Skocz do zawartości

Podłączenie odbiornika z servo


patpij
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Buduje model samolotu z drukarki 3d ;) Będzie to mój pierwszy działający model(mam nadzieje) wiec mam jeszcze podstawowe problemy ;)

 

Wysokość, kierunek itd. lotu będzie kontrolowana poprzez lotki z obu stron skrzydeł. Mój odbiornik ma 6 kanałów ;) znalazłem ich rozpiskę lecz nadal nie wiem jak podłączyć kabelki ;)

 

Rozpiska: http://media.globalhobby.com/manual/468518.PDF

 

Zupełnie nie mam pojęcia jak to podłączyć :( Jeśli możecie poproszę o może jakiś schemat z podłączeniem kabelków ;)

 

Obiecuje że pochwale się jeszcze samolocikiem na forum ;) chciałbym narazie żeby odpalił ;)

 

Z góry dzięki ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ważne są nie rzędy ale kolumny :) Podłącz swoje i się nie przejmuj. Tamten odbiornik może być inny. Może być na przykład RSSI na jednym kanale.

 

EDIT: 

 

albo oddzielne podłączenie zasilania, tak chyba jest (BAT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne są nie rzędy ale kolumny :) Podłącz swoje i się nie przejmuj. Tamten odbiornik może być inny. Może być na przykład RSSI na jednym kanale.

 

EDIT:

 

albo oddzielne podłączenie zasilania, tak chyba jest (BAT).

Dzięki, mam jeszcze jedno pytanko. Jak to wyglada z bateria? Co jeśli w locie zacznie mi sie rozładowywać? Czy jest jakaś elektronika która mnie o tym może poinformować?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 19 lat  ;) 2 lata temu zbudowałem swoją pierwszą drukarkę 3D - Prusa i3. W tym roku udało się już zbudować kopie replicatora v1

 

Jestem zdziwiony twoimi pytaniami. Skoro jak sam twierdzisz zbudowałeś drukarkę 3D, to masz jakieś doświadczenie z mechaniki i elektroniki.

Na tym forum są wszystkie odpowiedzi na twoje pytania, wystarczy przysiąść przy komputerze i trochę poczytać na temat silników, akumulatorów,

regulatorów, odbiorników, telemetrii itd. Zapoznaj się choć trochę z tymi tematami. Łatwiej Ci będzie zadawać pytania, a zaręczam że koledzy z FORUM chętnie Ci pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 19 lat ;) 2 lata temu zbudowałem swoją pierwszą drukarkę 3D - Prusa i3. W tym roku udało się już zbudować kopie replicatora v1

 

Jestem zdziwiony twoimi pytaniami. Skoro jak sam twierdzisz zbudowałeś drukarkę 3D, to masz jakieś doświadczenie z mechaniki i elektroniki.

Na tym forum są wszystkie odpowiedzi na twoje pytania, wystarczy przysiąść przy komputerze i trochę poczytać na temat silników, akumulatorów,

regulatorów, odbiorników, telemetrii itd. Zapoznaj się choć trochę z tymi tematami. Łatwiej Ci będzie zadawać pytania, a zaręczam że koledzy z FORUM chętnie Ci pomogą.

Jak najbardziej mam ;) ale absolutnie nie z modelarstwa.... nie rozumiem do końca jak działa samolot(fizycznie)

wiec staram sie to robić intuicyjnie ;) wysokość itd.

Czy ty sugerujesz że pozyskiwanie wiedzy jest złe? Widzę że boisz się przyznawać do tego czego nie wiesz!

A o taką rzecz jak odbiornik czy informowanie o końcu baterii jest mi obce gdyż w drukarce nie stosuje sie technologi rc tylko jak na przykład w moim przypadku FDM ;) Po prostu nie mam pojęcia o rozwiązaniach technologicznych tego dotyczących...

Przed zadaniem pytania sprawdziłem czy nigdzie indziej w internecie niema konkretnej odpowiedzi na nie(może źle sprawdziłem?) jeśli tak to przepraszam, postaram sie ograniczyć moje posty... a jestem pewien że koledze z góry nie sprawiło to pytanie żadnego problemu...

 

Pozdrawiam

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie. Zaczniemy od pytania jaką masz aparaturę?. Żeby śledzić co się dzieje w modelu powinieneś mieć nadajnik i odbiornik z telemetrią.

Bardzo dużo trzeba by się o tym rozpisywać, dlatego na początek wejdź na stronę sklepu 77hobby, tam znajdziesz zakładkę Warsztat FrSky.

W zakładce jest dokładny opis telemetrii a zwłaszcza czujników Telemetria OpenTX 2.1 (część I)Co do odbiorników to ogólnie jest przyjęte takie

przypisanie kanałów:

1-   Lotki

2-   Wysokość

3-   Silnik

4-   Kierunek

5-6-Lotka 2

Nie jest to obowiązkowe, bo we większości nowoczesnych nadajnikach można je przypisać dowolnie. Zasilanie odbiornika można podłączyć

do dowolnego kanału. Kabelki od serw czy regulatorów są kolorowe; żółty to kabelek sygnałowy,  czerwony + zasilania,  czarny - masa

Na obudowie odbiornika są oznaczenia jak podłączyć złącza. Jeszcze sprawa regulatora. Przy napędzie elektrycznym odbiornik jest zasilany

z regulatora Kanał-3. Pamiętać trzeba że regulator trzeba skalibrować z drążkiem gazu w nadajniku (instrukcja do regulatora).

