Skocz do zawartości

Rozruszniki zrób to sam czyli.....


pietka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj miałem chwilę i okular z kamerką i nagrałem filmik z testem rozrusznika  ręcznego do silników nitro i benzynowych. Niestety model z silnikiem benzynowym 30 ccm mam w przeróbce ale wierzajcie na słowo, kręci niemal tak samo, troszkę wolniej. Nie mam dostępu do np. 50- 80 ccm , a chętnie bym sprawdził. Może będzie okazja w sobotę na pikniku  w Radawcu

Na filmie model Dauntlessa z silnikiem Saito .72 FS. Bateria 4400  4s. Z akusa żelowego w skrzynce startowej było gorzej, no... szczerze powiedziawszy to nie był ładowany od zeszłego sezonu...

https://www.youtube.com/watch?v=iQ80FQtWLDA&feature=youtu.be

 

Jutro przychodzą zębatki  do rozrusznika elektrycznego na Turnigy 30 ccm, na pasek zębaty, pokażę jak zrobię.

Będzie sporo toczenia w Alu zapewne

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i działa. 

 

 

Na marginesie... ręczny  kręci tą 30ką jak  szalony :-), a bateryjka tylko 2650 mAh 3s.  Ciekaw jestem jak sobie poradzi z 50ką? Nie wiem czemu filmik się nie zapisał, jutro zrobię jeszcze raz i wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś w trzy godziny powstałrozrusznik ręczny wersja 2 czyli z kielichem i gumą do silników 50cm i wyżej. Zostało jeszcze zrobić pojemnik na jakiś mocny aku. No i testy oczywiście na min. 50ce. Jeśli wersja 1 kręci 30ką jakby jej nie było to chyba może być ok????post-2373-0-33709100-1533162875_thumb.jpgpost-2373-0-47198500-1533163013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożony z 2 części meblowych, oprócz tego kupione kable wysokoprądowe, Gniazdo XT- 60 , silnik z przekładnią, guma, przycisk startowy, przekaźnik 50A,

śrubki M3 i M8, nakrętki, materiał na kielich, zaślepki meblowe 40x40 mm. Najwięcej pracy z wytoczeniem gniazda na gumę. Koszt materiałów- niecałe 200 zł.

Jak sobie porównam ten chiński ( koszt ok 100 $ + KW) klejony z resztek , z przyciskami mocowanymi na trytki to chyba mój nie jest najgorszy, nie? :)

Muszę jeszcze zrobić jakiś elegancki pojemnik na akusa. Chociaż zakładam, ze prądy będą wysokie i trzeba będzie zasilać ze zwykłego akumulatora. Zobaczymy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Rozrusznik juz dawno chodził mi po głowie, dostałem dwa razy śmigłem po łapach i mocno chciałem mieć coś takiego aby uruchamiać model nie dotykając śmigła.

Szczególnie silnik 55ccm, bo silnik 30ccm bardzo łatwo przełamać ale 55ccm to już gorsza sprawa.

No i w końcu kupiłem wkrętarkę , nawet na pikniku dwie osoby pytały o tą wkrętarkę w roli rozrusznika.

Nie  używam kołpaka więc musiałem sobie zrobić sprzęgło jednokierunkowe które łapie za piastę.

Koszt to 300zł ale używam jej do wszystkiego , nie tylko do uruchamiania modelu.

Jest to Parkside Performance kłopot w tym że jest dostępna tylko w niemieckim lidlu , choć i na allegro sprzedają , no ale juz nie za 300zł :(.

Za to parametry są doskonałe, moc ogromna, sądzę że kręciła by i silnikiem 120ccm.

Trzyfazowy bezszczotkowy silnik, konstrukcja silnika dobrze znana modelarzom , mocy jest więcej niz trzeba, no i najlepsze że wrzeciono kręci 2000obr/min.

Nie chciało mi sie robić od zera to można by powiedzieć że kupiłem gotowca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys jus dawałem  takie foto, ale może komuś podpasuje 

przekładnia z czasów  jak na bazarach  królowały  ruskie   maszyny, to jest chyba od jakiegoś  ruskiego struga o ile pamietam + pasek na wymiar, bo org był za dłógi 

na 4S  radził sobie z Saito Fg 57 

83354959.png

82786034.png

dsc00336ll.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da290fc5fc0a9031.jpg

 

3a089e20d1cec89a.jpg

 

Może wygląda niechlujnie , ale daję słowo że pasuje do piasty idealnie, obraca sie w osi idealnie, i dokładnie łapie za obie śruby , bo działa na tej zasadzie że łapie po przekątnej za śruby imbusowe mocujące śmigło.

A jak tylko silnik się uruchomi, od razu sprzęgiełko jest zrzucane z piasty.

Szału nie ma bo nie napracowałem sie jak Piotr robiąc cos od zera, ale moje palce są bezpieczne, i to jest najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.