radek872 Opublikowano 30 Czerwca 2016 Opublikowano 30 Czerwca 2016 Mam zamiar zakupić jednak nie widziałem na żywo i nie słyszałem opinii. Latam głównie akrobatami elektro i spalina. Jakie są Wasze opinie jakość niezawodność wygoda użytkowania itp ?
Adam_S Opublikowano 30 Czerwca 2016 Opublikowano 30 Czerwca 2016 Pulpit jak to pulpit. Jak latasz pulpitowo to warto. Link sprawdzony i chwalony. Ja przez dwa lata z X9D nie miałem problemów. No i dodatkowo możliwość założenia przełączników w drążkach. Programowanie pozwala zrobić praktycznie wszystko. Dużo faz lotów, przełączniki logiczne, możliwość miksowania wszystkiego ze wszystkim. Duża ilość krzywych. Do tego przy dużych akrobatach zamiast powerboxa możesz włożyć "redundancy bus" i synchronizować serwa przez radio.
radek872 Opublikowano 30 Czerwca 2016 Autor Opublikowano 30 Czerwca 2016 Oczywiście latam pulpitowo dlatego ten wybór. Dzięki za opinie Ciekawy ten podwójny odbiornik :-)
Adam_S Opublikowano 30 Czerwca 2016 Opublikowano 30 Czerwca 2016 A zobacz podobieństwo: http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/WYPOSAZENIE-RC/JETI-CENTRAL-BOX-200-2xRSAT2.html?pp=100 Nie licząc dodatkowego programowania w jeti reszta parametrów mocno podobna.
radek872 Opublikowano 30 Czerwca 2016 Autor Opublikowano 30 Czerwca 2016 Zgadza się w Duplexie latam obecnie , ale przeróbka moduł rozbudowujący. Pytanie jeszcze do jakości przełączników trymerów i klawiszy funkcyjnych. Trafiały się nadajniki Chińskie gdzie np trymer na 3 klikniecia raz nie reagował, lub przycisk menu nie pracował prawidłowo. Jak jest w Frsky pracuje to dobrze ? Czy ktoś sprawdzał co jest w mechanice zespołu drążków encodery czy potencjometry ?
Adam_S Opublikowano 1 Lipca 2016 Opublikowano 1 Lipca 2016 W drqzkach są potencjometry. Przełączniki są takie jak że sklepu elektronicznego. W rękach miałem dwie sztuki X9E. W obu wszystko działało. Kolejnym plusem jest to że jak coś nie działa to możesz to dokupić i wymienić. I na koniec moim zdaniem na dzień dzisiejszy X9d i X9E oferują najlepszy stosunek cena /możliwości /jakość.
jpd Opublikowano 1 Lipca 2016 Opublikowano 1 Lipca 2016 Co do jakości, mam Taranis starego jednego z pierwszej serii. Po prawie 3ch latach intensywnego używania i niekoniecznie piszczenia radia miałem następujące naprawy (wykonane samodzielnie) 1. Wymiana tylnej płyty z modułem nadawczym (moja wina bo grzebałem i uwaliłem moduł nadawczy) 2. Wymiana przycisków plastikowych - tu jest wada konstrukcyjna słabe mocowanie przycisków do obudowy wymiana jest prosta jak konstrukcja cepa bojowego 3. Wymiana trymera gazu - w dół częściej nie działał niz działał. Przy moim zamiłowaniu do grzebulstwa można uznać to za niezły wynik. Druga sprawa na która warto zwrócić uwagę to cena odbiorników - najdroższy to ca 160 pln najtańszy 120. Wszystkie w czambuł 16 kanałowe i z telemetrią (seria X). Gdzieś czytałem ze X9e jest ciężki - ale to tylko czytane a nie "macane" - generalnie sam latam pulpitowo. Osobiście czekam na Horusa. Jeszcze jedno: szansa na wykorzystanie choćby 50% możliwości radia chyba krąży koło 0.
radek872 Opublikowano 1 Lipca 2016 Autor Opublikowano 1 Lipca 2016 To dosyć niepokojące informacje o tych wymianach. Nie spotkałem tego u Graupnera ani Futaby.