Przy silnikach spalinowych do zasilania odbiornika wykorzystuje się tak zwane układy BEC lub UBEC, chyba że odbiornik i serwa są na

napięcie 7,4V. Wtedy BEC można pominąć.

A na temat, czemu samolot lata to masz do poczytania te PDFy. Na tej lekturze wychowali się wszyscy starsi modelarze. Pan Wiesław Shier jest uznawany do

dzisiaj jako GURU modelarzy.

https://www.dropbox....o wyd3.pdf?dl=0

abc miniaturowego lotnictwa cz1.pdfabc miniaturowego lotnictwa cz2.pdfabc miniaturowego lotnictwa cz3.pdfminiaturowe lotnictwo czI.pdfminiaturowe lotnictwo czIIA.pdfminiaturowe lotnictwo czIIB.pdfminiaturowe lotnictwo czIIC.pdfminiaturowe lotnictwo czIII.pdf

Na razie starczy idę spać,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie. Zaczniemy od pytania jaką masz aparaturę?. Żeby śledzić co się dzieje w modelu powinieneś mieć nadajnik i odbiornik z telemetrią.

Bardzo dużo trzeba by się o tym rozpisywać, dlatego na początek wejdź na stronę sklepu 77hobby, tam znajdziesz zakładkę Warsztat FrSky.

W zakładce jest dokładny opis telemetrii a zwłaszcza czujników Telemetria OpenTX 2.1 (część I). Co do odbiorników to ogólnie jest przyjęte takie

przypisanie kanałów:

1- Lotki

2- Wysokość

3- Silnik

4- Kierunek

5-6-Lotka 2

Nie jest to obowiązkowe, bo we większości nowoczesnych nadajnikach można je przypisać dowolnie. Zasilanie odbiornika można podłączyć

do dowolnego kanału. Kabelki od serw czy regulatorów są kolorowe; żółty to kabelek sygnałowy, czerwony + zasilania, czarny - masa

Na obudowie odbiornika są oznaczenia jak podłączyć złącza. Jeszcze sprawa regulatora. Przy napędzie elektrycznym odbiornik jest zasilany

z regulatora Kanał-3. Pamiętać trzeba że regulator trzeba skalibrować z drążkiem gazu w nadajniku (instrukcja do regulatora).

Przy silnikach spalinowych do zasilania odbiornika wykorzystuje się tak zwane układy BEC lub UBEC, chyba że odbiornik i serwa są na

napięcie 7,4V. Wtedy BEC można pominąć.

A na temat, czemu samolot lata to masz do poczytania te PDFy. Na tej lekturze wychowali się wszyscy starsi modelarze. Pan Wiesław Shier jest uznawany do

dzisiaj jako GURU modelarzy.

https://www.dropbox....o wyd3.pdf?dl=0

attachicon.gifabc miniaturowego lotnictwa cz1.pdfattachicon.gifabc miniaturowego lotnictwa cz2.pdfattachicon.gifabc miniaturowego lotnictwa cz3.pdfattachicon.gifminiaturowe lotnictwo czI.pdfattachicon.gifminiaturowe lotnictwo czIIA.pdfattachicon.gifminiaturowe lotnictwo czIIB.pdfattachicon.gifminiaturowe lotnictwo czIIC.pdfattachicon.gifminiaturowe lotnictwo czIII.pdf

Na razie starczy idę spać,

Super, wielkie dzięki za wstępne info ;) No to ide zapoznawać sie z lekturą

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozładowania baterii, to na początek wystarczy:

 

http://www.rctrax.pl/wskaznik-pakietu-lipo-2-6-s/4673/

 

Jaki zasięg ma mieć ten wynalazek? Pomysł drukowania samolotu wydaje mi się dość... dziwny, swego czasu podniecano się w internetach i telewizji rewelacjami typu "wydrukowali samochód" albo pistolet, nawet jeśli nie miało to żadnego sensu. Czy to będzie monolit? (ciężki raczej, no chyba że drukujemy pianką) Czy jakaś strukturalna konstrukcja? 

 

Jeżeli chodzi o wyjaśnienie "dlaczego samolot lata", to za zdecydowanie najlepszą książkę uważam darmową "See how it flies":

 

https://www.av8n.com/how/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaki zasięg ma mieć ten wynalazek? Pomysł drukowania samolotu wydaje mi się dość... dziwny, swego czasu podniecano się w internetach i telewizji rewelacjami typu "wydrukowali samochód" albo pistolet, nawet jeśli nie miało to żadnego sensu. Czy to będzie monolit? (ciężki raczej, no chyba że drukujemy pianką) Czy jakaś strukturalna konstrukcja? 

 

U nas latał w 2016 roku model całkowicie drukowany , oczywiście drukowany w kawałkach i sklejany "cjakiem"

 

post-7945-0-08339900-1486214534_thumb.jpgpost-7945-0-20360400-1486214549_thumb.jpgpost-7945-0-06967500-1486214561_thumb.jpg

 

https://youtu.be/PgWbLh6mUS4?t=400

 

Bardzo ładnie latał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.