mac Opublikowano 30 Grudnia 2018 Opublikowano 30 Grudnia 2018 Taka ciekawostka na temat przetwornic. Ostatnio potrzebowałem takiej jak na foto do zasilenia kamerki. Podlutowałem kabelki, podłączyłem akumulator, miernik w celu doregulowania napięcia na wyjściu. W momencie przyłożenia metalowego wkrętaka do potencjometru mój radioodbiornik, który stał ode mnie tak 1,5 metra zaczął szumieć. Miałem ustawione radio na 89.9 FM. No to niezły siewnik pomyślałem. Zbliżyłem przetwornicę do anteny radia i było słychać już tylko szum. Pogrzebałem trochę i znalazłem niemal identyczną przetwornicę- tym razem z napisem D-SUN i podpisanymi elementami na płytce – ta jak się okazało nie siała ani na częstotliwości radioodbiornika ani potem 35MHz. Latam 2,4GHz , ale też na 35MHz. W związku z tym mam skaner na całe pasmo modelarskie A i B. Postanowiłem zatem sprawdzić jaki wpływ będzie miała ta przetwornica na częstotliwość 35MHz. No i się zdziwiłem. Ten mały siewnik po zbliżeniu anteny skanera tak do około 5cm niemal przykrywał na wszystkich kanałach nadajnik RC oddalony o niecałe 2m. Wygrzebałem wszystkie przetwornice i „sBECe” jakie uzbierałem w trakcie zabawy w drony i FPV. Na 6 sztuk 3 nie siały na 35MHz. 2 siały po wszystkich kanałach, a jedna cyklicznie po poszczególnych kanałach. Kolejny test to było zbliżenie tej najgorszej przetwornicy do odbiornika PCM 35 MHz i jego anteny. Widać było wyraźne zakłócenia w pracy podłączonego serwa. Na 2,4 GHz nic takiego się nie działo. Moje obserwacje doprowadziły mnie do wniosku, że niektóre komponenty modelarskie nie są w tej chwili projektowane tak aby były kompatybilne wstecz. Czyli nie będą współpracowały np. z częstotliwością RC 35MHz. A jak to będzie wyglądało przy 2,4GHz? Może coś zrobiłem niezgodnie ze sztuką- nie jestem elektronikiem. Proszę zatem o komentarz i ocenę moich wniosków. Druga sprawa to prosiłbym o zidentyfikowanie elementu podpisanego: 8.2uH, a pod spodem 1627 BC. Ma on wymiary około 12,7x12.7mm i wysokość około 3mm. Szukałem ale nigdzie nie znalazłem namiarów ani dokumentacji tego (induktora?). Poniżej wspomniane przetwornice.
TomTech Opublikowano 30 Grudnia 2018 Opublikowano 30 Grudnia 2018 8.2uH jest to cewka jak w każdej przetwornicy DC/DC, a zamontuj ekran z jakieś blaszki mosiężnej coś w rodzaju puszki i podłącz do masy, wtedy już nie powinna siać.
oki188 Opublikowano 30 Grudnia 2018 Opublikowano 30 Grudnia 2018 Jakim obciążeniem stałym testowałeś przetwornice, jakie było napięcie jałowe i podczas podania obciążenia. Kolejny test zrobił bym po dodaniu na wyjściu kondensatora o dużej wartości uF oraz low ESR (stosowane w płytach głównych komputerów) Jedna z moich testowanych przetwornic dużo lepiej pracuje po dodaniu kondensatorów na wyjściu a używam jej w sprzęcie krótkofalarskim więc nie może mi siać po pasmach.
mac Opublikowano 31 Grudnia 2018 Autor Opublikowano 31 Grudnia 2018 Kondensatorów do testów nie mam niestety. Zasilałem ją z lipola 6S. Podłączałem ją pod poszczególne przewody gniazda balansera, czyli było 3s,4s,5s,6s. Na każdym siała, ale nie jednakowo. Ile obciążenia było nie zmierzyłem- jutro to zrobię. Tyle, że jedna przetwornica sieje , a druga -D-SUN nie (na tych częstotliwościach na których jestem w stanie to sprawdzić). Edit. No i po testach. Zasilałem obie 22V. Na wyjściu było 12V. Zasilałem pasek ledów. Natężenie 0.55A. Teraz ta co nie siała sieje, a ta co siała sieje słabiej. Czyli obydwie sieją podobnie;) Tylko nie na całym paśmie, a na wybranych kanałach. W końcu czego się spodziewać po przetwornicy za 4,2 zł. Z 35 MHz trzeba uważać z tego co widzę. Bardziej interesuje mnie na przyszłość jak będzie to działało w połączeniu RC 2,4GHz.
oki188 Opublikowano 31 Grudnia 2018 Opublikowano 31 Grudnia 2018 Na 2.4GHz możesz być spokojny za daleko jest to pasmo by je skutecznie zakłócić. Na wyjściu możesz dołożyć okrągły filtr ferrytowy na przewodzie. Co do zastosowania na 35MHz to jedynie dobry BEC liniowy się sprawdzi który nie emituje żadnych zakłóceń. 1
TomTech Opublikowano 1 Stycznia 2019 Opublikowano 1 Stycznia 2019 Co do zastosowania na 35MHz to jedynie dobry BEC liniowy się sprawdzi który nie emituje żadnych zakłóceń. Albo dobre ekranowanie przetwornicy. ps. Przetwornica z prawidłową zaprojektowaną PCB też nie sieje zakłóceń.
jerzym Opublikowano 13 Lipca 2020 Opublikowano 13 Lipca 2020 W przetwornicach muszą być stosowane kondensatory o niskim ESR. Tu oszczędności się dadzą złe efekty.
Rekomendowane odpowiedzi