartość #define Z_HOME_DIR , jeśli masz 1 to -1 albo odwrotnie.

Możesz też spróbować wpiąć wtyczkę silnika Z na odwrót w rampsa i też da radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak to nie sprawa ustawień .. Ramps po prostu nie widzi endstopa (identycznie się zachowuje po odłączeniu od płytki). Idzie parę sekund w górę i się zatrzymuje. Sam w sobie endstop działa, dioda świeci, po włożeniu w szczelinę czegoś gaśnie. Nie wiem jak to ugryźć, na poprzednim Rampsie mi działało na tym nie chce. Mechaniczny wciąż działa prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ci pokazuje jak odpalisz komendę testową (w repetierze M119) ?

 

Powinno wyskoczyć coś w stylu x_max:L y_max:L z_max:L

Sprawdź czy przy Z_MAX zmienia ci się H/L jak zasłaniasz szczelinkę czy nie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, zmienia się, ale już widzę w czym problem. Opto działa mi w odwrotnej logice. X i Y_min mam : open a Z : Triggered. Po włożeniu w szczelinę zmienia się na open. Powinno być odwrotnie, muszę poszukać w marlinie gdzie to przestawić.


Działa ..

 

// The pullups are needed if you directly connect a mechanical endswitch between the signal and ground pins.
const bool X_MIN_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Y_MIN_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MIN_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool X_MAX_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Y_MAX_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MAX_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
#define DISABLE_MAX_ENDSTOPS

 

Dzięki za naprowadzenie z tym M119, od razu pokazało w czym problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w połowie montażu. Extruder pasuje idealnie do wózka bez potrzeby jakiś przeróbek. Do pozostałych elementów musiałem dorobić z mosiądzu odpowiednio wycentrowane gwintowane tulejki prowadzące wszystko po prętach obu osi Z. Otwory na 4 śrubki były już przygotowane i nagwintoane M2 w elementach co znacznie ułatwiło robotę. Gdyby sie ktoś zdecydował na taki upgreade to zrobiłem na wszelki wypadek kilka sztuk na zapas i zapisałem program na przyszłość, więc mogę dorobić.

 

Fi7jrB.jpg

 

UF8Qy2.jpg

 

9FqPS3.jpg

 

Otrzymałem również nieco lepsze pręty gwintowane Z-etek z nierdzewki.

 

Pojawił się jednak mały problem, nad którym obecnie pracuję.

 

Okazało się, że w nowych elementach jest inny rozstaw pomiędzy tym gwintowanym a prowadnicą 8 mm. Rozstaw jest o 3.5 mm większy, co wiąże się z małą przeróbką elementów ramy. Na dolne podstawy dorobię dokręcane nakładki ze sklejki natomiast górne wykonam od nowa z nowym rozstawem. W zasadzie na tym powinny się zakończyć obecne modyfikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko, polecam się na przyszość .. dla pocieszenia napiszę, że szybko będziesz miał okazję się odwdzięczyć i dorobisz mi górne elementy ramy bo z tego co pamiętam wycinasz w drewnie, ale nie miałem jeszcze okazji się zapytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś właśnie czytałem o problemach "mokrego" filamentu, ale jeszcze nie doświadczyłem.

 

Biorę się za składanie, dziś przyszły elementy wycięte przez Roberta. Dzięki wielkie za wycięcie i szybką wysyłkę !! :) Fajnie, że na weekend doszło, biorę się za malowanie i jak nie będę miał żadnych wycieczek z pasowaniem endstopów to jeszcze dziś powinna odbyć się próba.

 

QBSDUl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Michale prosiłeś tak i "ogłaszam" :)

 

Koniec :) Wszystko już chodzi na "metalu". Nie wiedziałem czego oczekiwać, ale drukarka znacznie się wyciszyła i usztywniła. Wydruk jest dużo stabilniejszy i wizualnie widać poprawę. Osie Z są teraz na sztywno a nie na luźnych nakrętkach i ma to pewnie jakiś wpływ, dzięki czemu mogłem znacząco zwiększyć akcelerację. 

 

Chwilowo wstrzymałem się z montowaniem opto. Myślę jak go odpowiednio zamocować by wymiana dyszy nie wiązała się za każdym razem z resetowaniem ustawień. Zmniejszyłem znacząco prędkość zerowania Z. Obecnie extruder w razie opóźnionej reakcji zacznie mi się wbijać w stół czego wolałbym uniknąć ;) Wcześniej w razie co wszystko unosiło się na nakrętkach.

 

Zabieram się właśnie za projektowanie obudowy elektroniki, pomysł jest i będzie fajnie. Zamówienie wycięcia złożę u Roberta, mam nadzieję, że się nie pogniewa :) :)

 

Zrobiłem próby wydruku na dyszy 0.2 mm i na razie jestem zawiedziony efektami, muszę więcej poeksperymentować z ustawieniami ..

 

ddnZOt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostanio skupiam się bardziej nad wykorzystaniem drukarki niż jej zmianami :). Nie chcę nic ruszać jak działa dobrze, może jak skończę projekt drukowanego quadrcoptera to ruszę z tematem.

Chciałbym w końcu zabrać się za inne ciekawe filamenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.