Skocz do zawartości

frsky taranis x9e czy warto ?


radek872
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Podgrzewanie świecy i klapy coś co mnie nie dotyczy. W akrobacie nie stosuje klap, a silniki żarowe przestałem stosować jak ceny elektrycznych napędów zeszły poniżej ceny zakupu silnika żarowego, jakies 6 lat temu.

 

7-10  to pracują przeciętne Hiteki Eclipse Lasery, Flashe do dnia dzisiejszego, a nie są to radia z górnej półki. Mogę takich modeli wymienić więcej

 

Poza tym dopatrzyłem się znacznie więcej negatywnych opinii na innych forach chociażby kable potencjometrów drążków wyginają się pod krytycznymi kątami i to na wtyczkach zrobione, a jest to gaz i wysokość.

 

Oczywiście każdy będzie chwalił swoje, ja zostanę wierny Graupnerowi. Czas pokaże co będzie. Jestem głęboko przekonany, że po 7 latach nie będę wbijać nim gwoździ mimo tego, że Teranis będzie cały już przeszczepiony

 

Elvis

 

Menu Graupnera jest dosyć proste. Ja MC 19 rozpracowałem bez używania instrukcji obsługi. Jeżeli chodzi o jakość plastików obudowy to najsolidniejsze były stare Graupnery. Pierwszy model MC10 z małym wyświetlaczem już miał plastiki cieńsze takie jak obecnie ma moja MC19. Widziałem MC 32 i jakość była taka sama, więc mam nadzieje, że MC 20 będzie tak samo ok. Z Graupnera miałem jeszcze mx 12 a potem mx 16s czyli jeże i też byłem zadowolony. Nigdy w  żadnym modelu nie spotkała mnie przykra awaria trymera czy przełącznika.

 

Miałem też przejściowo Futabę 10CG którą dobrze wspominam jednak programowanie było inne uważam, że trochę zagmatwane, ale to może kwestia przyzwyczajenia do Graupnera/JR jeszcze wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to po ?

 

pomogło to mi i myslę, że nie tylko w podjęciu decyzji. Wyraźnie widać, frsky  jakościowo odstają od innych a programowo wyprzedają  o lata świetlne. Tego wcześniej nie wiedziałem. Wolę postawić na jakość, bo softu nie wykorzystam, a MC 20 będzie mi z zapasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po prostu kolega pojechał na leniwca miast przeczytać temat o taranisie gdzie tam jest 99% rzeczy wytłumaczonych. A jakościowo uwierz mi na prawdę nie odstają - ogladałem i sprawdzałem Jeti które jest uznawane za radio z górnej półki ... ŁOLABOGA !

Ale co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Jacku, z tym Jeti to dołożyłeś do pieca :D;) można by kolejny forumowy elaborat spłodzić :) - podziel się uwagami. Ja również oglądałem jeti ds14 i co do materiałów i spasowania elementów nie miałem najmniejszych zastrzeżeń (kwestia wyglądu to inna bajka - co kto lubi). Temat taranisa przydałoby się posprzątać, może prędzej szło by go przeczytać.

Osobiście z tematu coś nowego się dowiedziałem nt. anten frsky - własnie dzięki tobie Jacku - także jakiś pożytek z niego jest. ;)

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeti ... Mam 3ch kumpli co się na to skusili. Jeden już się przesiał na taranisa i mówi "w końcu działa jak ja chcę"

2gi klął na czym świat stoi bo goldpiny nie były w odbiorniku przylutowane, przy podłączaniu serw wpadły do środka a jeti uznał że to uszkodzenie mechaniczne (ha ha ha ), dodatkowo do dziś nie potrafi dogadać się z telemetria albo mu działa albo nie działa.

3ci ma moduł jedynie ... ale jeśli chodzi o podłączanie tego modułu do radia  (mc 4000) to jest dopiero parodia westernu - Gniazdo szerokie przypomina cenronixa i 0 zabezpieczeń przed wysunięciem !!! - Latanie pod strachem ze przy gwałtownym ruchu się wysunie z gniazda i wtedy może być wesoło :) kombinacje z trytkami cudami.

