Jump to content

Akumulatorki LiFePo4


mati1988k

Recommended Posts

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 4 weeks later...

sie zaleca..

choc ja latam od 1.5 roku na jednym pakiecie 14 celowym i nigdy nie balansowalem i sie nie rozjezdzaja.. zresztą tolerancyjne są wiec spoko o przeladowanie nie ma sie co bac o glebokie rozladowanie tez..

Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam słowa HANSa - 2 lata i po sprawdzeniu różnica na celach pomijalna ( chyba 0,05V )

 

I jedno - po -chyba - około 100 ładowaniach pojemność ciągle w okolicach 2300 mAh. Żaden LiPolek takiego czasu i ładowań nie wytrzymał

Link to comment
Share on other sites

A to przepraszam za wprowadzanie zamieszania. Ja slyszałem opinie ze powinno sie używać balancera też do tych aku, ale możliwe że w praktyce rzeczywiście bez niego można się obejść i nic się nie dzieje.

 

Ale faktem jest że się zaleca ;-)

Link to comment
Share on other sites

Witam. Używam od ponad pół roku (2300 mAh). Balansować jak dotąd nie było potrzeby. Jako ciekawostka-dwa razy rozladowały się do zera (zapomniałem wyłączyć odbiornik w modelu), voltomierz pokazywał zero. I też im nie zaszkodziło (śmiałem się, że zbalansowały się ujemnie-dokładnie do zera na każdej celi). Natomiast przy akumulatorach LiJon rozładowanie do zera zazwyczaj uszkadza jedną celę (tylko jedną, tę która pierwsza się wyzeruje). Ciekawe zjawisko zauważyłem dwa tygodnie temu. Akumulator LiJon (ogniwa z laptopa) 3s2p (bez żadnej bateryjnej elektroniki zabezpieczającej) przez pomyłkę, w pośpiechu naładowałem do napięcia 6,2 V na celę (o 2 volty za duzo, groźba nawet wybuchu). Co ciekawe, rozładowywały się żarówką przez prawie półtorej godziny do przepisowego napięcia 4,2 V/celę (wg. katalogu Panasonica). A więc nie zaszkodziło im to, oddały ten "nadmiarowo władowany prąd". I co jeszcze ciekawsze-po tym zabiegu ich pojemność wzrosła z 1600 mAh do 2100 mAh. Po rozładowaniu żarówką zrobiłem trzy cykle przepisowe i ciągle mają pojemność 2100 mAh. Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.