Jump to content

HS-322HD - drżenie po wykonaniu ruchu


Bonczek
 Share

Recommended Posts

Czołem,

 

mam taki problem - chciałem wczoraj wycentrować serwo przed montażem w skrzydle modelu (nowiutkie HS-322HD). Podłączyłem więc do odbiornika i zauważyłem pewno dziwne zachowanie. Po wykonaniu ruchu drążkiem serwo przesuwa się do zadanej pozycji, drga, a następnie się "uspokaja". Sprawdzałem na kilku kanałach, żeby wykluczyć uszkodzenie drążka czy coś takiego. To samo. Podłączyłem również inne serwa pod te same kanały i nic się nie działo. Jaka może być przyczyna?

 

Nie jest to drogie serwo, więc jak będzie trzeba to kupię następne, ale wolałbym czegoś się nauczyć. W takim stanie na pewno do modelu nie trafi.

 

Pozdrawiam,

Maciej

Link to comment
Share on other sites

Identyczny objaw ma mój hitec hs311. Ja to zignorowałem ponieważ drżenie było na tyle nie wielkie że ruch powierzchni sterowej był praktycznie niezauważalny. Z tego co mi wiadome to można styk potencjometru smarować przeznaczonymi do tego celu środkami, jednak nie ma 100 procentowej pewności czy to coś da, być może to taka przypadłość tanich serw hiteca. Ale niech wypowie się jeszcze ktoś bardziej obeznany w temacie, ja miałem do czynienia tylko z jednym serwem tej firmy i właśnie w ten sam sposób się ono zachowywało.

Link to comment
Share on other sites

Ja to zignorowałem ponieważ drżenie było na tyle nie wielkie że ruch powierzchni sterowej był praktycznie niezauważalny.

 

Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Nie wyobrażam sobie, że przy podejściu do lądowania zadrży któryś ze sterów bądź zmienią się obroty silnika.

 

Spróbuję założyć pierścień ferrytowy przy pakiecie odbiornika. Nie wiem czy to pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi.

 

Jeśli nie wymyślę co z tym zrobić kupię po prostu kolejne serwo, choć to mało preferowane rozwiązanie ;)

Link to comment
Share on other sites

Drżenie wynika czasami z pewnego sprzężenia elektronika/mechanika. Na skutek niewystarczającego tłumienia serwo przestrzeliwuje swoją pozycję i dlatego drży, bo silnik co chwile kreci lewo-prawo. Jak dodasz obciążenie w postaci masy sterów lub sił aerodynamicznych to efekt znika. Zamontuj najpierw w modelu i zobacz czy nadal drży. Nie ma co panikować.

Link to comment
Share on other sites

Jestem daleki od paniki, ale zawsze lepiej spytać niż działać po omacku, po to mamy forum, czyż nie? :)

 

Dzięki za poradę, potestuję wieczorem jeśli uda mi się wyjść z roboty o cywilizowanej godzinie ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.