Skocz do zawartości

Spawarka inwertorowa i mała tarczówka z Lidla


ssuchy

Rekomendowane odpowiedzi

Od dzisiejszego poniedziałku pojawiły się w Lidlu:

 

Spawarka inwertorowa PISG 80 A2  - 349 PLN

 

Piła wgłębna PTS 500 C3   - 199 PLN

 

... narzędzia do drobnych prac dla typowego warsztatu amatorskiego. Inwertorówki w moim osiedlowym Lidlu zniknęły do południa, choć nie powalają parametrami, regulacja prądu tylko: 10-80A! Za to wykonane w solidnej metalowej obudowie i przy cenie znośnej jeszcze dla amatora: 349 PLN, poszły jak ciepłe bułeczki. Pewnie zachętą jest możliwość zwrotu w ciągu tygodnia (można oddać bez tłumaczenia) i 3-letnia gwarancja (koniecznie trzeba zeskanować paragon, bo te ze sklepu z termicznej drukarki w kasie fiskalnej znikną po roku) .

 

Tutaj znalazłem filmik z działania tej spawarki w wersji A1:

 

Parkside inverter welder PISG 80 A1

 

W tej nowej wersji A2 jest inna maska, niestety jakościowo bardzo odstająca od reszty wyrobu: składana do trzymania z cieniutkiego plastiku, a metalowa obudowa tej nowszej wersji spawarki nie ma już plastików na brzegach. Czyli wszechobecne uproszczenia!  :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zastosowań typowo amatorskich jest rewelacyjna. Niby tylko 80 A ale przecież nik z nas okrętu nie buduje. Przynajmniej nie takiego żeby nie wytrzymała. Przy elektrodzie 2.5 to i można nawet solidna łódkę na rybki sobie zrobić. Wiec będzie dobra. Co do samych narzędzi z Lidla. Kupiłem sobie kiedyś " dremela" po 4 uzyciach wysiadł mi potencjometr suwakowy. Ale nie nioslem na gwarancję. Nie lubię. Wziąłem sprawy w swoje ręce, lutownica i po zabiegu. Działa do dziś :) polecam zestaw bitów z Lidla. W mojej firmie śmigają juz 3 rok ( fakt, kupione w niemieckim Lidlu ) i nie widać końca. Podsumowując. Cena do jakości znośna. Do domu warto kupić ;)

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W "moim" Lidlu była jeszcze dziś ale opisana jako zgrzewarka dlatego chciałem Was pytać czy faktycznie zgrzewarka punktowa czy spawarka ale wyjaśniło się. ;) Z rok temu czy prawie dwa kupowałem  w Castoramie zwykłą spawarkę transformatorową też chyba do 100A więc chyba nie ma sensu kupować tej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na bank jest to spawarka (oglądałem osobiście), a nie zgrzewarka, bo uchwyt ma do elektrod spawalniczych (od 1,6 do 2,5), więc (jak wynika z PORADNIKÓW on-line) generalnie do spawania materiałów, do grubości 5,5mm. Czyli typowo amatorskie zastosowanie, ale niech się wypowie tutaj fachowiec od spawania, bo ja nim nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kilka rzeczy w lidlu i ogólnie jestem zadowolony.

Nie posiadam spawarki inwertorowej bo wole spawać w osłonie gazów, ale od czasu do czasu gdzieś u znajomych sie przydarzy coś zgrzać inwerterem.

Spawam hobbystycznie więc moje zdanie nie musi byc słuszne , ale nawet hobbystycznie to na spawaniu spędziłem setki godzin.

Zakładając że na milimetr elektrody potrzeba mieć 40A więc słabo widzę spawanie tą spawarką elektrodą 2,5mm element o grubości 5mm (takie wartości podaje instrukcja tej spawarki) spawane elementy będą zasmarkane a nie zgrzane.

Z elektrodą 2mm powinna sunąć jak dzika i pewnie nieźle zgrzeje spawane elementy , ale nie wiadomo jaka jest sprawność tej spawarki bo może się okazać że po 4 minutach spawania spawarka sie wyłączy do ostygnięcia , i takie to upierdliwe bo jak spawarka ma małą sprawność to sie więcej czeka niż spawa.

Tak czy inaczej spawanie inwerterem to inny świat w porównaniu ze spawarką transformatorową szczególnie taką budżetową z marketu.

A miałem wkrętarkę z lidla parkside czy jakoś tak , zjadłem ją ale budowałem dom wkręcała wszystko od kartonów gipsowych po pokrycie dachu , wytrzymała, w warsztacie kręciła śruby do 8mm czyli większość w aucie czy motocyklu , aż w końcu spalił sie silnik i zamiast kupić taką samą nie kupiłem bo akurat nie było wtedy w lidlu , więc kupiłem w sklepie z narzędziami za większe pieniądze jakiegoś gniota i do dziś żałuję zakupu , z lidla była tania i bardzo dobra.

