Jump to content

Śmigło składane - problem z doborem piasty/ kołpaka


dimmus
 Share

Recommended Posts

Zakupiłem Motoszybowiec Vento w wersji kit, wyposażenie miałem całe poza silnikiem, wybór padł na emaxa GT2215/09. Przymierzałem dzisiaj osprzęt i nie bardzo silnik pasuje, przewody przeszkadzają. Chyba bez przerobienia wręgi nie wejdzie. Piastę mam chyba nie na tą stronę silnika - jest na oś, a silnik musi być montowany osią do wewnątrz, a piasta na stojan. Podkładka mocowania łopat wchodzi na piastę z zestawu silnika, ale już kołpaka wtedy nie założę ( Piasta nie ma otworu na śrubę mocującą kołpak). Idąc dalej, bez kołpaka łopaty śmigła wyglądają tak przy maksymalnym wychyleniu :

7a91f26f091ee1b329b9cb060f7fb77e.jpg

Jak założę kołpak ( i tak nie ma go jak przykręcić ) to łopaty wysyłają się tak:

bd9349d45d220906d11cc04d187d735b.jpg

Które ułożenie jest prawidłowe? Samolot pewnie w obu przypadkach poleci.

Ewentualnie proszę o podesłania linka do sklepu/aukcji na której kupię piastę z kołpakiem albo całe śmigło ( 10x4,7; 10x6, ponoć 11x6 też daje radę ), chyba że ktoś z Was ma do odsprzedania. Oglądam, szukam i nie mogę znaleźć odpowiedniego. Na śmigle ze zdjęć wyżej, samolot na pewno poleci, ale wolałbym jak by był i kołpak.

Link to comment
Share on other sites

Hej.

 

1) Miałem podobny problem jakiś czas temu - przełożyłem wał. Bez ściągacza to mało przyjemne zajęcie - choć banalne. Grunt to nie wybijaj młotkiem wału.

2) Dwa dni temu zamontowałem pierwsze śmigło składane na czeskim kołpaku.Można tam łopaty mocno wychylić do przodu jak na Twoim zdjęciu nr.1 Wzbudziło to mój niepokój - ale po odpaleniu silnika okazało się, że śmigła są tak jakby samonastawne :) Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale wydaje mi się że w śmigłach składanych to nie ma znaczenia? Niech doświadczeni koledzy mnie poprawią jeśli coś namieszałem. Zmierzyłem pracę silnika watomierzem i parametry pracy pokrywają się z wyliczeniami ecalc.ch dla danej konfiguracji.

 

Może spróbuj zamontować silnik tymczasowo do czegoś solidnego i odpal go na "hamowni".Zobaczysz jak zachowują się łopaty.

 

Tak czy siak, najprościej chyba będzie przerobić wręgę.

 

Pozdrówka

M

Link to comment
Share on other sites

Sila odsrodkowa zawsze ustawi lopaty tak aby wtorzyly dysk z bardzo mala tendencja do wyginania do przodu. Wystarczy zrobic test - tzn odpal smiglo bez kolpaka i zobacz dokad sie rozwieraja lopaty. Nie bedzie z tym zadnego problemu. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Temat załatwiony. Wału niestety nie dało się obrócić, z jednej strony jest frez na zawleczkę, a z drugiej strony wkręcana blokada ( pchełka ). Założyłem piastę z zestawu, wywierciłem dziurę i nagwintowałem na M2. Kołpak dobrze siedzi, ale muszę jeszcze dłuższą śrubę znaleźć, ta z zestawu kołpaka za płytko się wkręca i obawiam się że kołpak może w locie odpaść.

 

Mam jeszcze jeden temat związany z tym silnikiem i żeby nie zakładać kolejnego tematu zapytam tutaj.

Jak w pierwszym poście silnik ma być założony w Vento. Silnik ma być z dość dużym skłonem, bo ponoć prosto wkręcony w łoże ostro rwie do góry. Nie znalazłem informacji jaki ma być ten skłon, silnik zamontowałem przez łoże skośne 10st. Na zdjęciu wygląda to tak jak w linku: https://goo.gl/photos/eFCxXAcQiVzFu6ZD6

Czy czasem skłon nie będzie za duży?

Link to comment
Share on other sites

Na jednym z pikników uczestnik miał Vento i tak mówił, zagadałem wtedy że do takiego się przymierzam i taki temat się rozwinął, ale bez konkretów. Chciałem dzisiaj oblatać, i sprawdzić tą teorię w praktyce, ale trochę śnieg pada, a potem ma być jeszcze gorzej, więc chyba na jutro latanie przełożę.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Samolot odbył kilka lotów, silnik zamontowałem ze skłonem około 6st i jest mało, przy włączonym silniku sam się wznosi. Na razie tak latam, żeby nudno nie było, ale chyba spróbuje wykonać lot z podkładką na 10st. A sam model bardzo przyjemny i odporny :). Niestety kreta już miał, ale dzielnie to zniósł.

 

I jeszcze fotka z dzisiejszego latania za domem ;).

4297d49aa8fb9a1c0ce0b0e217fbc95a.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

W końcu udało się oblatać vento z 10st skłonem i jest bardzo dobrze, troche wiało i miotali modelem, ale na silniku chyba leci prosto. Cały czas musiałem walczyć z podmuchami, ale nie wyrywa do góry po "otwarciu przepustnicy".

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Samolot ciagle lata, poza trochę naprawianym przodem i kilkoma niewielkimi wgniotkami na skrzydlach od nauki łapania modelu jest w dosc dobrej kondycji ;). Ostatnio zamontowane kamerkę na samolocie i oto efekt :) :

kamera zamontowana z boku i dość ciężka (sj4000) przez to lot mało stabilny. Na kolejne mam plan zamontować kamerę pod spód modelu, startować i lądować z i do ręki. No i może trochę wyżej się wybrać:).

 

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.