Skocz do zawartości

Pakiet 4,8 V z zestawu Hitec Optic 6 i samorozładowanie


Szarloten

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Mam taki problem: jakiś czas temu kupiłem aparaturę Hitec Optic 6. Kiedy zacząłem używać akumulatorów wymienionych w temacie zauważyłem coś dziwnego. Otóż kiedy zamontowałem je w modelu (trenerek spalinowy) akumulatory po naładowaniu pracują dobrze i po zakończeniu ok 25 minutowej pracy silnika (docieranie) na takim takim wskaźniku świeci się druga no może trzecia dioda zielona, ale kiedy po kilku dniach sprawdzam napięcie pakiet jest całkowicie rozładowany (ok. 0,95 V na ogniwo) wiem że takie akumulatory mają duże samorozładowanie, ale czy to jest normalne?

 

Dane pakietu:

napięcie: 4,8 V

pojemność: 1300 mAh

typ: Ni-MH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używane akumulatory tracą swoje parametry z czasem. Ale to nie jest kwestia tygodni czy miesięcy. wykonaj na nich parę cykli rozładowania i ładowania. Jesli nie są za stare to powinno być OK. Jeśli to nie da rezultatu to wykonaj pomiar napięcia na kazdej celi. Może, któraś z cel już pada. Pomiaru dokonasz bez zrywania folii termokurczliwej - lekko wbij igłę do "+" i "-" każdej celi. Do igiełek przyłóż przewody miernika i w ten sposób wszystko będzie jasne - przynajmniej co do stanu pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Kiedy zmierzyłem napięcie poszczególnych ogniw okazało się że jedno z nich padło i przez to ten cyrk.

 

Jeszcze raz dzięki serdeczne za poradę.

_______________________________________________________________________

 

Odnośnie formowania: Pakiet ładował się do normalnego napięcia ale ten wadliwy akumulator bardzo szybko je tracił, a ja myśląc że cały pakiet jest już mocno rozładowany ładowałem go ponownie. W rezultacie formowanie też najprawdopodobniej niezbyt mi wyszło. Kiedy wadliwe ogniwo zostanie wymienione, porządnie sformuję pakiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory, które dostałem z Optic'iem nie nadawały się do użytku. Pakiet do odbiornika praktycznie wcale nie chciał się naładować. Ten do nadajnika rozładowuje się sam po tygodniu nieużywania, a przy ładowaniu nie jest w stanie osiągnąć podanej na etykiecie pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tez mam problem z prawie nowym pakietem. Ładuje mi tylko połowe pojemnosci znamionowej. Czyli zamiast ok. 1300mA to 580mA :!:

Pakiet kupiłem do trenerka 2 miesiące temu nowiutki. Był od początku ładowany zwykłą hiet'ową ładowarką. Gdy nabyłem imax b6 okazało sie co jest grane. Juz od początu miałem uczucie ze za szybko traci moc.

Formowałem pakiet wielkokrotnie i nic :!:

Wiec kupiłem sanyo 1700mA. Po pierwszym formowaniu wpiło mi nawet 1740mA i tak powinno byc.

Rozładoawałem trefny pakiet i podpiołem do zwykłej hitec'owej ładowarki. Sprawdze czy jakos inaczej sie ładuje, metodą rozładowania bede wiedział ile było prądu.

 

Posiadam ładowarke imax b6 i w opcjach nimh są jakies parametry do ustawienia bądz auto. Co tam jest najlepiej ustawic. Np. rozładowywanie pakietu na auto czy manualnie ustawic wartosc i jaką bo podaja 1.0v - 0.9v a nawet 0.8v na cele?

 

Oj cos hitec sie dał ciała z tymi pakietami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozładuj pakiet do napięcia 0.8V/celę.Przy rozładowanym pakiecie zmierz napięcie na poszczególnych celach.Wygląda na to że któraś niedomaga.W przypadku jednego pakietu musiałem podjąć drastyczne środki i rozładowałem go do 0V.Dopiero tak głębokie rozładowanie pozwoliło naładować pakiet prawie na full.Przy prawidłowym ładowaniu i sprawnym, uformowanym pakiecie do pakietu powinno się władować o 40 % więcej "mA" niż pojemność znamionowa.Może się okazać że będziesz musiał przeprowadzić 3-4 formowania żeby uzyskać wymaganą pojemność.Pamiętaj że w ładowarce ustawiasz końcowe napięcie rozładowania dla całego pakietu czyli 0.8-0.9V razy ilość cell w pakiecie.Ładować możesz prądami np: do 0.25 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.