rajaner Opublikowano 7 Maja 2017 Opublikowano 7 Maja 2017 Nie wiem jaka to przyczyna ale nabrałem ochoty na modele na uwięzi. Może dla tego że kiedyś lat trochu temu sporo miałem z tym do czynienia i postanowiłem dla odmiany polatać na sznurku. Sporo lat minęło ale podobno starych nawyków się nie zapomina. A tu nowa przygoda z modelami z napędem elektrycznym. Dzięki modelarzom którzy poświęcają swój czas i są w to za angażowani aby elektryki latały na uwięzi. Dla tego próbuję coś robić w tym kierunku z nadzieją że takie modele będą coraz bardzie popularne. Nie tak dawno wpadłem na pomysł aby zrobić elektryka na uwięzi w wersji RC. W planach było zamontowanie odbiornika dzięki któremu była by regulacja silnika, a nadajnik jak to mówią na karku lub przypięty do paska spodni. Na chwilę obecną dzięki pomocy Jurka [ssuchy] ten pomysł odłożyłem, ale być może do niego powrócę. Coś na temat modelu. Model całkowicie wycięty z XPS Styrodur, uważam że pomijając prawdziwy depron ta pianka do takich modeli jak i modeli RC jest najlepsza. Kadłub 10 mm od spodu wzmocniony balsą 4x10 mm. Stateczniki 5 mm wzmocnienia balsa 5x4 mm. Skrzydła wycięte ploterem CNC, dzwigary sosna 5x3 i 3x3 mm. Jak widać na zdjęciu sztukowane z trzech kawałków,pozostałość po innym modelu ale po wykończeniu nie będzie śladu. Silnik jaki mam nadzieje go pociągną to E -max CF 2805 2S. Model w trakcie budowy na tą chwilę wygląda tak.
ssuchy Opublikowano 7 Maja 2017 Opublikowano 7 Maja 2017 ... Nie tak dawno wpadłem na pomysł aby zrobić elektryka na uwięzi w wersji RC. W planach było zamontowanie odbiornika dzięki któremu była by regulacja silnika, a nadajnik jak to mówią na karku lub przypięty do paska spodni. Na chwilę obecną dzięki pomocy Jurka [ssuchy] ten pomysł odłożyłem, ale być może do niego powrócę. ... ... mam nadzieję, że wrócisz, bo jak tylko skończę temat sterowania IR dla linkowców (a przynajmniej temat mocno zaawansuję i wyślę do ciebie prototyp pierwszego pilota IR w wersji uniwersalnej do testów - dzisiaj uzupełniam OPIS o pierwsze schematy), to przedstawię pilota RC dla modeli H/L (Hybrid/Line) i nic nie trzeba będzie nosić na karku, czy czepiać do paska . Prosta aparatura RC, której budowę opisuję w TYM temacie idealnie nadaje się do tego celu. Pilot RC będzie w wersji mikro do zamontowania przy uchwycie linek/linki, oczywiście z płynną regulacją obrotów silnika, a odbiornik bedzie się nadawał do zamontowania nawet w bardzo małych modelach H/L. Mam również pomysł na nową koncepcję sterowania takich modeli przy pomocy jednej linki (monoline) w oparciu o nowoczesną technologię elektroniczną. Tak, że Andrzej używaj już nowej nazwy H/L dla takich modeli (które dawniej nazywano C/L - Control/Line) - trzeba ją rozpropagować, bo wygląda na to, że robimy rewolucję w linkowcach , co zapewne niektórym tradycjonalistom nie przypadnie do gustu, ale co tam.
