Skocz do zawartości

Fototowoltaika


pawelmolin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Fotowoltaika- oczywiście

 

Witam serdecznie.

 

Czy ktoś z Was ma zainstalowaną w swoim domu instalację fotowoltaiczną? Czy moglibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami na ten temat? W domu spędzam czas z reguły wieczorem i w nocy, podobnie moja rodzina (szkoła, zajęcia, praca i tak w kółko), jedynie wakacje i ferie w domu :(, więc interesuje mnie tzw. odkup energii.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkup energii, produkcja jest nie opłacalna.

W przypadku odbiorcy indywidualnego wchodzi w rachubę tylko Prosument.

Po pierwsze musisz mieć umowa kompleksową dostawy energii, po zamontowaniu paneli PV zaklad energetyczny, odbiera instalację i  MUSI (ustawowo) zalozyc licznik dwukierunkowy do bilansowania energii. Bilansowanie najlepiej w okresie minimum 6 lub 12 miesięcy.

Pozdrawiam

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że ZE robi co może, aby nie podpisać umowy, często wymaga projektu do zatwierdzenia przez siebie i robi co może, żeby się doczepić. Generalnie da się, ale okres zwrotu to minimum 15 lat i nie masz żadnej pewności, że instalacja tyle wytrzyma. 

Robialne, ale raczej dla bogatych hobbystów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1,8kw z podpisaną umową w czym mogę pomóc

Odkup energii, produkcja jest nie opłacalna.

W przypadku odbiorcy indywidualnego wchodzi w rachubę tylko Prosument.

Po pierwsze musisz mieć umowa kompleksową dostawy energii, po zamontowaniu paneli PV zaklad energetyczny, odbiera instalację i  MUSI (ustawowo) zalozyc licznik dwukierunkowy do bilansowania energii. Bilansowanie najlepiej w okresie minimum 6 lub 12 miesięcy.

Pozdrawiam

T

Po pierwsze enegra nie odkupuje już energi od onia 01.01.2017r tylko rozlicza sie w Netmeteringu co dla prosumentów nastawianych na oszczędności w rachunkach za prąd , a tym samym zysk,  jest raczej korzystniejsze ja latem energie pakuje w bojler i nie pale na ciepłą wode. 


Dodam że ZE robi co może, aby nie podpisać umowy, często wymaga projektu do zatwierdzenia przez siebie i robi co może, żeby się doczepić. Generalnie da się, ale okres zwrotu to minimum 15 lat i nie masz żadnej pewności, że instalacja tyle wytrzyma. 

Robialne, ale raczej dla bogatych hobbystów. 

Może i robi co może by nie podpisać umowy ,lecz ja bym tego tak nie ujął po prostu stwarza pewne trudności. a okres zwrotu jest adekwatny do sumy inwestycji jaką sie planuje na fotowaltaike. Jeśli mówimy tu o czystym zarobku to popietam  TeBe lecz można ztobić (założyć instalacje ) tanśym kosztem np. samemu.  

to przykładowa moja produkcja z dnia dzisiejszego

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=252

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Rozumiem, ze lepiej poczekać na lepsze bardziej przyjazne tej inwestycji czasy

Jutro przeanalizuje to co pisze kolega Sebka34

Tak czy tak podajecie przydatne informacje, na które musiałbym zwrócić uwagę podpisujac umowę

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelmolin, rozumiem że twoja gmina tak jak moja dostała dotacje ze względu na smog. Moje zdanie jest takie, jeżeli otrzymasz dofinansowanie to zakładaj. Ja pięć lat temu dostałem dofinansowanie na kolektory i jestem z nich zadowolony.  Z tego co wiem to w naszym rejonie przyznawane są dofinansowania ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza, więc jeżeli w przyszłym roku powietrze będzie w normie to i dotacje pewnie znikną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy fotowoltaice najważniejsze jest to, żeby wielkość instalacji była prawidłowo dobrana. Nie może być przede wszystkim przewymiarowana, ponieważ nadprodukcja oddawana jest do sieci za darmo.

 

Oczywiście firmy instalacyjne, sprzedające panele fotowoltaiczne będą Cie namawiały do zainstalowania większej mocy niż wynika to z Twojego rocznego zużycia energii.

 

Według znowelizowanej ustawy bilansowanie naszej produkcji w stosunku do energii pobranej z sieci odbywa się w wymiarze rocznym - co według mnie jest korzystne dla osoby fizycznej.

 

 

Umowy raczej sa przygotowywane indywidualnie do klienta.
Jeśli chodzi o mnie , jeśli miałbym zakładać instalacje jeszcze raz . Założyłbym

 

Z tego co się orientuję to umowy raczej dla wszystkich są jednakowe... nie ma sprzedaży energii także nie ma ceny, za którą byśmy sprzedawali energię. Nie ma także innych czynników zmiennych, które by wpływały na zapisy tak zwanej umowy kompleksowej.

 

Z przyłączeniem do sieci zewnętrznej nie ma żadnego problemu - ZE ma taki obowiązek... Z papierami załącznikami, projektami itd. potrzebnymi przy ubieganiu się o przyłączenie do sieci zewnętrznej również nie ma problemu. A to dlatego że najprościej scedować to na firmę, która dokonuje nam instalacji urządzeń. Firmy instalacyjne przetarły już ścieżkę związaną z przyłączeniem mają tzw. gotowce i idzie to naprawdę bardzo sprawnie.

 

 

Sebastian ile już czasu masz u siebie instalację? Minął pełny rok? Pytam z ciekawości ile wyszła Ci całkowita roczna produkcja z 1,8 kW ?

 

Paweł gdybyś miał pytania odnośnie doboru instalacji itd. to śmiało - siedzę trochę w temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ją w lipcu bedzie trzy lata do sieci oddałem 1,7mw ogólnie ile wyprodukowałem nie liczyłem tego nigdy . W zeszłym roku płacili mi za nadwyżki nadprodukcyjne lecz w stryczniu sami przysłali aneks do umowy z rozliczeniem w netmeteringu , ja walczyłem z energą od momentu podpisania umowy o takie właśnie rozliczanie i nie moglem sie doprosić .Więc nowelizacja jaka weszła w życie z dniem 01.01.2017r jest dla mnie korzystniejsza .

P.S.

Co do umowy nie do konca są one takie same.

Mam paru kolegów w swojej okolicy ktorzy legalizowali swoje instalacje i są to różne umowy. Np ja mam adnotacje w umowie ze mogę zerwać umowe bez konieczności odłanczania inastlacji od sieci z możliwością rozbudowy o czy mam obowiązek poinformowanie odbiorcy.

Kolega ma ze może zerwać umowe lecz konieczne jest odłączenie instalacji od sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.