jpd Opublikowano 1 Lipca 2016 Opublikowano 1 Lipca 2016 Ile razy rozbierałeś Futabe albo graupnera i grzebałes w nich ? A inny temat jak boisz sie wymian weż 2 taranisy w tym ten drugi jako zapas częsci ... w porównaniu z Futurą i graupnerem jeszcze na dobrą Whisky zostanie. 1
Adam_S Opublikowano 1 Lipca 2016 Opublikowano 1 Lipca 2016 Nie bój nic. W tanim radiu takie rzeczy się zdarzają. Tematu wpadających guzików mieć nie będziesz bo X9E są zupełnie inne. A wymiana trymera to dosłownie 6 śrubek (4 od obudowy i dwie od trymera). W środku każdy moduł jest z osobną wtyczką więc wymiana jest bezproblemowa i części kosztują grosze. Za Futabę z podobnymi możliwościami będziesz musiał zapłacić fortunę, a Graupnery... Znajomy ma MC-20 i dla mnie w dotyku jest trochę jak zabawka
Elvis Opublikowano 2 Lipca 2016 Opublikowano 2 Lipca 2016 "a Graupnery... Znajomy ma MC-20 i dla mnie w dotyku jest trochę jak zabawka" Przepraszam, wiem że wątek na inny temat, ale czy mógłbym prosić o rozwinięcie tej myśli? I czemu jest trochę jak zabawka? Wiem że każdy ma prawo do własnego zdania ale może w tym przypadku jest jakiś konkretny powód. Sam stoję przed dylematem: x9e czy mc20. Radek, jakiego obecnie używasz nadajnika i czemu zainteresował cię x9e? Z góry dzięki za odpowiedź.
Adam_S Opublikowano 2 Lipca 2016 Opublikowano 2 Lipca 2016 Tam po mojemu jakość plastików mnie nie przekonała. Zdjęcia w środku, też był mało zachęcające. Programowo radio jest zdecydowanie skromniejsze od softu open TX. Nie twierdzę, że to jest złe radio. Ale kosztuje ponad 2000zł, a X9E kupisz za +-1300zł z HK EU z wysyłką. Na plus FRsky tańsze odbiorniki, tańsze czujniki telemetryczne. Jest też jeden "minus" softu opentx - musisz wiedzieć co chcesz ustawić w modelu bo nie masz żadnych przedefiniowanych ustawień.
Elvis Opublikowano 2 Lipca 2016 Opublikowano 2 Lipca 2016 Soft opentx znam z x9d używanym od ponad roku, i tak jak Jacek napisał, wykorzystałem go w ok 20-30%. Dla mnie ten soft to obecnie najlepszy system na świecie w nadajnikach i wcale nie trudniejszy od innych. Miałem okazję porównać do aurory-9x, mz-24, mx-16, mc-20, ds-14, dx-18. Dla mnie faktycznie, mz24 to .... trochę jak zabawka, a soft w mx i mc jest taki trochę jakby skostniały w porównaniu do opentx. Natomiast jestem rozczarowany jakością plastików w x9d (ścierająca się srebrna powłoka) i o zgrozo rdzewiejące nakrętki na przełącznikach (nadajnik używany sporadycznie, trzymany w walizce w mieszkaniu, w życiu nie widzący kropli wody) oraz alertami o słabym zasięgu na pułapach 600-800 m. A, i jeszcze jedna kwesta: anteny w odbiornikach serii x - dla mnie nieporozumienie z racji gabarytów i nie zauważyłem żadnej różnicy w ich pojawieniu się, ale może faktycznie są lepsze. Może Jacek coś więcej wie na ich temat bo widzę że mocno "siedzi" w taranisie. Mc20 miałem okazję pomacać natomiast x9e nie więc nie mam porównania co do jakości. Dlatego po twoim wpisie Adam myślałem że z mc też są jakieś przygody w dłuższym użytkowaniu. Może faktycznie poczekam na horusa i opinie na jego temat.
