Skocz do zawartości

HB 11 budowa


Mirek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam rozpocząłem budowę modelu dolnopłata akrobacyjnego o rozpiętości 2,25 cm. Napędzany będzie silnikiem benzynowym 23 ccm.Waga według planów powinna się waha między 5000 a 6000 gram.Z moich obliczeń gotowy do lotu będzie około 4600.

dsc00605je2.jpg

w640.png

dsc00606za8.jpg

dsc00607tl7.jpgTa butelka w tle to rozpuszczalnik :mrgreen:

dsc00610wo0.jpg

w640.png

dsc00611ol4.jpg

dsc00819vk7.jpg

w640.png

dsc00820ei0.jpg

dsc00821yq8.jpg

Starszy syn zaciera ręce.On gom będzie oblatywał :jupi:

dsc00823bz4.jpg

dsc00824dc6.jpg

dsc00825eh2.jpg

dsc00831ot5.jpg

w640.png

dsc00832ft2.jpg

dsc00834hm8.jpg

dsc00835og1.jpg

Waga z silnikiem

dsc00836ky5.jpg

dsc00838cs0.jpg

w640.png

dsc00840ss8.jpg

dsc00843qn8.jpg

Jak na dzisiaj to chyba dosyc cdn. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

model dolnopłata akrobacyjnego o rozpiętości 2,25 cm. Napędzany będzie silnikiem benzynowym 23 ccm.Waga według planów powinna się waha między 5000 a 6000 gram.Z moich obliczeń gotowy do lotu będzie około 4600

 

a/ chyba 2,25 m

b/ benzyna 23 ccm i 4,6 kg - jakby to była Wilga to i owszem ale akrobat :?: chyba to będzie latało na "rzęsach"

 

Ale może się mylę - oby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z benzyną 23 ccm i 4,6 kg ,czy bez gdyby to był akurat szybowiec jakąś akrobację zrobi.

Kolega nie pisze że będzie nim robił akrobacje 3D :D

Model duży,silnik benzyna mi się podoba.

O masę mógłby zawalczyć lepiej bo nadmiaru mocy mieć nie będzie i pokrywanie balsą statecznik jest raczej niepotrzebne.

A statecznik pewnie i tak trzeba będzie podeprzeć linkami albo zastrzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Jak zerkam na kadłub to wszystko pięknie ale słabym punktem będzie łączenie kadłuba (dolna część) na spływie skrzydła tył na styk do wręgi i część podskrzydłowa też na styk do tej wręgi . Wszyskie p[ołączenia powinny pracować na ścinanie a tam rozrywanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Nie twierdzę że tak nie jest na planie tylko że to bedzie słaby punkt tego modelu i możliwę że przy trwardszym lądaowaniu własnie od tego miejsca zacznie się łamać warto więc poprawić tą przypadłość ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Wzmocnienie tego węzla na tym etapie budowy nie jest zbyt pracochłonne . Gdzy model będzie w eksploatacji oklejony folią taka naprawa potrwa znacznie dłuzej a biorąc pod uwagę elastyczność foli może sie okazać że peknięcie powstałe przy lądowaniu pokaże się podczas akrobacji gdy kadłub sie zlamie w połowie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany wyglądają jakby były do małego modelu.Przy tej rozpiętości ja podzieliłbym skrzydła na połówki nasuwane na rurę która sama w sobie usztywni skrzydło.W ten sposób można by zlikwidować newralgiczne miejsce za skrzydłem.Powiększając model o 2 razy pamiętać trzeba że jego masa rośnie 4 razy a to pociąga za sobą zmianę elementów odpowiedzialnych za wytrzymałość konstrukcji.Niedzielone skrzydło będzie też powodowało problemy transportowe lecz to oczywiście nie stanowi problemu konstrukcyjnego więc ograniczę sie jedynie do jego zasygnalizowania .Mocowanie niedzielonego skrzydła do kadłuba też musi być przemyślane pod względem wytrzymałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduje wg.planu

 

Bardzo często w planach które można znaleźć w internecie jest właśnie takie rozwiązanie konstrukcji za skrzydłem.

Zresztą są jeszcze lepsze kwiatki w tych planach.Ich duży minus to także to że praktycznie nie ma do nich opisów budowy i nie zawsze jest napisane z jakiego materiału.

 

Ja też uważam że to słaby punkt i zobaczymy co na to odpowie Mirek.

Może miał zamiar to poprawić?Nie jest jeszcze za późno żeby to wzmocnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na boki można nakleić balsę 1.5mm.Będzie tworzyła pracujące pokrycie.Żeby zrekompensować jej wagę usunąłbym balsowe pokrycie statecznika poziomego.Jego wzmocnienia wewnętrzne są moim zdaniem za słabe.Budując usterzenie konstrukcyjne trzeba je wzmocnić rozpórkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich odwiedzających moją stronę.Jak słusznie zauważyliście model w częsci ogonowej tuż za skrzydłami jest słaby,lecz to już wcześniej wziąłem pod uwagę ( nie wszystko idzie zrobi w jeden dzień).Plany są w skali 1:1 z roku 86.Powierzchnia nośna 91,23dm 2 .Jak słusznie zauważono ,silnik benzyna 23 ccm nie jest może za silny, ale ja nie zamierzam kręcic akrobacji 3D jak słusznie zauważono.Co do skrzydeł nie są tu pokazane ,ale w oryginale są nie dzielone, a ja zamieżam zrobic dzielone osadzone na dwoch rurach o czym innym razem pokazane będzie na zdięciach. Statecznik okleiłem balsą bo użyty klej do konstrukcji wydawał mi się nie odpowiedni, no i jak słusznie zauważyłeś jest oklejony nie w zdłuż a w poprzek.ale teraz jestem za to pewny.W oryginale jest kratownica.Za wszystkie uwagi dzięki serdeczne gdyż buduję pierwszy tak duży model i może nie ostatni,a jak zauważył słusznie kolega Jano ,aby model był wytrzymały należy go zbudowac z jednego kloca.pozdrawiam. Sprostowanie:model buduję pięc dni, ale po południu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku , Jano żartował.Można oczywiście zrobić lekką , wytrzymałą konstrukcję.Tak jak radził Kamil trzeba powzmacniać tu i ówdzie i będzie ok.Kibicuję Ci po cichu bo też buduje model 2m rozpiętości tylko że z czasem u mnie kiepsko i z miejscem do budowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nikomu za złe dobrej krytyki,oczywiście że Jano żartuje ,znam go już ze wcześniejszych wypowiedzi.Kadłub będzie wzmocniony odpowiednio, jeszcze nie wiem jak ale zobaczymy, może i 1,5 balsą.czekam na wszystkie uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek chcesz dać 2 rury bo nie masz jednej odpowiednio mocnej czy z innego powodu?

To niepotrzebnie komplikuje budowę skrzydła,jedna rura i kołek albo rurka ustalająca też wystarczy.

Jaką średnicę mają te rury?

Jak będziesz miał fotkę to pokażesz ten motorek?

 

ps.

Balsa w tamtym miejscu nic nie wzmocni ,może zalaminuj to z boków i od spodu kadłuba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.