 

Już o tłumaczeniu na PL nie wspomnę :)

 

Reasumując wszytko to jest jak taniec transwestyty : "wszytko pięknie ładnie a tu nagle ch...". Każdy sprzęt może się popsuć, każdy sprzęt ma takie czy inne wady. Jeden lubi wady spod znaku Jeti za 5 tysi i 500 odbiornik. Inny woli wady spod znaku FRSky za 1 tys i 150 za odbiornik.

 

Dla mnie przy 10 samolotach na stanie gotowych do lotu i 2ch racerach to czy płace za odbiornik 150 czy 500 ma znaczenie.

 

Jest jedna niewątpliwa zaleta Jeti - i gdyby to zastosowane zostało w Horusie to by była bajka - anteny nadawcze z polaryzacją kołową (przynajmniej takie mam informacje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO to co jest w radiu 2.4MHz w sumie najważniejsze to jakość linku i tu moim zdaniem :

1. Waytronik

2/3. Jeti

2/3. FrSky

Dodatkowo jak dla mnie bardzo ważna jest elastyczność oprogramowania.

I tu mamy te 3 radia w zasadzie na podobnym poziomie. W większości zestawów produkowanych przez wiodące marki nie mam tej możliwości bo np gaz musi być na kanale X i nie może być na Y. A jak chcę mieć 5cio silnikowy samolot to co ?? Mostek mam zrobić ?

Prawdopodobnie po wygraniu w totka zdecydowałbym się na Waytronika. Ale ponieważ mam taki budżet jaki mam to FrSky jest zdecydowanie najkorzystniejszym wyborem w tym budżecie i nie muszę sobie od pyska odbierać żeby kupić kolejny odbiornik czy kolejne graty do telemetrii - nawiasem mówiąc do FRSky rewelacyjnie działa telemetria na arduino - miodzio mam czujnik obrotów do benzyny na hallu - bajka :) - stestowałem jeszcze airspeeda za 15 dolarów. Czekają kolejne czujiniki, chyba pełen zestaw poza Stanem paliwa można sklecić za ca 200 pln (wliczając piwo czy cole potrzebna do montażu )

 

Jest i inna filozofia sterowania modelem, że radio de facto nic nie robi żadnych miksów cudów na kiju nadaje 4 kanały podstawowe i ew. kilka dodatkowych (klapy , hamulce, podwozie, i co tam sobie kto zażyczy) przy czym wszystkie kanały z radia wychodzą niezmienione -100% do 100% a całe miksowanie cudowanie centry serw, epa, krzywe siedzą w szeroko pojętym odbiorniku z możliwością np. stabilizacji czy automatycznego lotu. Ale to już chyba mocny off topic.

 

 

Właśnie się dowiedziałem ze te (*&^(&*^Q2354%^$&%$$#$@!&@#!)@*^!@&*%^$#!^*@#*& q$#@$#@@!%^&^65%#@@!&%^$^%@%#@!@#%%&%#$&%$%^$#$ Zamykają całkowicie przestrzeń 100km wokół wawy na weekend !! Oni się z ch...m na łby pomieniali nieparzystą ilość razy. Tak sie te *%^*%^$@%$^@!#(*&^!@#(*&^*%^$!@#^% boją kochającego ich narodu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku a cóż ty tak tego Jeti się przyczepiłeś ? ja zaś znam użytkowników którzy oceniają sprzęt za najlepszy z jakim mieli do czynienia, a latali na różnych nadajnikach i twierdzą że jedyną wadą Jeti jest jego cena, ale o tym się nie dyskutuje. Mam zaś kolegę który miał Taranisa i wymienił go na Graupnera, bo raz że korodował a dwa miał problemy z zasięgiem. Także skoro jesteś dość ogarnięty w aparaturach to weź pożycz od kolegi jednego czy drugiego nadajnik  i przetestuj. A wtedy obiektywnie się wypowiesz na temat działania tego sprzętu. 

PS  Waytronik czy Weatronic bo już sam nie wiem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weatronic  oczywiście .. zawsze się mylę a pisałem z pamięci.

Jeti jako przykład radia z wyższej półki z którym tez są problemy o których wiem i miałem z nimi styczność.