jpd Opublikowano 2 Lipca 2016 Opublikowano 2 Lipca 2016 Moim zdaniem co do anten PCB w odbiornikach serii X sa one bardzo dobre jednak wymagają specyficznej instalacji - warto wydrukować sobie mocowanie do nich lubwypiłować - co kto lubi. STLe można znaleźć bez problemu w necie zarówno samodzielne jak i mocowania zespolone z pudełkiem na odbiornik. Półki instalowałem "standardowo" te anteny to tez miałem zgłoszenia o słabym zasięgu przy pewnej konfiguracji anten nadajnik odbiornik (zakręty i takie tam inne gdzie sie gubiła polaryzacja) Teraz na czym polega myk - anteny ustawione są w V a dodatkowo obrócenie w osi o 90 stopni. Druga sprawą jest to ze alarmy w radiu są trochę nerwowe i często wywoływane są w momencie gdy na moment sygnał osłabł bo samolot skręcał, W Horusie ma być zmieniony moduł nadawczy. A co do tego czy są lepsze - na pewno trudniej je spier..niczyć w trakcie produkcji. Jeśli chodzi o wielkość .. no cóż do pianko-lotów faktycznie są duże ale do modeli słusznej wielkości problem moim zdaniem nieistotny. A nie zauważyłem rdzewienia przełączników choć moje radio na prawdę dostaje w d..pę i zupełnie go nie oszczędzam. Jeśli chodzi o naprawy to zgadzam się są banalnie proste ... średni inteligentny przedszkolak jest w stanie je wykonać mając do dyspozycji niewielki śrubokręt krzyżakowy i to na kolenie na polu. Kolejna ważna rzecz - części zamienne są w cenach normalnych nie ze jednej gimbal kosztuje tyle co pół radia. Sądzę ze jest to ukłon producenta w stronę takich grzebulców jak ja. Jeśli chodzi o jakość plastików to faktycznie mogli się lepiej postarać. Reasumjąc : na ten moment nie ma lepszego radia w klasie cena/mozliwości - nie ważne która wersja Taranisa.
radek872 Opublikowano 3 Lipca 2016 Autor Opublikowano 3 Lipca 2016 Miałem lata same Graupnery najpierw FM 314 potem MC10, MC 12. Obecnie mam MC 19 któą zarezerwował kolega. Nigdy nie maiłem problemu z żadną sztuką. Jednak zakupiłem poprzez Allegro używaną MC 20. Potrzebuję obsługę modeli do 2,2m akrobaty, czyli kilka funkcji. Lotki i wysokość po 2 kanały + gaz i kierunek. Dual rate , expo, zegar + jeden mikser max 2 Co do jakości to FM 314 i obecna MC 19 mimo, że mają swoje lata napisy nadruki plastiki wszystko trzyma się w super stanie. MC 20 otrzymam prawdopodobnie we wtorek, więc podzielę się informacjami. Może słusznie, a może nie, ale zniechęciła mnie cena Teranisa w stosunku do możliwości. Ogrom funkcji za minimum kasy gdzieś chyba? jest haczyk. JPD Ja nie kupuję radia po to żeby go naprawiać jak rdzewiejącego poloneza. Nie chce niespodzianek na lotnisku, że popsuł mi się przycisk czy trymer i muszę jechać kupić do sklepu część. To nie jest rower do kościoła, że jak złapie gumę to pójdę pieszo. Co jak co, ale radio ma służyć niezawodnie. Nie twierdzę, że ma chodzić 20 lat, ale 7-10 musi
Adam_S Opublikowano 3 Lipca 2016 Opublikowano 3 Lipca 2016 MC-19 to było jeszcze solidne radio. Przy MC-20 będziesz miał odczucia "in minus" moim zdaniem. Mam taranisa z początków produkcji i nic mi nie rdzewieje. Faktycznie przy przyciskach od menu lekko starł się lakier (ale jeszcze nie do gołego plastiku).Radio przez zdecydowaną większość czasu leży w walizce w aucie. (latam praktycznie codziennie). Gimbale i wszystkie przełączniki u mnie do tej pory działają bez żadnych problemów. Haczykiem jest to, że FRsky nie ma takiej renomy jak Graupner czy Futaba. Możliwości ma takie duże bo soft nie jest pisany przez FRsky tylko przez społeczność OpenTX. P.S. Do modelu akrobatki jak chcesz mieć go dobrze ustawionego potrzebujesz więcej niż dwa mixy
radek872 Opublikowano 3 Lipca 2016 Autor Opublikowano 3 Lipca 2016 P.S. Do modelu akrobatki jak chcesz mieć go dobrze ustawionego potrzebujesz więcej niż dwa mixy To zależy od modelu. Nie potrzebuje ustawień F3A. Generalnie w modelach 3d używam mix kierunek lotki, kierunek wysokosc, gaz wysokość, krzywa gazu ewentualnie różnicowość lotek. Nigdy nie trafiłem na potrzebę wszystkich w jednym modelu. Tak czy inaczej te funkcje mają i miały radia z średniej półki za mniejsze pieniądze. Soft Teranisa super, ale nie potrzebuje Galaxy S7 do dzwonienia i wysyłania sms Starczy nokia 3310 będzie toporna ale wytrzyma swoje
Adam_S Opublikowano 3 Lipca 2016 Opublikowano 3 Lipca 2016 Ja mam wszystkie w jednym modelu. Dodatkowo dla gazu zero mam delikatną korektę dla lotek, kierunku i wysokości.Robię jakieś przymiarki do IMAC i tam mam jeszcze ustawione tripplerate w zależności od położenia przepustnicy.
