Jump to content

regulator silnika szczotkowego schemat i wsad


Marek_Spy
 Share

Recommended Posts

Chyba zdecyduje się na napęd silnikami klasy 400 i szukam bezskutecznie schematu i wsadu na jakiś obecnie dostępny mikrokontroler widziałem na ATiny 15 tylko już go nie ma. Może ktoś widział taką dokumentacje?

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do szczotki nie problem zrobić regulator bez procków. Kiedyś przecież nie było mikrokontrolerów i jakoś takie regulatory się budowało! Na stronie StefanV masz kilka tego typu gotowców z dokładnym opisem wykonania:

 

Build a Miniature High-Rate Speed Control with Brake

Build a Miniature High-Rate Speed Control with Battery Eliminator Circuit (BEC)

Build a Versatile Miniature High-Rate ESC with BEC and Brake

 

Na stronie wladislaw-sl też znajdziesz kilka fajnych gotowców (już w oparciu o mikrokontrolery AVR zarówno do szczotki, jak i do BLDC).

 

Na PICach masz kilka fajnych projektów z dalekiego wschodu, np.: TUTAJ

 

Na rosyjskim forum: rcdesign.ru (konkretnie: TUTAJ) też znajdziesz sporo ciekawych linków do różnych gotowców ESC.

 

Jest tego SPORO w necie. Szukanie najlepiej zacząć od rcgroup. Jest tam wiele tematów z podanymi ciekawymi odnośnikami gdzie dalej grzebać na temat ESC.

 

PS. Zobacz też:

 

Prosty ESC DC wlasnej roboty do minimodeli

 

... temat będę dalej rozwijał (jak skończę urządzać swoją modelarnię).

Link to comment
Share on other sites

Marek, właśnie znalazłem na rcgroup ten zbiór linków do tematów związanych z budową regulatorów do silników szczotkowych:

 

some diy brushed controller designs, compilation

 

... zbiór zaczyna się od linków z 2003, więc wiele z tych wczesnych linków jest nieaktualnych, ale coś tam da się odszukać (sporo projektów pod Arduino) - prosty przykład pod twój motorek kl. 400 bez mikrokontrolera (na popularnym komparatorze LM393):

 

post-18069-0-03282500-1534592763.gif

 

Źródło

 

... jak autor twierdzi, "układ działa dobrze" - oczywiście możesz użyć nowszych mosfetów (LogL) i jakiegoś stabilizatora LD (np. typowego dla ESC: L4941), zamiast 7805. Nie testowałem tego układu. Jak sprawdzisz, to się podziel "wrażeniami" z regulacji i działania tego prostego ESC dla silników szczotkowych.

Link to comment
Share on other sites

Raczej mikroprocesorowy bym wolał robić szkoda ze zbig nie zrobił kompilacji na attiny 25 swojej wersji i nie udostępnia listingu programu. Na razie byłem w sklepie modelarskim i znowu kasę wydalem

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się nad sensem budowy regulatora przy dostępności i cenach gotowych rozwiązań. Rozumiem satysfakcję z budowy ale w tym przypadku chyba rozwiązania fabryczne będą tańsze, mniejsze i bardziej niezawodne..

Jeśli chodzi o elektronikę już dawno jest zasadą, że suma surowych części składowych jest droższa niż gotowy, złożony i uruchomiony układ.

Link to comment
Share on other sites

Pewnie tak ale u mnie to dwa regulatory a myślę nad zdrobnieniem dual. Jak widziałem szczotki kosztują podobnie jak bezszczotki na razie nie podjąłem decyzji i zbieram informacje

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Raczej mikroprocesorowy bym wolał robić szkoda ze zbig nie zrobił kompilacji na attiny 25 swojej wersji i nie udostępnia listingu programu. Na razie byłem w sklepie modelarskim i znowu kasę wydalem

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Nie chce mi się szukać ale jestem prawie pewien że zbig zamieścił kompilacje na attiny 25 zobacz na elektroda.pl

Link to comment
Share on other sites

Marek, w takim razie, jak będziesz miał jeszcze parcie na zabawę w elektronikę, to może ten najprostszy ESC na AVR ATTIny13A, autorstwa Willa Morgana (na rcgroup):

