Skocz do zawartości

Panel startowy Q-Model nie daje prądu na świecę :(


TheKuba1414
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kłopot z panelem startowym j.w. 

Otóż nie daje on prądu na wyjściu na świecę, licznik amperów również się nie rusza, tak jakby do całej "sekcji" nie dochodził prąd.

ALE, pobawiłem się nieco miernikiem napięcia i wychodzi na to że tylko jedno złącze nie daje prądu, bo drugie pokazuje napięcie.

Zdjęcia może wyjaśnią:

 

Wyjście na rozrusznik:

12.68

Wyjście na pompę:

12.68

Wyjście na klips:

post-17671-0-39472500-1495812045_thumb.jpg

Dolne złącze na klips z + na pompę:

 

post-17671-0-38508200-1495811950_thumb.jpg

 

I górne złącze na klips z - na pompę, jak widać, jest napięcie, więc chyba tylko dolne złącze go nie otrzymuje (?)

 

post-17671-0-40362800-1495811945_thumb.jpg

 

Teraz od dołu:

 

całość z domniewanymi przeze mnie drogami "iścia" prądu:

post-17671-0-20792400-1495811877_thumb.jpg

 

ten powiedzmy "kondensatorek" z podpisem "ale tu jest" nie był przylutowany do płytki, więc spróbowałem to zrobić, od góry wygląda to tylko tak tragicznie.

Niestety nic to nie pomogło

Da się coś z tym zrobić czy muszę kupić nowy?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dałbyś radę pokazać fotką, co tam siedzi po drugiej stronie płytki ?

Rozumiem, że na świecę powinno być podawane coś około 1,5 V ?

Te trzy pola lutownicze pod "kondensatorkiem" to "coś" w obudowie TO220 może... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gsobild_9110.jpg

 

Coś takiego dokładnie, TO220

Dasz radę się dobrać do niego, żeby zobaczyć nadruk na obudowie ?

Jednak podejrzewam, że jest to N-MOSFET. W widoku jak pokazałeś powyżej jego trzy wyprowadzenia to od lewej strony kolejno : bramka (gate - G) , dren (drain - D) , żródło (source - S).

Sprawdż woltomierzem przy włączonym układzie czy jest napięcie sterujące PWM na bramce. Minus woltomierza do S, plus do G. Powinien pokazać jakiś ułamek wolta, może nieco ponad 1 wolt. Podejrzewam, że brak tego napięcia.

Ale i tak dobrze byłoby tę płytkę obejrzeć od strony elementów, bo idę po omacku  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę się dobrać do niego, żeby zobaczyć nadruk na obudowie ?

Jednak podejrzewam, że jest to N-MOSFET. W widoku jak pokazałeś powyżej jego trzy wyprowadzenia to od lewej strony kolejno : bramka (gate - G) , dren (drain - D) , żródło (source - S).

Sprawdż woltomierzem przy włączonym układzie czy jest napięcie sterujące PWM na bramce. Minus woltomierza do S, plus do G. Powinien pokazać jakiś ułamek wolta, może nieco ponad 1 wolt. Podejrzewam, że brak tego napięcia.

Ale i tak dobrze byłoby tę płytkę obejrzeć od strony elementów, bo idę po omacku  :)

Zaraz spróbuję

0v

a do napisów się nie dobiorę bo musiałbym wszystko z płytki odlutować aby ją zdjąć.

ca8167201e99d13f7874999781b8e841.jpg

 

Wytapatalkowane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, tranzystorem jest raczej "to coś" co kolega polutował. Można to wywnioskować choćby po śrubie mocującej tranzystor do płytki.  

Patrząc więc "od dołu" bramka, dren, źródło.

Ze zdjęcia jednoznacznie to nie wynika, ale nie wiem czy nie jest upalona ścieżka zaraz za nóżką drenu. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zgadłem :)

Tak więc patrząc od tej strony z której zrobiłeś teraz zdjęcie, zewnętrzna nóżka "minus", środkowa wyjście na swiece (powinieneś mieć tam kilka volt, bez podłączonej świecy), ostatnia nóżka to napięcie sterujące tranzystorem, powino się zmieniać wraz ze zmianą regulacji natężenia prądu na świecę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zgadłem :)

Tak więc patrząc od tej strony z której zrobiłeś teraz zdjęcie, zewnętrzna nóżka "minus", środkowa wyjście na swiece (powinieneś mieć tam kilka volt, bez podłączonej świecy), ostatnia nóżka to napięcie sterujące tranzystorem, powino się zmieniać wraz ze zmianą regulacji natężenia prądu na świecę. 

Czyli zmierzyć minus i środkowy?

Oczywiście na prądzie stałym i zgaduję, że regulacja powinna być ustawiona na powyżej 0?

Kilka volt z czym? Bo muszę gdzieś drugi kabelek podpiąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bartku, pewnie Kuba się nie podzieli, bo nie przekazałem mu w zasadzie informacji co było zepsute :) 

Przyczyną "usterki" była jakość lutowania tranzystora kluczującego. ścieżka przy drenie tranzystora była upalona (bądź wyrwana - ciężko stwierdzić), a lut który widać na zdjęciu tylko "przykrył" ścieżkę. Po oczyszczeniu druku z soldermaski i porządnym polutowaniu tranzystora panel odżył.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.