Elvis Opublikowano 3 Lipca 2016 Opublikowano 3 Lipca 2016 No to Radku będzie nas dwóch z 20. Widziałem pewno tą twoją 20 na alle i muszę przyznać że to była bardzo dobra oferta. U mnie jest to zmiana nie tylko z frsky na graupnera ale na dodatek z jeża na blat. Jak nie przypadnie mi filozofia graupnera to będę przyglądać się horusowi. Choć ma już kosztować tyle co mc20 i ma być/jest wypuszczany z nowym softem frsky ale oczywiście można wgrać opentx. Jacku, zaciekawileś mnie tą informacją że horus ma inny moduł nadawczy. Ciekawe co poprawili. Myślę że przy obecnej cenie taranisa można przymknąć oko na te drobne jego bolączki. Ale wiadomo, każdy ma własne kryteria.
jpd Opublikowano 3 Lipca 2016 Opublikowano 3 Lipca 2016 Miałem lata same Graupnery najpierw FM 314 potem MC10, MC 12. Obecnie mam MC 19 któą zarezerwował kolega. Nigdy nie maiłem problemu z żadną sztuką. Jednak zakupiłem poprzez Allegro używaną MC 20. Potrzebuję obsługę modeli do 2,2m akrobaty, czyli kilka funkcji. Lotki i wysokość po 2 kanały + gaz i kierunek. Dual rate , expo, zegar + jeden mikser max 2 Co do jakości to FM 314 i obecna MC 19 mimo, że mają swoje lata napisy nadruki plastiki wszystko trzyma się w super stanie. MC 20 otrzymam prawdopodobnie we wtorek, więc podzielę się informacjami. Może słusznie, a może nie, ale zniechęciła mnie cena Teranisa w stosunku do możliwości. Ogrom funkcji za minimum kasy gdzieś chyba? jest haczyk. JPD Ja nie kupuję radia po to żeby go naprawiać jak rdzewiejącego poloneza. Nie chce niespodzianek na lotnisku, że popsuł mi się przycisk czy trymer i muszę jechać kupić do sklepu część. To nie jest rower do kościoła, że jak złapie gumę to pójdę pieszo. Co jak co, ale radio ma służyć niezawodnie. Nie twierdzę, że ma chodzić 20 lat, ale 7-10 musi Ależ oczywiście ze jet haczyk, nazywa się OpenSource. w takiej futabie czy innym graupnerze żebyś miał język na ten przykład polski to firma futaba musi zapłacić programiście ileś tam $ potem pomnożyć to razy 50 i doliczyć do ceny produktu - bo chyba nie powiesz mi ze oporniki i procesor w futabie kosztują 5-7x tyle co w Tarasinie. Koszt radia to pi razy oko 25-30% hardware a reszta to soft. A ten tutaj jest za free. Proste jak konstrukcja cepa bojowego. A co do uszkodzeń radia to nie miałem żadnych takich żebym z powodu radia wracał z lotniska. A co do dzisiejszych nadajników to nie sądzę żeby cokolwiek po 10 latach nadawało się do uzytku chyba ze do wbijania gwoździ. Czasy MC 4000 minęły bezpowrotnie. 2 z 3ch które miałem wynikały z mojego grzebulstwa - czytaj proszę ze zrozumieniem A co do możliwości ustawień mikserów to proponuje takie zadanie - dość proste : Ustawienie klapolotek ta aby po ich wystawieniu koniec ruchu lotek był w tym samym punkcie co przy niewystawionych klapach a dodatkowo ruch w dół był wolniejszy niż w górę aby punktu krańcowe były osiągane w tym samym momencie. (klapolotka idąca w dół porusza się woniej niż idąca w górę.) A co do mikserów mniej typowych, przeze mnie używanych w akrobacie : powyżej wysokości 2ch metrów i gazie poniżej -30% włącza mi się podgrzewanie świecy i wyłącza 2 sekundy po dodaniu gazu powyżej 0% - mocno ułatwia życie. Acha jeszce jedno ... mixer w opentx to jest zupełnie coś innego niż mixer w innych oprogramowaniach - ale to dokładnie przeczytasz w dokumentacji opentxa.
Rekomendowane odpowiedzi