Skocz do zawartości

wyrzynarka włosowa - zrób to sam


Capriman

Rekomendowane odpowiedzi

Czy brzeszczot ma lekkie pochylenie (1-3°) w stosunku do kolumny i ruchu ramki, która (jak sądzę po zdjęciach) jest prostopadła do stołu?

Chodzi o to, że jeśli jest pochylony, to w czasie ruchu roboczego (w dół) brzeszczot nabiega kolejnymi zębami na przerzynany materiał niezależnie od jego posuwu (popychania) po płaszczyźnie stołu, a w czasie powrotu (ruch do góry), co jest tu najistotniejsze - jego zęby odsuwają się od materiału.

Zapobiega to strzępieniu krawędzi przez powracający ząb, lepiej usuwa wiór z wrębu, i zmniejsza grzanie się, oraz mniej tępi zęby.(oscyluje względem ciętej krawędzi materiału jak w dobrej pile ramowej, które lekko unoszą brzeszczot w ruchu powrotnym). Oczywiście te oscylacje linii tnącej są bardzo szybkie, a odległość odsunięcia brzeszczotu od materiału w trakcie powrotu minimalna, przez co nie odczuwamy tych "skoków" materiału przy dosuwaniu.

 

(proporcje przesadzone)

post-3384-0-17328600-1459765309.jpg


Żebym to ja tak umiał ...

"Każdy żołnierz nosi w plecaku marszałkowską buławę", wiec nigdy nie wiadomo jakie "talenta" w kim drzemią.. B)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romanie! Jako nigdy niepraktykujący socjolog, coś tam niby samemu sobie wykombinowałem i zrobiłem, ale też co to takiego było ? Jakaś nawijarka /wtedy z pomocą ś.p. mego ojca/ do minicewek indukcyjnych, wykonywanych z drutu miedzianego 0,018 mm, klejonych w całość przy pomocy "collodium", czyli uszczelniacza nitrylowego do worków z krwią, pozyskiwanego w stacjach krwiodawstwa..., jakiś "wydmuchiwacz" teflonowych detalików spod wykrojnika, ciętych z taśmy na 10-cio tonowej prasie mimośrodowej i zrobienie nast. "łapacza" tych drobiazgów, fruwających bądź gdzie, zrobienie sobie własnego stanowiska startowego /gdzieś tu o tym pisałem/, nie wspominając już o piłce obrotowej do cięcia wszelakiego "brewna" /jak teraz mawia mój 3,5letni wnusio/. W sumie - zero osiągów i dobrze chociaż, że jakieś modele czasami sobie lepię, a jak nie, to zawsze za kosiarką do trawy mogę sobie polatać. Taki to los garbatego Żyda , że ma proste dzieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy brzeszczot ma lekkie pochylenie (1-3°) w stosunku do kolumny i ruchu ramki, która (jak sądzę po zdjęciach) jest prostopadła do stołu?

Chodzi o to, że jeśli jest pochylony, to w czasie ruchu roboczego (w dół) brzeszczot nabiega kolejnymi zębami na przerzynany materiał niezależnie od jego posuwu (popychania) po płaszczyźnie stołu, a w czasie powrotu (ruch do góry), co jest tu najistotniejsze - jego zęby odsuwają się od materiału.

Zapobiega to strzępieniu krawędzi przez powracający ząb, lepiej usuwa wiór z wrębu, i zmniejsza grzanie się, oraz mniej tępi zęby.(oscyluje względem ciętej krawędzi materiału jak w dobrej pile ramowej, które lekko unoszą brzeszczot w ruchu powrotnym). Oczywiście te oscylacje linii tnącej są bardzo szybkie, a odległość odsunięcia brzeszczotu od materiału w trakcie powrotu minimalna, przez co nie odczuwamy tych "skoków" materiału przy dosuwaniu.

 

(proporcje przesadzone)

attachicon.gifciecie.jpg

"Każdy żołnierz nosi w plecaku marszałkowską buławę", wiec nigdy nie wiadomo jakie "talenta" w kim drzemią.. B)

 

 

Dziękuję za cenna radę. Będę musiał wprowadzić kolejną modyfikacje ;) Występuje właśnie unoszenie materiału w ruchu powrotnym dzięki temu może sie to wyeliminuje lub zmniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał musi być przytrzymywany regulowana stopką, wtedy nie będzie unoszony .

Powinno być też  wykonane prowadzenie brzeszczotu pod i nad materiałem.

Uzyskasz wtedy prostopadłość .

Brak prowadzenia brzeszczotu powoduje, że przy cięciu kółek masz inne średnice u góry i na dole materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być też  wykonane prowadzenie brzeszczotu pod i nad materiałem.

To zależy od siły napięcia brzeszczotu na ramie, stuknięty brzeszczot powinien wibrować jak struna wtedy prowadzenie jak w piłach taśmowych nie będzie potrzebne. Podobnie jest we włosówkach...

A stopka jest bardzo pomocna, ale tylko dla płaskich materiałów jak sklejka i podobne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.