rajaner Opublikowano 8 Maja 2017 Autor Opublikowano 8 Maja 2017 Pomału ale do przodu. Kadłub wzmocniony balsą 1,5 mm wręga silnika sklejka 5 mm jeszcze nie wklejona zastanawiam się jaki zrobić wykłon silnika może ktoś doradzi.Podwozie ukształtowane ze szprychy rowerowej. Skrzydło w zasadzie gotowe.Końcówki zabezpieczyłem balsą 2 mm przejście linek to sklejka 3 mm. PS. Panowie na pewno na tym Forum jest sporo modelarzy budujących modele na uwięzi. Dla tego proszę pokazujcie relacje z budowy, a ten dział na pewno się ożywi i będzie się cieszył dużym zainteresowaniem.
stema Opublikowano 8 Maja 2017 Opublikowano 8 Maja 2017 ... Tak, że Andrzej używaj już nowej nazwy H/L dla takich modeli (które dawniej nazywano C/L - Control/Line) - trzeba ją rozpropagować, bo wygląda na to, że robimy rewolucję w linkowcach , co zapewne niektórym tradycjonalistom nie przypadnie do gustu, ale co tam. Nic nie dawniej nic nie już nowej nazwy. Narody anglojęzyczne nadal używają nazwy control line, a u nas takie modele nazywały się i nazywają na uwięzi. Kto nie wierzy niech sobie sprawdzi w sportowych modelarskich regulaminach, a nie wypisuje głupoty. Jeżeli Chcesz od Modelarzy "wyrwać" kilka PL za swoje płytki i je TU rozpropagować to nie ten dział. ED: Andrzej jak widzisz używa prawidłowej nazwy.
ssuchy Opublikowano 8 Maja 2017 Opublikowano 8 Maja 2017 ... Jeżeli Chcesz od Modelarzy "wyrwać" kilka PL za swoje płytki i je TU rozpropagować to nie ten dział. ... Złamanie regulaminu forum pfmrc: p.3, p.4, i w zasadzie p.7 i za to powinny być punkty karne, ale mniejsza z tym i tak "władze" forum są wyjątkowo pobłażliwe, co uważam za plus tego forum, a ja nie zamierzam raportować ("Kto z was bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem ), tylko grzecznie zwracam uwagę. Gdyby faktycznie to, co mi insynuujesz publicznie, miało być prawdą, to po co tracę czas i wkładam wysiłek w tworzenie szczegółowych opisów (np. TUTAJ), wyjaśniających bardzo dokładnie (wręcz obrazkowo) jak zmontować układ na płytkach uniwersalnych, dostępnych w handlu, a to miał być dopiero początek opisów, w które autentycznie sporo pracy trzeba włożyć. Parę osób było tym zainteresowanych - z czasem chciałem również zaproponować pomoc (zdobycie tanich części, darmowe programowanie mikrokontrolerów, BEZ ŻADNYCH KORZYŚCI FINANSOWYCH dla mnie, no może poza satysfakcją). Szczerze mówiąc, teraz zastanawiam się, czy warto, skoro się dostaje za to po głowie. PS Pomówienie było publiczne, więc i takiej odpowiedzi udzieliłem. Przytoczony tu cytat z mojej wypowiedzi to żart , o czym już pisałem (nikogo osobiście nie atakował). Prośba, Stefan - powstrzymaj się od dalszych komentarzy. Ja na tym wpisie skończyłem. Jeśli jakaś żółć zalega Ci na wątrobie to dawaj na PW, zgodnie z regulaminem forum. 1
Paweł Prauss Opublikowano 8 Maja 2017 Opublikowano 8 Maja 2017 Wyluzujcie Koledzy, w końcu wszyscy mamy tą samą pasję :-)) Do Andrzeja - łoże motorka uważam za zbyt masywne płytka szklana 1,5mm to aż nadto (ewentualnie sklejka 2mm a nie 5 - taka to do spaliny 10ccm jest w sam raz ale nie do takiego małego modeliku) podobnie z wyprowadzeniem linek - sklejka 1,5mm (lub szkło 1mm) ale oczywiście z co najmniej 5 warstw klejona lepiej 7 a najlepiej 9 :-))) Zbędny ciężar.