Mam też dremler parkside akumulatorowy , i tez jest bardzo dobry co prawda frezy z kompletu juz stępione dwie paczki papierów sciernych dokupionych osobno juz sie kończą , trzeba uzupełnić zapasy, ale z maszyny jestem zadowolony, no i posiadane narzędzia akumulatorowe mają przydatne światełka sygnalizujące stan akumulatora niby nic szczególnego ale dzięki temu mogę sobie jakoś zaplanować pracę , wiem ile maszyna będzie jeszcze chodziła i kiedy będe robił coś innego kiedy akumulator będzie sie ładował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też mi się wydawało, że te elektrody 2,5 przy 80A to tak na styk raczej. Zresztą wynika to chyba z tego uproszczonego wzoru na dobieranie prądu spawania w zależności od średnicy elektrody:

 

 

...

Natężenie prądu spawania - jest parametrem bezpośrednio regulowanym w spawarce. Wartość natężenia prądu spawania dobierana jest w zależności od średnicy elektrody, jej gatunku i pozycji spawania. W przybliżeniu wartość prądu spawania w amperach można dobrać ze wzoru Isp=(30÷40)×d, gdzie d jest średnicą elektrody w milimetrach. Mniejsze wartości dobiera się podczas wykonywania pierwszego ściegu i podczas spawania w pozycjach przymusowych: pułapowej, naściennej.
Zbyt niskie natężenie powoduje niestabilność łuku, natomiast za wysokie natężenie prądu powoduje nadmierny rozprysk i zbytnie przegrzewanie i uszkadzanie otuliny elektrody.

...

 

Całość poradnika: TUTAJ

 

PS W oryginalnej instrukcji PISG 80 A2 podają taką tabelkę (średnica elektrody - prąd spawania):

 

1,6 / 40-55A

2,0 / 55-65A

2,5 / 65-80A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak najważniejsza jest sprawność.

Spawając elektrodą 2mm i tak większość rzeczy które mogą być w domu do zespawania da sie zespawać, czasami wystarczy 60A a czasami będzie potrzebne 80A , do okazjonalnego spawania powinna sie sprawdzić.

W sumie to przydała by mi sie na 2 minuty , mam dwa zawiasy do wspawania na strych warsztatu, jest dość wysoko , moja spawarka wazy z 70kg nie ma mowy abym ją tam jakoś wciągał , a przewód spawalniczy z ziemi nie dostanie.

A taki maluszek z lidla , złapał w rękę wskoczył na drabinę 2 minuty spawania i miał bym właz na zawiasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się nie znam ale przy elektrodzie 2,5mm spawałem bramę i prąd min 90-110 A ścianka 3mm żeby miało sens. No chyba że chcecie kleić zamiast spawać.Nie wiem jak to wygląda w/g schematów i wyliczeń ale od lat tak spawam i wszystko do dziś trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, no i to się zgadza nawet z tym wzorem, który wcześniej wkleiłem (dla górnej wartości prądu). Więc te elektrody 2,5 to pewnie tak na "wyrost", ewentualnie dla dolnej wartości prądu (ze wzoru) - czyli do spawania pierwszym ściegiem, czy w sytuacjach przymusowych: ściennych/sufitowych i pewnie "stykną" (jak podają w tym poradniku - zapewne doświadczenie i umiejętności praktyczne też są tu ważne).  ;)  Dlatego pisalem, że jest to urządzenie amatorskie do drobnych prac - czas pracy: 1/3 (dla max. 80A) więc 2/3 czasu trzeba czekać aż ostygnie (mimo zamontowanego tam wentylatora - praca ciągła możliwa do 44A) - jakby nie było to jest tylko mała inwertorówka o wadze: 3,2kg (ma elektroniczne zabezpieczenie od przegrzania), a nie 60-80kg spawara z potężnym trafem i kilkuset amperowymi diodami wielkości pięści (pewnie dobrze byłoby mieć w warsztacie jedno i drugie :) jak to trafnie zauważył Wiesiek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś potrzebuje to mam na zbyciu trafo do besterki bst 225 z tego co pamiętam model,plus prawie wszystkie blachy na obudowe pozostało po projekcie. Zmiana domu na taki bez 3 faz i stał się zbędny. Nowy nigdy nie używany

 

edit

 

Waga samego trafa około 50kg

 

Szkoda go na złom więc czeka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.