 

post-18069-0-56541700-1534700028_thumb.jpg

 

wsad - plik hex: ATtiny13A_ESC_Fwd_NB.zip

 

fuski: l=0x7A, h=0xFB

 

Płytka PCB:

 

post-18069-0-40193200-1534700827_thumb.png

 

post-18069-0-42267500-1534702098_thumb.png

 

post-18069-0-54681300-1534702126_thumb.png

 

(płytka jest dla kilkuamperowego mosfeta w obudowie SOT23 i bez BECa, dlatego taka mała)

 

Źródło

 

... ot, prosty i mały regulator jednokierunkowy bez żadnych wodotrysków - dobierzesz sobie tylko odpowiedniego prądowo dla motorka kl.400 mosfeta LogL (w obudowie TO-252/DPAK, a nie w SOT23, jak na płytce PCB powyżej - niżej moja propozycja z tego co jest aktualnie dostępne w TME). Łatwy do zmontowania, nawet bez dedykowanej płytki (na uniwersalce, czy "na pająka" na tekstolicie i zalać żywicą - będzie "nie do zdarcia"). Pod względem prostoty podobny do tego, którym ja się bawiłem TUTAJ  tyle, że na typowym AVR (z szyną prog. ISP, a nie TPI, jak w ATTiny10). Dla zasilania motorka z aku. >1S wstawisz sobie dodatkowo stabilzator 5V (typowy dla mikro BEC 1A to L4941 w DPAK), czyli do ESC dodasz sobie BECa i wszystko. Można toto zrobić również na nowszych ATTiny45/85. W Żródle jest kod w C, gdzie trzeba zrobić drobną modyfikację (podane jaką) i skompilować w Atmel Studio do pliku hex dla ATTiny 45 czy 85. Chłopaki to sprawdzali i działa.

 

Podobny mini ESC (BR3A) tylko 3A  w Hobby King kosztuje 9,45Euro (ok. 40,- PLN)

 

Przykładowe ceny na NASZYM rynku (przy zakupie 1 szt/brutto w PLN w TME - Łódź) najważniejszych i najdroższych komponentów:

 

ATTiny13A (SO8) -  3,03

IRLR3717 (DPAK) -  3,70 dla motorka 400 (i nawet większych) będzie ok.

 

... no więc jak widać nie jest jeszcze tak źle, jak tu niektórzy wybrzydzali. ;)

 

Marek będzie musiał jeszcze dokupić:

 

L4941 (DPAK) - 5,19 (dla BECa)

 

... co razem daje: 11,92 PLN (reszta to grosze i zakładam, że każdy, kto bawi się w elektronikę coś tam w magazynku ma z kabli i płytek itp. - wiele elementów SMD można wyciągnąć z elektrozłomu). W Hobby King 30A ESC z BEC 1A (TGY-30A) dla szczotki kosztuje: 41 PLN. Więc jeśli ktoś "wie do czego służy lutownica" i chce zmontować kilka takich regulatorów, to czego nie! No ale z tego wszystkiego najważniejsza jest satysfakcja. :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, nawet 13 gdzieś mam. Naprawdę miniaturka bedzie. Bec to żaden problem a eagle uzywam.Żelazkową dwustronne robie.Przeczytałem o miniaturowym reglerze super a skonczyles tamten projekt ?

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Marek jak zrobisz, to przedstaw wyniki. Porównamy rezultaty, bo być może też go przetestuję (jak już urządzę moją modelarnię), zwłaszcza, że interesują mnie wszelkie układy DIY do mini / mikrolatania.

 

Tomek, poniżej wklejam na ATTiny13 ESC rewersyjny (z mostkiem H na mosfetach). Pliki udało mi się ściągnąć z rosyjskiego forum modelarskiego - warto tam zaglądać, tylko problem z cyrylicą i klawiaturą na której nie jest zaznaczona  (używam klawiatury z tłumacza google, choć to niewygodne)  :)  (źródło - ten ESC jest w pliku: Proteus-REG.rar ):

 

Schemat w pdf: ESC2AR1.pdf

 

Żródło w assemblerze AVR: esc_tiny13.zip

 

plik hex: ESC2AR1.zip

 

Dla większych szczotkowców użyć trzeba mocniejszych MOSFETów LogL (komplementarnych) z małym Rdon.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.