Jump to content

Dziwny problem z chwilową utratą kontroli, Spektrum DX8


dimmus
 Share

Recommended Posts

Wczoraj bawiłem się Vento w termice i całkiem fajnie się latało, do momentu lądowania. Na chwilę straciłem model z oka, przysłoniło go drzewo, model był jakieś 20m na ziemią. Przebiegłem kawałeczek żeby widzieć model i podejść do lądowania. Nakierowałem samolot na kurs lądowania i na chwilę model przestał reagować, około 3 sekundy, potem odzyskałem sterowanie, ale za chwilę znowu ta sama historia. Model był na tyle blisko że widziałem i słyszałem sygnały z regulatora. Otóż pikał jakby stracił zasięg, silnik wtedy powoli kręci śmigłem, stery idą w pozycję neutralną i tak 3 razy zanim modelu nie posadziłem, trochę twardo, ale nic się nie stało.

Nadajnik to spektrum DX8, odbiotnik chinska kopia AR6210 z satelitą. Historia o tyle dziwna, że latałem daleko i wysoko jak jeszcze nigdy i model cały czas reagował prawidłowo, po wylądowaniu dioda utraty zasięgu nie migała, czyli podczas całego lotu ani razu odbiornik nie stracił zasięgu. Jest to drugi model który w podobny sposób się zachowuje. DHC2 przez takie coś czeka na odbudowę. W obydwu modelach są inne odbiorniki, żadnej elektroniki nie przekładałem, elementami wspólnymi są nadajnik i pakiet.

Napięcie pakietu nadajnika 8V, napięcie pakietu w modelu 11,8V, do lądowania podchodziłem bez silnika, a samo pikanie silnika przy utracie zasięgu nie wskazywało na brak napięcia w modelu.

Zaczynam już podejrzewać lokalizację w jakiej latam. Kilka kilometrów w lini prostej jest wierza nadawcza w Chrzelicach, może jej sygnał zakłóca nadajnik kilka metrów nad ziemią?

Czy ktoś miał podobny przypadek, albo ma jakiś pomysł co i jak sprawdzić, szkoda mi kolejnych modeli. Ewentualnie przełożę oryginalny odbiornik spektrum i sprawdzę, ale objaw występuje na 3 różnych odbiornikach, w wysokości około 10 m nad ziemią, utraty zasięgu na tej wysokości wystąpiły nie dalej jak około 70m ode mnie.

Link to comment
Share on other sites

Prosta sprawa - sprawdż to miejsce np. testem zasięgu nadajnika Graupner HOTT, chyba każdy to ma, seria MC16 na pewno. Masz zwrotne info o sile pola w miejscu odbiornika (ale przestrzennie ustalonego do testu anteną/antenami) na bieżąco na ekranie. Te radia są bardzo popularne, może ktoś w pobliżu Ciebie ma takie i użyczy.

 

Nie wiem, jak to jest z linkiem spektrumowym, ale systemy Futaba FHSS, Graupner HOTT i Hitec mają w nosie maszty GSM. Trzeba wlecieć za maszt w jego radio-cień 10 metrów od jego anten, żeby coś się zadziało. A i tak nieszkodliwie, bo słabo i krótko. PCM-u na 35 MHz nawet takie coś nie wzruszyło...

Link to comment
Share on other sites

Dioda utraty zasięgu nie dała znać o utracie zasięgu, więc podejrzewasz utratę zasięgu?

Ano właśnie... Odbiorniki Spektrum widzą chwilowe zdechnięcie zasilania awioniki też jako utratę zasięgu, czy nie rejestrują takiego wydarzenia ? To łatwo sprawdzić na stoliku.

Masz tam pojedyncze zasilanie, czy z rezerwą ? Cennymi modelami to lepiej latać na zdwojonym, także na wszystkich krytycznych złączach. Wtedy nawet pakiet trakcyjny może sobie zdechnąć - a i tak wrócisz bez problemu, jak masz trochę wysokości.

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze nie napisałem że podejrzewam utratę zasięgu, tylko zachowanie modelu na to wskazywało, ale dioda utraty nie migała, co znaczy że odbiornik nie zanotował zerwania linku. Odbiornik nie notuje chwilowego braku napięcia, ale też zachowanie modelu na to nie wskazywało. Zasilanie mam pojedyncze z BEC regulatora w obu modelach.

Kolega ma graupnera, może pożyczy na kilka godzin żeby lotnisko "przeskanować". Nadajnik kilka km ode mnie to wieża nadawcza TV, z dosyć mocnym sygnałem z tego co słyszałem ( nie znam się na tym ). Dzięki za sugestie, z tym graupnerem to całkiem dobry pomysł.

Link to comment
Share on other sites

 Nadajnik kilka km ode mnie to wieża nadawcza TV, z dosyć mocnym sygnałem z tego co słyszałem

To inna bajka, takie coś może całkiem Nasz sygnał "nakryć"  :( ... I nic z tym nie zrobisz, systemy manipulacji społeczeństwem mają absolutny priorytet cywilny. 

No, chyba że masz coś w stylu Sky Cruise albo ciężkiego helika, które to są w stanie spuścić z nieba jakąś "niespodziankę" na ten maszt  :D...

Proszę nie traktować tego jako podpowiedż/instrukcję  :ph34r:.

Link to comment
Share on other sites

Tam gdzie latam idę z modelem pod pachą ;), nic między mną a modelem nie stało. Ta wieża nadaje kilka częstotliwości z mocą 100kW i kilka z 60 kW. Co prawda daleko od 2.4 gHz ale może wpadło w wielokrotność fali i coś się zakłuciło. Na lotnisku w Nysie nie zaobserwowałem żeby coś podobnego się działo.

Zapomniałem że mam nadajnik telemetrii do mojego sprzętu, tym spróbuje sprawdzić zasięg w miejscach "katastrof".

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.