stema Opublikowano 8 Maja 2017 Opublikowano 8 Maja 2017 OK Jerzy. Ty w zasadzie nie ingerujesz w istniejące sportowe konkurencje F2X, a dorabiasz jakieś jedno z wielu możliwe sterowanie elektroniczne do modeli na uwięzi i to tyle. Natomiast polskich nazw będę pilnował i to również powinni robić wszyscy.
rajaner Opublikowano 12 Maja 2017 Autor Opublikowano 12 Maja 2017 Parę dni mnie nie było a tu jakieś podejrzenia że to co robi Jurek ma być wykorzystane w celach zarobkowych. Osobiście tak nie uważam i nie myślę aby robił to w tym celu . Zwłaszcza że dokładnie pokazuje co robi i udostępnia wszystkie schematy z których każdy kto ma jakieś pojęcie o elektronice może sam to zrobić. W moim przypadku pomoc jaką mi zaoferował jest całkowicie bez interesowna i nie było mowy o jakiejś zapłacie. Temat założyłem po to aby pokazać i spróbować budowę modelu z napędem elektryczny i uzyskać jakiś wskazówek i pomocy przy budowie tego modelu . Dla tego takie sugestie że ktoś pomaga w celach zarobkowych to nie w tym temacie. A jeżeli ktoś uważa inaczej to jest na to PW. I bardzo proszę tego tematu więcej nie poruszać. Panie Jurku proszę robić swoje, bo nie wielu jest takich jak Ty którzy chcą coś wnieść do modelarstwa i wiem że nie jedna osoba będzie Ci za to wdzięczna. 1
AMC Opublikowano 13 Maja 2017 Opublikowano 13 Maja 2017 Panie Jurku proszę robić swoje, bo nie wielu jest takich jak Ty którzy chcą coś wnieść do modelarstwa i wiem że nie jedna osoba będzie Ci za to wdzięczna. Popieram.
rajaner Opublikowano 13 Maja 2017 Autor Opublikowano 13 Maja 2017 Jak to bywa w moim przypadku co zacząłem trzeba skończyć. Jest to pierwszy piankowy model na uwięzi a w dodatku w pewnym stopniu eksperyment dla tego proszę o wybaczenie błędów jakie popełniam zwłaszcza na temat wagi i wielkości niektórych części modelu. Wydaje mi się że samolocik zaczyna nabierać wyglądu. Panowie mam kilka pytań, na które bym prosił o wyjaśnienie. Model będzie miał silnik E-max 2805. Według danych producenta. Parametry ciągu przy zasilaniu 2S(7,4V) dla śmigła 7x4 . Uzyskany ciąg : 381g Parametry ciągu przy zasilaniu 2S (7,4V) dla śmigła 6x4 . Uzyskany ciąg : 405g 1.Czy takie śmigła będą odpowiednie do tego modelu?Może ktoś robił jakieś próby na innych śmigłach i miał lepszy wynik. 2.Regulator jaki mam na luzie to 20A 2-3S BEC 3A. chyba trochu za duży. I tu bym prosił o informację czy go montować ? Jeżeli to zły pomysł to poproszę o namiar jaki kupić. Za co z góry dziękuję.
