Jump to content

Panoramki 360x180 stopni


oko
 Share

Recommended Posts

"Filmy" - a czy zdjęcia też?

Zbudowałem kopter X8 z myślą o pełnych panoramkach. Z góry i z dołu po gimbalu z kamerką GoPro, na górze 7 black a na dole 6 black. Sterowane przez WiFi. Całość lata całkiem stabilnie, trochę problemów bywa przy starcie bo dron jest "wysoki" a musi mieć długie nogi by się zmieścił dolny gimbal. Oczywiście składane podwozie, po złożeniu między śmigłami.

 

Idea jest trochę inna niż panoramki-dronoramki które dotąd widziałem. To ma być coś w rodzaju panoramek na GoogleStreetView - szybko, łatwo i jak w największym stopniu automatycznie, niekoniecznie perfekcyjnie. Nie wiem jak inni robią, gdzieś czytałem że strzelają 100-200 zdjęć i robią HDR. Mi wystarcza 5 zdjęć z dołu i 4 z góry. Wiadomo że GoPro ma gorszą jakość niż lustrzanka, ale chodzi o to by lot z przygotowaniem i demontażem nie trwał więcej niż 10 minut, i tak to nawet wychodzi.

Tu są pierwsze panoramki: dronowiszcza.eu

 

Będzie więcej, teraz trzeba pracować nad jakością. Z góry brakuje kawałka ale to drobiazg, trzeba trochę zwiększyć kąt pitch dla górnego gimbala.

Największy kłopot to tryby fotograficzne w gopro. W 6 jest zwykły i protune, w 7 dorzucili jeszcze SuperPhoto czyli HDR. No i którego tu używać? Niekiedy zdjęcia z górnej kamery wychodzą trochę "zamydlone", mimo że to 7, więc niby nowsza i lepsza. Jakie są tu zalecenia i reguły?

Inny duży problem z panoramkami jest taki że najlepiej się udają gdy słońce jest w zenicie - czyli najsilniejsza termika w lecie :) "Złote światło" wieczorem normalnie do fotografii jest świetne, ale tu kompletnie się nie nadaje bo część panoramy będzie pod słońce. Tak czy inaczej, miło jest gdy po wylądowaniu się okazuje że nie brakuje żadnego zdjęcia...

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.