Jump to content

Środek ciężkości


a_skot

Recommended Posts

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Widziałem kiedyś tą stronke... Szukałem ale chyba ten artukół skasowali :? Pamietam tylko tyle, ze służyły tam 2 linijki i jakiś pręt, ale dokładnie to powie ci foto Irka :) Mam nadzieje. Zresztą sam chcę taki wykonać i przyłączam się do prośby o fotki...

Link to comment
Share on other sites

Więc jak wskazuje fotka przayrządzik jest banalnie prosty. Z mojej obserwacji wynika by była możliwosć regulacji przedłużania ramion w pionie i w poziomie. U mnie na gornej pow. ramion jest podzialka w cm.

 

scprzyrzd001sb1.jpg

Link to comment
Share on other sites

...służyły tam 2 linijki i jakiś pręt...

 

Właśnie tej strony szukam :( .

Konstrukcja pokazana przez Irka wydaje się dość prosta i co najważniejsze dla mnie - nadaje się do dwupłatów :lol: - czas zatem zbierać materiał :wink:

Na fotce tego nie widać, ale rozumiem, że te "łapy" da się rozsunąć :?:

Link to comment
Share on other sites

Wszystko jest rozsuwane. Jeśli do dwupłatów to tym bardziej zrób sobie możliwość wysuwania a raczej przedłużania ramion pionowych bo może się okazać , że ze względu na podwozie model nie będzie opierał się na ramionach. Zaraz najdę fotkę jak to wygląda z modelem.

 

nieuport11055yf1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Jako, że pojawiły się pytania o wyważarkę widoczną na jednej z fotek w wątku o modelu Beaver DHC2 odgrzebuję przykurzony nieco wątek :wink: i poniżej przedstawiam samą wyważarkę i postaram się opisać pokrótce jej konstrukcję

 

wywazarka1vi0.jpg

 

Jak widać, wyważarka wykonana jest z dwu symetrycznych sklejkowych elementów "spiętych" ze sobą aluminiowymi rurkami. Główne ramiona wycięte zostały ze sklejki 6 mm, a dokładnie z prostokąta o bokach 30 x 40 cm. Prostokąt przecinamy wzdłuż przekątnej i otrzymujemy dwa trójąty - odcinamy zbędny materiał i mamy ramiona o podstawie ok. 30 cm i wysokości 40 cm. Pozostałe po tej operacji kawałki sklejki można wykorzystać do "wzmocnienia" podstawy.

 

wywazarka2rr2.jpg

 

Poziome ramiona wykonane zostały ze sklejki 3 mm. Przy pomocy wiertła "wyfrezowałem" w nich szczelinę umożliwiającą ich przesuwanie oraz ze sklejki 1 mm dodany został "nosek" który opiera się w modelu o krawędź natarcia skrzydła. Linijka wykonana została w programie graficznym i naklejona na tę konstrukcję.

 

wywazarka3tm7.jpg

 

Całość skręcona została śrubką M4 z motylkową (dla wygody) nakrętką. Widoczne pod poziomym ramieniem "półeczki" ograniczają ruch ramienia wokół osi (śruby).

I jeszcze rzut oka na podstawę.

 

wywazarka4au0.jpg

 

Mam nadzieję, że tak fotki jak i nieco nieudolny :oops: mój opis wyjaśniają konstrukcję tego urządzenia.

Link to comment
Share on other sites

:lol:

No dobra, niech będzie dwuramienna, ale umówmy się, że chodzi o nakrętkę :D

 

I jeszcze jedno - linijki naklejone są na obu ramionach z tym, że jedna "mierzy" od lewej do prawej a druga na odwrót :)

Link to comment
Share on other sites

Przyznam Tomku, że nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Dlaczego miałoby się coś rozjechać? Model opiera się na dłuższych ramionach trójkąta, a linijki służą jedynie do ustalenia punktu podparcia zgodnie z wyliczonym środkiem ciężkości. Nie mają kontaktu z modelem.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.