Skocz do zawartości

Stara aparatura 35mhz


MrTrulosek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam prosił bym o jakieś informacje do aparatury Multiplex COMBI 80 SPORT, aparatura sprawdzona działa bez problemu.

 

Pytanie moje takie czy taką aparaturę można rozbudowywać, ponieważ po otwarciu aparaturki są widoczne miejsca na dopięcie kabli. 

 

Następne pytanie czy jest jakakolwiek możliwość zrobienia drona na podstawie tej aparatury ?? czy tylko nadaje się do samolotów.

 

Czy można kupić nowsze odbiorniki 35MHZ które obsłużą baterie LIPO, chcę wspomnieć ze aparatura działa z odbiornikiem JETI rex-5 plus. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do radia - to można rozbudować - ale cudów bym nie oczekiwał. Już prędzej potraktował ją jako dawcę dobrych i niezawodnych części (gimbali, obudowy). Kiedyś z takiego radia za pomocą Arduino lub innego PPM encodera można było zrobić radio z komputerem na niemal nieograniczoną liczbę kanałów. Do tego moduł 2.4 GHz i mamy youngimera, a właściwie nowiutkie radio w starej obudowie. Jest tylko podstawowe pytanie - po co? skoro koszty przeróbki - owszem niższe od kupna profesjonalnego radia - ale porównywalne (nie licze roboczogodzin) do radia FS-i6, które można z odbiornikiem kupić za mniej niż 180zł... z wysyłką do domu! Rozbudowa takiego radia to obecnie sztuka dla sztuki.

 

A wracając do meritum pytań o zastosowanie w dronie - to tak -można tym sterować dronem. Do sterowania dronem wystarczą 4 kanały - resztę obliczeń robi kontroler lotu na pokładzie. Tylko że do włączania dodatkowych funkcji - obracanie gimbalem, włączanie trybów lotu (RTH, GPS itd itp) to już potrzebujesz oddzielne kanały. Odbiornik 35MHz podłączasz kanał po kanale - bo jeżeli mowa o odbiorniku JETI to nie posiada on złącza PPM - potrzebujesz kontroler typu NAZE32, Openpilot. Problematyczna jest tylko antena, którą dobrze by było zamocować tak aby nie nie została zdekapitowana przez obracające się śmigła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nasuwa mi się teraz pytanie ponieważ jutro bym chciał bym pojechać do sklepu po baterie li po pan sprzedawca przez telefon powiedział mi że mogę kupić baterie li-po oraz coś na b.. nie pamiętam ale ma to podobno zabezpieczyć przed rozładowaniem ogniwa oferował mi baterie 7.4V 2s 30C czyli w zasadzie 33A a mój regulator jes 050 jeti ma 5A i co teraz ?? kupić mniejsze baterie z mniejszym C czy można kupić te 30C z góry dziękuje za odpowiedz.


a właśnie co do FS-i6 znalazłem ją za niecałe 130 zł u mnie a i4 za 100zł i nwm czy kupić jakie są opinie i jaki zasięg 


oczywiscie te baterie do samolotu mają słuzyc dron jednak na 2.4ghz bd robił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilanie odbiornika i serw to Pan w sklepie chciał zaoferować układ BEC, który obniża napięcie do 5V z pakietu, w tym wypadku z pakietu 7,4V, co by nie wykończyć serw i odbiornika, tym bardziej, że po pełnym naładowaniu pakietu ma on napięcie 8,4V.
Oznaczenie 30C to laickim wywodem, świadczy o jego sprawności. Absolutnie nic się nie stanie jak go użyjesz do zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tym pakietem nic nie uszkodzę ? mimo to ze regulator jest na 5A a kupię 33A i go podłącze ? raczej wątpie żeby oferował mi BEC ponieważ oryginalnie było tam od 6 do 8 ogniw NI-XX co daje od 7,2 do 9,6 V zasilanie odbiornika jest poprzez regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33A to maksymalna wydajność pakietu. Jak kupujesz Ferrari które możne jeździć 320km/h nie znaczy, że po mieście lub miejscu parkingowym będziesz z taka prędkością jeździł. 