ssuchy Opublikowano 13 Maja 2017 Opublikowano 13 Maja 2017 Spoko, Panowie, prace trwają, a mnie nie tak łatwo zniechęcić, jak już sobie coś zaplanuję. Po długiej przerwie wróciłem do hobby, które za młodu sprawiało mi wiele przyjemności i wierzę, że nadal tak będzie. Jednakże teraz (po dwóch latach rozglądania się) stwierdzam, że budowa samych modeli już nie jest dla mnie tak ekscytująca jak niegdyś i obecnie kręcą mnie w zasadzie tylko tematy eksperymentalne w zakresie bardzo małych modeli elektryków (R/C, C/L) z naciskiem na elektronikę do tych modeli. Tym bardziej, że z elektrykami za młodu nie miałem do czynienia, bo były dopiero w powijakach. Może to sprawa wieku , a może odgrzewane kotlety już tak nie smakują i nie cieszą jak świeże. Prośba do modelarzy-zawodników: nie przykładajcie Panowie swojej miarki (regulaminy FAI) tak rygorystycznie do wszystkiego i dajcie się też innym pobawić, czyli zwykłym śmiertelnikom - naprawdę nie każdy musi brać udział w zawodach i zdobywać puchary żeby mieć ze swojego ulubionego hobby satysfakcję. Wracając do tematu, Andrzej (rajaner) po testach i przemyśleniach zrezygnowałem na tym etapie z wersji uniwersalnej zdalnego IR do uwięziówek - być może kiedyś to zrobię, ale w oparciu o mikrokontroler, bo tylko wtedy ma to sens. Nie chcę jeszcze pisać wszystkiego, gdyż wiele może się jeszcze zmienić, ale aktualna idea urządzenia na popularnych układach ze "sztywną" logiką jest taka, że będzie jeden pilot IR, pracujący w pierwszym trybie ciągłej fali nośnej IR (z modulacją "oszczędnościową" IRED) dla bardzo małych modeli na uwięzi, napędzanych mikromotorkami DC i pracujący w drugim trybie: impulsowym; z falą nośną IR, czyli: jeden "strzał" modulowanym impulsem podczerwieni na włączenie silnika, drugi na wyłączenie dla silników bezszczotkowych. No i do tego będą dwa różne odbiorniki IR dla motorków DC i BLDC. Więc można będzie pilota IR zamontować przy uchwycie linek na stałe, a w modelach stosować odbiornik właściwy dla silnika napędowego. Tak, że dostaniesz Andrzej do testów jeden pilot i dwa odbiorniki, tylko chwilę to jeszcze potrwa, bo muszę całość razem sprawdzić, a niegotowy jest jeszcze układ mikronadajnika IR (robionego od zera - ma być max uproszczony), oraz miniodbiornika dla silników DC wg. nowej koncepcji (ciągła fala nośna i również max uproszczeń w układzie). Na chwilę obecną dwa schematy odbiorników IR, które zamieściłem TUTAJ , zgodne z ideą dla pilota IR: jeden "strzał" były już sprawdzone na warsztacie i działają bardzo dobrze (vide filmiki w temacie) - więc to nie gdybania, ale już gotowe układy z dobranymi wartościami elementów. Kto chce i umie, może sobie to montować i testować z dowolnymi pilotami od sprzętu audio/video/tv z demobilu (przerobionymi dla zmniejszenia, tak jak pokazałem w temacie). Andrzej (AMC), liczę na twoje merytoryczne komentarze, bo wiem z naszych wcześniejszych postów, że na elektronice się znasz.
rajaner Opublikowano 22 Maja 2017 Autor Opublikowano 22 Maja 2017 Czasu troszku brakuje na zabawę, ale budowa modelu dobiega końca. To co jest gotowe na dziś. Jak czas pozwoli to do końca tygodnia samolocik dostanie skrzydła.
rajaner Opublikowano 5 Czerwca 2017 Autor Opublikowano 5 Czerwca 2017 Model piankolotu na uwięzi został ukończony. Ostateczne dane modelu. 1. Model całkowicie zbudowany z XPS styrodur [bIAŁY]. 2. Silnik E-max 2805. 3. Śmigło 8x4 4. Regulator 20A. 5. Pakiet Reodx 700 mAh. 6 . Rozpiętość 810 mm. 7 . Długość 570 mm. 8. Waga 227g. Według mojej wagi. Zanim model zostanie oblatany sprawdzę jaki ciąg daje ten silnik na śmigle jakie założyłem i na śmigłach zalecanych przez producenta. Parametry ciągu przy zasilaniu 2S(7,4V) dla śmigła 7x4. Uzyskany ciąg : 381g Parametry ciągu przy zasilaniu 2S (7,4V) dla śmigła 6x4. Uzyskany ciąg : 405g Sam jestem ciekaw czy te dane się potwierdzą. Ale zanim model wykona pierwszy lot to chyba jeszcze potrwa jakiś czas.
