Skocz do zawartości

Poczatki poczatków, wybór aparatury i itp.


janek-20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam zacząć przygodę z modelarstwem. Na początek chce kupić aparaturę Hitec Optice 6 (mode 2 – gaz po lewej stronie). Myślę że ta aparatura jest dobra jak na początek(tak trochę na przyszłość). Myślałem o 2.4GHz, ale jak przeczytałem w necie note to stwierdziłem że jeszcze nie teraz.. Koleś miał aparaturę na 2.4 GHz i samolot Extra, wystartował i po chwili stracił zasięg(komunikacje z modelem) no i model miał bliskie spotkanie z ziemią, uderzenie było na tyle silne że naprawiać model się nie opłaca. No i teraz jak ja zaczynam i kupiłbym aparaturę na 2.4GHz i zbudował bym swój pierwszy model i przy pierwszym oblocie miałbym go zniszczyć przez aparaturę to bym się zniechęcił do tak świetnego hobby.

Gdzieś czytałem wykaz aparatur którymi można sterować modelami F3a i 3D, a aparatury Optice 6 nie było. Czy to znaczy że nie da się latać na niej?

Na początek chce złożyć Wicherka 10 (z silnikiem spalinowym) i RWD (z silnikiem elektrycznym) i jeszcze chcę zakupić helikopter Honey Bee King II lub Belt Cp. Który waszym zdaniem lepszy? Czy może ktoś ma katalogi tych śmigłowców? Proszę o jakieś porady bardziej doświadczonych modelarzy.

 

Z góry dzięki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainteresował mnie ten przypadek z Extrą. Znasz może jakieś szczegóły, co dokładnie się wydarzyło i dlaczego model stracił kontakt z nadajnikiem?

Mnie osobiście aparatura 35MHz kopała nawet w trybie PCM, a 2,4GHz jeszcze nigdy nie zawiodła, ale chętnie dowiem się o inszych przygodach.

A co do reszty, to poczytaj to forum, tu naprawdę jest wszystko

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zaklocenie na 2.4 moze sie zdarzyc - jako posiadacz spektrym dx7 rowniez mialem zaklocenie ktore stracilo mi smiglowiec z nieba. Po starcie silnik (elektryk) zaczal przerywac i po chwili zamilkl calkowicie, model gruchnal o ziemie. Inspekcja wykazala odlaczenie sie kabla pakietu od przylutowanej wtyczki, tzw. zimny lut, pod koszulka termokurczliwa nie bylo widac ze cos sie dzieje. I to bylo wlasnie to jedyne zaklocenie na 2.4 ktorego doswiadczylem ;) Tak ze slowo "zaklocenie" w wypadku tej extry moze miec znacznie szersze znaczenie niz problemy z lacznoscia radiowa.

 

Pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często "zakłócenie" ma inną przyczynę niż łączność radiowa i w takim przypadku obojętnie jaką aparaturę byśmy nie mieli to i tak będzie po modelu (np. wszelkiego rodzaju awarie zasilania, serw, brak umiejętności pilotażowych itp.)

 

Przy dobrych aparaturach na 35 MHz tak jak przy 2,4 GHz wszystko powinno być ok, dokupi nie będziesz robił głupot jak wkładanie odbiorników REX 5+ (o zasięgu do 500m) do modeli spalinowych i latanie na granicy zasięgu...

 

Moja rada: Pomyśl o dobrym nadajniku w rozsądnej cenie na 35 MHz (np. MX-12, MX-16s, nawet Optic 6) i odbiorniku o dużym zasięgu lub podwójną przemianą i problemów nie powinieneś mieć, lub kup dobrą aparaturę na 2,4 GHz (nie żadne walkery czy esk-y, ale np. SPECTRUM) i też będzie git. Licz się jednak z tym, że 2,4 GHz póki co jest droższe od 35 MHz (koszt każdego dodatkowego odbiornika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz tanio Optica 6 to potem możesz łatwo dokupić moduł 2,4 np Assan ,który przydaje się gdy jest dużo modelarzy na lotnisku,np. na zawodach

 

To jest dobre wyjście, bo możesz dokupić syntezę lub właśnie moduł na 2,4 Ghz (assan, corona, spectrum itp.)

 

Do MX-12 też możesz dokupić moduł, ale tylko specjalny (JETI duplex).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MX-12 też możesz dokupić moduł, ale tylko specjalny (JETI duplex).

A w cale że nie, Assan też współpracuje. Podłącza się go przez wyjście trenera i wyprowadza zasilanie do modułu. Trzeba go przymocować gdzieś, najlepiej dorobić pulpit do nadajnika i przymocować do pulpitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejka ceiba;

Sklejka brzozowa;

Sklejka topolowa;

Sklejka okoume;

Sklejka balsowa-lipowa;

 

Jakie mają cechy, które do modeli małych, dużych, elektrycznych czy spalinowych itp. Sklejka topolowa to mi sie wydaje że ciągnie do wody i może robić się krzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejka ceiba;

Sklejka brzozowa;

Sklejka topolowa;

Sklejka okoume;

Sklejka balsowa-lipowa;

 

Jakie mają cechy, które do modeli małych, dużych, elektrycznych czy spalinowych itp. Sklejka topolowa to mi sie wydaje że ciągnie do wody i może robić się krzywa.

 

małe modele robi się z balsy, ze sklejki tylko wybitnie obciążone elementy (wręga silnika, mocowania podwozia i kołków skrzydeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem zielony, więc poczytałem trochę forum i zdecydowałem się na RWD-5 by Skazoo, pozostał mi jednak problem doboru "elektroniki" do niego, czyli silnik, akumulator, serwa, regulatory itp.

Moglibyście coś polecić ? Zależy mi na jak najniższej cenie (ogólnie zaczynam, jak mi się spodoba to właduje w to więcej pieniędzy).

Ogólnie widziałem, że początkujący używają osprzętu e-sky, ale zazwyczaj wszystko trzeba kupić osobno, może istnieją jakieś zestawy ?

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi.

(A)Czy chcesz zajac sie modelarstwem na powaznie (B) czy sadzisz ze rzucisz to w kąt po 2 miesiacach.

 

Jesli odpowiedz A:

- kup aparature za 600zl a model zloz na poczatek sezonu jak uzbierasz wiecej pieniedzy

 

B:

- kup najtanszego E-sky

 

C :) Nigdy nie idz na polsrodki, zaplacisz wiecej niz za esky'a a i tak zmienisz aparature na lepsza jesli Ci sie spodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.