Jump to content

Odbiorniki typu short-range, właściwie dlaczego?


czarobest
 Share

Recommended Posts

Kupiłem sobie odbiornik RX-40v Sanwy, mam po prostu potrzebę wykorzystania go w małym quadcopterze :), może niedługo w jakimś małym akrobacie czy halówce, ale nie o to chodzi.

Kupiłem go z pełną świadomością jego możliwości, to jest, zasięgu, według instrukcji, ok 100m. I mam tylko z czystej ciekawości pytanie - dlaczego? Może to jest banalne, ale dziwi mnie to, że odbiornik ma taki wpływ na zasięg. Aparatura którą mam, czyli Sanwa RDS8000 z 8 kanałowym odbiornikiem RX-841FS miała u mnie zasięg na 800m, potem posadziłem model, bo nie mogłem wrócić pod wiatr i już go prawie nie widziałem :) (to były początki i wiatr). Słyszałem i o 1.4 km. Rożnica widoczna gołym okiem w obu odbiornikach to oczywiście rożna ilość anten i wielkość. Jestem w stanie zrozumieć mniejszy zasięg, ale tyle? Zawsze myślałem, że jednak największy wpływ ma moc nadawania. Anteny oczywiście również, ale długość jest prawie taka sama. Tyle że drugi odbironik ma dwie anteny, co głównie niweluje obrót modelu, tak sądzę. Czy moglibyście powiedzieć mi dlaczego jest tak kolosalna różnica zasięgu?

 

Mam nadzieję, że da się to zrozumieć. I wybaczcie to pytanie, ale naprawdę jestem ciekawy :) .

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Moc nadajnika > zysk energetyczny anten nadawczych > tłumienie w powietrzu (w tym strefa Fresnela) > zysk energetyczny anten odbiorczych > czułość głowicy odbiornika. Tak mniej więcej i na szybko.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.