 

Przeczytaj to: http://abc-modele.pl/akumulatory-li-po-kompendium-wiedzy/

 

Pan w sklepie pewnie chciał zaoferować tzw Buzzer - bo jeżeli masz stary regulator na ogniwa NiCd i NiMh to nie ma on zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem pakietów li-pol. Co z tego, że napięcie się zgadza - stary regulator będzie rozładowywał pakiet aż ten padnie... w przypadku NiCd model po prostu stanie (spadnie), pakiety naładujesz i jedziesz (lecisz) dalej :P. A w przypadku LiPo przy nadmiernym rozładowaniem pakiet będzie nadawał się do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za tak wyczerpujący artukuł to jednak zdecyduje sie na te lipo i potem podziele się z wami o tym a jeszcze takie jedno pytanie ogólnie posiadam pilot 2.4ghz tylko ze ze starego drona (z biedronki) czy bedzie go można sparować z nadajnikiem chociaż by FS ? czy jednak tylko do odbiornika do niego przystosowanego ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są opcje "mieszania" - ale z FS nie będzie pasował. Trzeba poszukać w jakim systemie działa ta Biedronka i można coś dobrać.

Systemy 2.4GHz są zamknięte i zazwyczaj odbiornik firmy X nie gada z nadajnikiem firmy Y, ale zdarzają się wyjątki i jest sporo zapaleńców, którzy dorabiają moduły aby sterować np zabawką z biedronki za pomocą profesjonalnego radia. Poszukaj w Google czegoś takiego jak Multiprotocol TX module.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to tutaj bd zamieszczał juz wszystko do aparatur ogólnie jeszcze posiadam jedno radio na stale 35mhz w tamtym radiu są wymienne nadajniki ale w tym 2 nazywa sie multiplex europa czy jest jakis sęs przerabiania tego radia na 2.4ghz lub za pomocą arduino ? jakie koszta wyjdą i czy to się w ogóle opłaci drążki są na kabelki na styk więc wyjecie calej elektroniki nie bedzie problemem a same drążki z potencjometrami (nwm czy tak sie to nazywa) zostawic w zasadzie teraz są 4 kanały ale prosil bym o jakies informacje na temat wykonywania aparatur z bazą arduino 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj postanowiłem zaglądnąć do mojej aparatury i co mnie zaskoczyło to to ze nie ma ona 4 kanałów a aż 7 w tym nam teraz podłączone 6 kanałów wszystkie to potencjometry lecz chciałbym 2 z nich przerobić na zwykłe przełączniki tylko jedynie to nwm jak w lutować się z kablami co do + i - to wiem lecz nwm gdzie w lutować się jako sygnał do przełącznika. posiadam jeszcze jeden kanał wolny i za bardzo nwm jak go wykorzystać, za pewnie w przyszłości bd planował zrobić drona ale tutaj musiał bym wybrać albo 35mhz albo 2.4 ghz to juz bede musiał sam dokładnie przemyśleć. mogę dorzucić fotkę aparatury w środku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta niebieska plytka to modulator PPM.

Ta szara na srodku to prawdopodobnie modul FM/RF - ktory odpowiedzialny jest zagenerowanie sygnalu do anteny.

gdyby przerabiac to radio to sa dwie opcje:

1. zrobic wlasny modulator PPM z komputerem na Arduino - zgodnie z linkami ktore podeslalem. Wtedy trzeba odpowiednio wpiac sobie potencjometry, i/lub dolozyc dodatkowe przelaczniki

2. zeby przerobic obecne radio bez komputera ale miec na 2.4GHZ to tylko wystarczy zlokalizowac wtyczke/kabelek, ktora z niebieskiej plytki idzie na szara - wypiac ja i podlaczyc modul 2.4GHz - najlepiej FRSKY: DHT, DJT.

 

Mozna zrobic tez dwa w jednym - zostawic kadlubek i wykonac czynnosc 1 i 2 na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtyczka w tym radiu jest po prostu odpinana lecz jak już bym chciał robić to raczej z tej drugiej tej samej firmy tez 7 kanałowa lecz jest trochu dziwna bo drążek gazu działa na odwrót i jest po prostu wszystko w jednym zaraz fotki dorzucę. i nwm czy się będzie bardziej opłacało gotową aparaturę kupić np FS. a mogę też zrobić taką 2 pasmową ? czyli na 35 mhz i na 2.4 ghz w tej pierwszej są wyjmowane nadajniki i mam jeszcze 27mhz z tym ze wszystko to na kwarce jest 


post-19524-149157932972_thumb.jpg

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.