Skocz do zawartości

Edge 540 - depron


kreis84

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że Fanastic został deczko sponiewierany, a ja mam parę dni luźnych, postanowiłem sklecić sobie kolejne latadło. Spodobały mi się akrobaty z prostą krawędzią natarcia, więc wybór padł na Edge'a 540. Znalazłem plany takiego na 140cm rozpiętości z balsy, przeskalowałem deczko, no i biorę się do roboty.

Moje cele: model ma być zrobiony w miarę szybko, ma być lżejszy niż poprzednik (lub mieć podobną wagę przy deczko większej rozpiętości), no i latać na jego wyposażeniu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Oczywiście wszelkie uwagi i sugestie mile widziane. Poprzedni model był moim drugim, popełniłem w nim parę błędów konstrukcyjnych (mimo że latał fajnie), mam nadzieję że przy tym będzie lepiej :wink:

 

Rozpiętość: 112cm,

Długość: 88cm (lub ok. 100cm okaże się w trakcie budowy),

Waga: się okaże.

 

I od razu pierwsze foty:

e59ff588a1c40299.jpg

2096a9fea9a3a756.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Gratuluje wyboru :)

 

Czekaj Ty, jak ja swojego fantastica zniszcze, też Edka zrobię :mrgreen:

 

Z wagą przesadzasz, fantastic miał 25g/dm^2, przecież to niziutka wartość... chcesz osiągnąć obciążenie jak mają halówki? Nie da rady na wietrze :P

A jaką ogólnie ma powierzchnię skrzydeł? Jakie dźwigary?

 

będę śledził poczynania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwigary to sosna 2x5 (ma być lekko :) ), powierzchnia samego skrzydła to 16,8 dm^2. No na wadze mi zależy z dwóch powodów: 3D, i aby stary napęd dał radę.

 

ale dźwigary są tragicznie :/ powinny być jeden nad drugim wtedy lepiej pracują jak są połączone a teraz łatwo będzie je złamać ;/

 

Kurcze, duży to ma wpływa na wytrz. skrzydła? Zrobiłem tak, ponieważ przy końcowych żeberkach dźwigary by się stykały - żeberka były by podzielone na dwie części.

Ale cóż, już nic nie zrobię gdyż zamknąłem je w nocy :? Dzięki za info. muszę sobie to zapamiętać.

Ale looknąłem na plany, tam też dźwigary nie są jeden nad drugim.

d84cec3254f31df2.jpg

Czyli kijowe plany sćiągnełem ?

 

33fd3ff63ddb5d61.jpg

c56074b57f9cba28.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek2220, A jakieś 3D kręci? Bp tak patrzę na te plany, i SW wydaje mi się strasznie mały :| Zastanawiam się czy go nie powiększyć.

 

meteor, No cóż, mówi się trudno. Ale pomachałem skrzydełkiem dość mocno w rękach (myślę że w locie nie będzie takich naprężeń) i nie połamałem go. Zobaczymy w praniu jak się sprawdzi.

 

Na dziś tyle:

3f33595979046eb6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kręci fajni :wink: jest to model metrowy :wink: powiększyc zawsze idzie :) Najważiejsze dla mnie jest to że jest lekki.Nawiąże do opisu modelu.Dzwigar mam zrobiony z listewki deprony i to wszystko , dzięki temu są bardzo lekkie no i tak mi sie zdaje ze wytrzymale.Przywaliłem w płot tym modelem co jest na zdjęciach no i ku mojemu zdziwieniu kadłub sie złamał a skrzydła nic mimo ze większośc siły wzieły na siebie.Mam taki schemmatyczyn plan kadłuba i statecznika narysowany przez kolege.Pionowy statecznik - no raczyj tu używam weny twórczej :devil: :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meteor, ale w rzucie z przodu skrzydła, moje dźwigary wyglądają jak te z trzeciego przykładu, więc nie jest tak źle :) Masz może w tej książeczce rzuty z góry na skrzydełko?

 

Grzechu, w Fantasticu miałem same problemy, przez te próby zrobienia dzielonego skrzydła. A te 112cm wejdzie mi do auta, więc wolę nie kombinować. Przeraża mnie wielkość tej części przed-skrzydłowej kadłuba, jest wielka i wgląda jak jakiś kontener :shock: Robota idzie dość sprawnie, bo w sumie nie mam czym latać (RWD to już nie to :roll: ). Chciałbym go oblatać w weekend, lub na początku tygodnia. Widzę że zwolniłeś robotę przy swoim, a nie mógłbyś go oblatać na sprzęcie z innego modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GrzechuWidzę że zwolniłeś robotę przy swoim, a nie mógłbyś go oblatać na sprzęcie z innego modelu?

 

Znaczy model prawie gotowy, oklejony cały, właśnie przyklejają się stateczniki do kadłuba, po prosto chcę pokazać gotowca już :D

 

Wyposażenia i tak nie mam, czyli 2 serw i silnika, od Zefira siedzi w Extrze (która niedługo też przejdzie na emeryturę bo jak ręką podnieść model to trzeszczy aż :jupi: )

 

W weekend oblot... powalające tempo...

 

Aha, mam życzenie :rotfl:

Jak będziesz cykał fotki, proszę o jakieś dokładniejsze tego sposobu mocowania skrzydeł, w końcu też się nad tym głowiłem póki nie przeciąłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meteor, ale w rzucie z przodu skrzydła, moje dźwigary wyglądają jak te z trzeciego przykładu, więc nie jest tak źle :) Masz może w tej książeczce rzuty z góry na skrzydełko?

 

z góry nie ma ale zwróć uwagę na ten kawałek w ramce, tam jest pokazane że powinny być jeden nad drugim i najlepiej połączone, wtedy zyskujemy maksymalną wytrzymałość :)dsc06499dn2.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem wstępnie rozłożenie mas, i niestety okazało się że musiałbym sporo dociążyć tył :/

Spróbowałem więc czegoś takiego:

4a5deb2f32d48e36.jpg

Ale ośka jest za krótka o parę mm, na dziś dość, jutro pomyślę co dalej.

Prawdopodobnie będę skracał przód... :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meteor, ale w rzucie z przodu skrzydła, moje dźwigary wyglądają jak te z trzeciego przykładu, więc nie jest tak źle :) Masz może w tej książeczce rzuty z góry na skrzydełko?

 

z góry nie ma ale zwróć uwagę na ten kawałek w ramce, tam jest pokazane że powinny być jeden nad drugim i najlepiej połączone, wtedy zyskujemy maksymalną wytrzymałość :)Obrazek

 

Tylko, że z tej tabelki to nie wynika :wink:

Pokazane jest tylko, że dwa dźwigary połaczone wzajemnie dźwigary mają większą wytrzymałość i mogą mieć mniejsze wymiary, niż dwa pracujące osobno. Na temat ich rozmieszczenia nic tu nie ma. Tabelka jest na to zbyt schematyczna i tyczy się odmiennego tematu. Ot przewaga konstrukcji kratownicowej dźwigrów, nad niezależnymi i jednolitymi elementami. A Kratownica wcale nie musi być "jedna nad drugą".

Myślę, że takie rozmieszczenie dżwigarów, jak wg planów, nie będzie zbyt dużym osłabieniem konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.