AMC Opublikowano 5 Czerwca 2017 Opublikowano 5 Czerwca 2017 Model piankolotu na uwięzi został ukończony. Ostateczne dane modelu. [...] 8. Waga 227g. Według mojej wagi. [...] Parametry ciągu przy zasilaniu 2S (7,4V) dla śmigła 6x4. Uzyskany ciąg : 405g Z takimi parametrami to rzeczywiście uwięż przydatna... Przeczuwam, że przerobisz go na RC ...
ssuchy Opublikowano 16 Czerwca 2017 Opublikowano 16 Czerwca 2017 Andrzej (AMC), "prawie" masz rację. Już powstaje eksperymentalny uchwyt do piankolotu, uniwersalny z możliwością wymiany modułów elektronicznych: R/C na IR/C (oczywiście piankolot dostanie płynną regulację obrotów silnika). Uchwyt będzie miał dodatkowo wbudowany reflektorek 6W (białe LED) do testowych lotów elektryków na uwięzi wieczorową i nocną porą. Andrzej (rajaner) dobuduje w modelu oświetlenie pozycyjne i reflektor (3W - biała LED przy przednim kole) włączany z uchwytu przy lądowaniu/starcie. Pierwsze ergonomiczne przymiarki uchwytu do ręki: ... i początek realizacji: Powstają dwie sztuki uchwytów (jeden dla Andrzeja, drugi dla mnie) do eksperymentów z modelami hybrydowymi na uwięzi i minimodelami RC. Ponieważ uchwyt z modułami RC będzie w zasadzie kompletną, 3-kanałową aparaturą RC (z możliwością wymiany RC na moduły IR), opis konstrukcji uchwytu C/L-aparatury RC(IR) zamieszczę w TYM temacie.
rajaner Opublikowano 16 Czerwca 2017 Autor Opublikowano 16 Czerwca 2017 Andrzej (rajaner) dobuduje w modelu oświetlenie pozycyjne i reflektor (3W - biała LED przy przednim kole) włączany z uchwytu przy lądowaniu/starcie. Model jest gotowy do pierwszego lotu. Puki on się nie odbędzie nic nie będę w nim zmieniał lub dorabiał. Troszku mnie korci sprawdzić ja to będzie latać.Kto wie czy na razie nie zamontuję odbiornika i nie zrobię kilka okrążeń z nadajnikiem na szelkach.
ssuchy Opublikowano 16 Czerwca 2017 Opublikowano 16 Czerwca 2017 Andrzej, oświetlenie to kosmetyka. Dostaniesz wszystko co niezbędne, razem z uchwytem. Andrzej (rajaner) napisał: ... Kto wie czy na razie nie zamontuję odbiornika i nie zrobię kilkaokrążeń z nadajnikiem na szelkach. ... sam jestem ciekaw, co z tego wyniknie? W razie czego, to nie zapomnij odgiąć przedniego kółeczka tak, aby model przy małej prędkości zakręcał na zewnątrz (na pewniaka), a nie przypadkiem do środka (widziałem gdzieś w necie taki filmik).
rajaner Opublikowano 16 Czerwca 2017 Autor Opublikowano 16 Czerwca 2017 Wydaje mi się że model jest ustawiony prawidłowo. Z oblotem mi się nie spieszy.Ale nic nie wiadomo bo taki pomysł już kiedyś miałem. PS.Przygotowuję się do następnego modelu.Ale to już w diale mini i mikromodele RC. Przyznać muszę że skompletowanie napędu sprawia mi wiele problemów.Bo o co nie spytam nikt nie wie. A znalezienie w naszych sklepach to graniczy z cudem.
Rekomendowane odpowiedzi