Miał problemy za zasięgiem czy miał informacje o słabszym zasięgu - tzw problem z zasięgiem opisałem kilka postów wyżej.

Korodował ? Możesz lepiej to opisać ? Moje radio jest na prawdę traktowane dość brutalnie i nie ma żadnych śladów rdzy czy innego świństwa.

 

Nawiasem mówiąc ciekawe są te informacje o problemach zasięgiem gdy jak się ogląda wiele filmów z fpv to bardzo wiele dalekich lotów jest właśnie na linku FrSky bez dopalaczy. IMHO 90% tych zgłoszeń to tak jak z agresywnymi psami .. problem jest z właścicielem a nie z psem ...

 

Wracając do JETI kilka postów wyżej napisałem krótką analizę zestawów, które uważam za warte uwagi i co bym z nich wybrał ale powtórzę :

Na dziś preferuje FRSky ze względu ze nie muszę myśleć ile mnie będzie kosztował kolejny odbiornik do kolejnego modelu tylko go kupuję.

Jak wygram w totka to kupię weatronica bo uważam na ten moment jest to najlepsze radio jeśli chodzi o link (ze względu na filozofie budowy linku, podwojenia układów i takie tam inne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zajrzałem na stronę Weatronic, żeby się czegoś więcej dowiedzieć o tych nadajnikach (na wypadek gdybym wygrał w totka ;) )... I się okazuje, że firma została w kwietniu wykupiona przez PowerBox, w związku z czym wycofują oni (tymczasowo) ze sprzedaży produktów Weatronic. Co ciekawe, nie ma również komu serwisować zakupionych już produktów Weatronic... 

 

http://www.weatronic.com/en/index.php?pg=start.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli należy domniemywać ze będzie jak z multipleksem - wykupionym dawno temu przez hi-teca - najlepsze produkty zostaną wycofane, urządzenia zaprojektują księgowi wespół w zespół z bandą managerów po studiach lansu i bansu. Efekt będzie standardowy - czyli taki jak przy ostatnim starcie Challangera - inżynier mówił ze nie gwarantuje prawidłowości działania uszczelnień a manager stwierdził powinny wytrzymać efekt znamy chyba wszyscy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weatronic  oczywiście .. zawsze się mylę a pisałem z pamięci.

Jeti jako przykład radia z wyższej półki z którym tez są problemy o których wiem i miałem z nimi styczność.

Miał problemy za zasięgiem czy miał informacje o słabszym zasięgu - tzw problem z zasięgiem opisałem kilka postów wyżej.

Korodował ? Możesz lepiej to opisać ? Moje radio jest na prawdę traktowane dość brutalnie i nie ma żadnych śladów rdzy czy innego świństwa.

 

Nawiasem mówiąc ciekawe są te informacje o problemach zasięgiem gdy jak się ogląda wiele filmów z fpv to bardzo wiele dalekich lotów jest właśnie na linku FrSky bez dopalaczy. IMHO 90% tych zgłoszeń to tak jak z agresywnymi psami .. problem jest z właścicielem a nie z psem ...

 

Wracając do JETI kilka postów wyżej napisałem krótką analizę zestawów, które uważam za warte uwagi i co bym z nich wybrał ale powtórzę :

Na dziś preferuje FRSky ze względu ze nie muszę myśleć ile mnie będzie kosztował kolejny odbiornik do kolejnego modelu tylko go kupuję.

Jak wygram w totka to kupię weatronica bo uważam na ten moment jest to najlepsze radio jeśli chodzi o link (ze względu na filozofie budowy linku, podwojenia układów i takie tam inne).

Tak korodowały dość mocno nakrętki na wyłącznikach, a sama sytuacja była dość irytująca bo jak że to tak żeby palce się od rdzy brudziły. 

