Skocz do zawartości

Dławik w aparaturze


msegen

Rekomendowane odpowiedzi

skidan, wiem że na odwrót tylko napisałem tak jak na zdjęciu ( od lewej do prawej , tak po polskiemu :) ) .

 

Teraz do sedna sprawy.

 

Wciągnąłem wczoraj w to Tatę i Wymyśliliśmy takie coś :

th_sprynka.jpg

sprężynka ma 0,6ohm , ale czy będzie oki ? nie potrzeba żadnego filtra ?

 

znajomy elektronik powiedział że wystarcz wlutować kabel w miejsce rezystora idący do anteny ,ale troszkę Mu nie dowierzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

olo, rezystor uszkodziłem po przez nieuwagę, aparatura od helikoptera 6 kanałów ( Walkera 22E ) , a o zwiększeniu zasięgu nawet mi do głowy to nie przyszło , starczy taki jaki jest , tylk oaby aparatura działała :wink: .

 

Musze cie zmartwic - z drugiego zdjecia wynika dokladnie , ze to jest dlawik dopasowujacy antene - wiec radze znajdz zamiennik o identycznej idukcyjnosci .

Jesli tego nie zrobisz w najlepszym razie aparatura moze miec znacznie zmniejszony zasiega w najgorszym upalisz koncowke mocy nadajnika bo nie wypromieniuje sygnalu przez niedopasowana antene .

Oczywiscie wcale tak nie musi byc - ale sa szanse na przykry koniec .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeżeli z drugiej strony ten kabelek jest przylutowany bezpośrednio do rurki anteny, to cewka o która pytasz jest cewką "przedłużająca" antenę.

Jeżeli nadajnik miał by działac poprawnie bez tej cewki , to antena musiała by miec długość dokładnie 1/4 długości fali. Zazwyczaj anteny w nadajnikach są krótsze niż 1/4 długości fali i są sztucznie "przedłużone" pod względem elektrycznym, poprzez dodanie cewki.

Jeżeli chcesz odtworzyć tą cewkę , to nie sugeruj się za bardzo jej rezystancją. (przy 0,6 om, błąd pomiaru zwykłym miernikiem jest zazwyczaj duży) Istotne jest - średnica na jakiej została nawinięta, ilość zwojów, długość cewki (zazwyczaj jest nawinięta zwój przy zwoju), oraz średnica drutu. Drut na cewkę musi być emaliowany - izolowany, a wlutowywane zakończenia cewki należy pozbawić tej izolacji.

 

Pozdrowienia

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z drugiego zdjecia wynika dokladnie , ze to jest dlawik dopasowujacy antene

Remzibi, z drugiego zdjęcia nie wynika nic!

Msgen w miejsce uszkodzonego rezystora wlutował stalową sprężynę :shock:, a Ty nazywasz to "cewką dopasowującą"?

Dalsze dywagacje dotyczą cewki dopasowujęcj antenę, a oryginalnie był tam rezystor - czy ja czegoś nie rozumiem? Jeśli tak, wyprowadźcie mnie z błędu.

 

cewka o która pytasz jest cewką "przedłużająca" antenę

Kolega Swift pociągnął temat cewki, a przecież tam był zwykły rezystor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze dywagacje dotyczą cewki dopasowujęcj antenę, a oryginalnie był tam rezystor - czy ja czegoś nie rozumiem? Jeśli tak, wyprowadźcie mnie z błędu.

....Kolega Swift pociągnął temat cewki, a przecież tam był zwykły rezystor.

 

Potwierdzam Twoja opinie w calej rozciaglosci i zgadzam sie z Toba , ze faktycznie nie rozumiesz - a jesli chodzi o budowe ukladow W.CZ. rzeczywiscie aby sie wypowiadac - trzeba cokolwiek z tego rozumiec .

Proponuje Ci zatem mala eskapade po googlach w celu zrozumienia przez Ciebie zasad budowy nadajnikow W.CZ. jak i doksztalcenia sie w tej materi - aby w nastepnych postach nie dawac juz wiecj takich plam :) .

Prymitywne plemiona w amazoni nie znaja tel. komorkowych ale to nie znaczy , ze takie telefony nie istnieja - prawda ? , bo jednak istnieja - trudno sie z tym nie zgodzic :) .

Taki przypadek wlasnie mamy tutaj , a ja zapewniam Cie , ze to jest cewka dopasowujaca antene ktora istnieje w tym nadajniku :) i napewno nie mozna jej zamienic dolutowana sprezynka :) - tu masz racje .

 

Msgen - szukaj dlawika o takich samych kolorach kodu kreskowego - to zapewni zdgodnosc z fabryczna indukcyjnoscia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, biję się w pierś :oops:.

Oczywiście wiem o cewce dopasowującej za stopniem mocy w. cz. i znam jej funkcję.

Powiedz tylko jednoznacznie: czy ten pęknięty element na pierwszym zdjęciu to był rezystor, czy właśnie ta cewka dopasowująca? Dla mnie na zdjęciu wygląda jak rezystor. Może stąd całe nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, biję się w pierś :oops:.

Oczywiście wiem o cewce dopasowującej za stopniem mocy w. cz. i znam jej funkcję.

Powiedz tylko jednoznacznie: czy ten pęknięty element na pierwszym zdjęciu to był rezystor, czy właśnie ta cewka dopasowująca? Dla mnie na zdjęciu wygląda jak rezystor. Może stąd całe nieporozumienie.

 

Jednoznacznie i bezwzglednie to dlawik(ceweka) dopasowujaca .

Z pierwszego zdjecia faktycznie nic nie wynikalo gdzie ona siedzi i dlatego pytalem o wiecej informacji - ale drugie mowi jednoznacznie o koncowce mocy nadajnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest to dławik ? i jaką nazwę podać kolesiowi ze sklepu żeby skumał o co chodzi , bo jak powiedziałem że potrzebuje dławik to gościu zrobił wielkie oczy i powiedział że takiego czegoś nie ma . :evil:

 

Remzibi może Ty byś mi ten dławik kupił i wysłał ? koszty wysyłki i dławika pokrywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym że nie mam tej części

 

W sklepie popros o dlawik 600nH (nanoHenr) lub inaczej 0,6uH (mikroHenr) - tolerancja 10% a wiec - 540-660nH jest OK .

Jak gosc za lada zrobi oczy - co zrobi napewno - bo gdyby znal sie na elektronice to nie osmieszal by sie za lada :) , zostaje ci udac sie do jakiegos punktu napraw sprzetu elektronicznego - gdzie gosc wynajdzie takie cos z "dawcow organow" i nie zrobi wielkich oczu na haslo dlawik :) .

 

Jesli jeszcze ktos dysponuje szeroka wiedza , oparta na dwoch solidnych filarach - zabobonach i przesądach i dalej chce sie dopisac - ze jego szeroka wedza oparta na tychze filarach kaze mu watpic w to ze jest to dlawik dopasowujacy - tu jest takie przedszkole - mozna wejsc i sobie nawet obliczyc wartos danego elementu - http://www.elserw.com/cgi-bin/elink.php?id=3051

:) - ale sie nagadalem :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.