Z zasięgiem sytuacja wyglądał tak że mimo wymiany odbiorników z tymi czy owymi antenami, przy wysokich lotach rzędu 700-800m poziom jakości i mocy sygnału schodził to tego pułapu że sam nadajnik zaczynał mocno alarmować, a loty szybowcem na tej wysokości z nonstopowymi komunikatami to średnia przyjemność. Także i w Taranisie zdarzają się buble, Jeti nie pozostaje samo w opałach :D ps dzięki Bogu nie muszę grać w Lotto by kupić nadajnik od braci z Czech, co z resztą w najbliższym czasie uczynię z własnej nieprzymuszonej woli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo nakrętki są z nierdzewki i jakoś nie widzę tam korozji, a posiadam pierwszą sztukę Taranisa, która dotarła do PL. Otrzymałem ją do testów i do dziś używam bez żadnych śladów korozji.

 

Sprawa "zasięgu" o którym piszesz to jedynie błąd telemetrii. Model dalej lata, zasięgu jest jeszcze spory zapas, ale przy niekorzystnym chwilowym ustawieniu anten poziom rssi gwałtownie spadnie co jest normalnym zjawiskiem. Inne aparatury mają lepszą filtrację i dłuższą zwłokę czy nawet bym się odważył powiedzieć histerezę tegoż sygnału a Taranis zbyt gwałtownie reaguje i sygnalizuje niski poziom rssi przy byle okazji. Faktycznie to wkurza u siebie zaniżyłem sygnały by nie stresowały, ale pisanie że link Taranisa ma słaby zasięg jest tutaj małym nadużyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo nakrętki są z nierdzewki i jakoś nie widzę tam korozji

Może kolega otrzymał radio z niższej półki. Albo po prostu jakość nakrętek jest taka jak trymerów plastików itp. Jedno jest pewne Każda sroka swój ogon chwali :) jeden zakochany jest w Frsky drugi zaś w Futabie i nikt tego nie zmieni. Ciekaw jestem czy jak by cena Jeti a Taranisa była równa to co niektórzy przełamali by się na ten niby "gorszy" sprzęt i zaakceptowali jego wady :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak ... problem w tym, że ja nie bronię żadnego ogonka. Swego czasu aktywnie się udzielałem w temacie o Taranisie i w ramach testera wydawałem o nim opinie. Gdybyś to uważnie przekopał zobaczyłbyś, że opinie były dosyć suche, konkretne i często krytyczne po dłuższym czasie użytkowania. Przeanalizowałem jednak plusy i minusy i przy Taranisie pozostałem.

 

Nie wypowiadam się jednak na temat aparatur, których w ręku nie miałem tak jak Ty i Jacek próbujecie to robić "bo kolega ..".

 

Palce brudne od rdzy na nakrętkach z nierdzewki jednak już Cię nieco zbyt daleko poniosły ... Najwyraźniej poczułeś się urażony Jacka opnią na temat Jeti, którego koledzy zachwalają ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby z nierdzewki? Może z jej obróbką lub jakością jednak jest coś nie tak. Gdy tak pokopać po sieci to można trafić na podobne sygnały, np. tu, 3 post od góry

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.heli-team.pl/forum/viewtopic.php%3Ft%3D2342%26p%3D19638&ved=0ahUKEwjO3fHo19_NAhVCshQKHX8rBv4QFggpMAQ&usg=AFQjCNGwlnN_eXF4U-pu9MqwmUOmGnoEEQ

 

Może nie jest to jakiś wielki problem ani nie wpływa na funkcjonalność ale sam pierwszy raz z takim faktem się spotkałem i w życiu do głowy by mi nie przyszło że w jakimkolwiek nadajniku takie coś może się dziać.

Także nie ma co się nakręcać, bić pianę a tym bardziej robić osobiste wycieczki. Jak widać po wpisach w tym wątku wszędzie trafiają się "kwiatki" które nie powinny jednak rzutować od razu na całość a jedynie sprawić że nasze wybory będą bardziej świadome. Każdy ma własne kryteria ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak :) Ja nie bronię żadnej i nie obgaduję tych, których sam nie testowałem. Z tą nierdzewką z ciekawości sprawdzę, jeśli z dziadostwa to będę mocno zaskoczony. Nie zauważyłem u siebie wpływu atmosfery na metalowe elementy, aparatua jest niemal gwałcona, ale trzymana jednak w walizce i w normalnym pomieszczeniu a nie w garażowym warsztacie czy zapleśniałej piwnicy .. To też może mieć duży wpływ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.