Andrzej93 Opublikowano 1 Lipca 2020 Opublikowano 1 Lipca 2020 Witam. Zabrałem się za budowę szybowca własnej konstrukcji do worzenia się po niebie. Powstało coś takiego co na zdjęciach. Planuję rozpiętość 2.8m. Całość ze zdjęcia jak narazie waży 170g, myślę że nie jest źle. Kadłub powstał metodą kopyta traconego. Na skrzydło planuje wykorzystać profil AG25. Może ktoś mógł by polecić jakiś profil typowo termiczny już przetestowany?
Patryk Sokol Opublikowano 1 Lipca 2020 Opublikowano 1 Lipca 2020 Do konstrukcyjnego proponuję pójść w zestaw profili z Bubble Dancera:http://charlesriverrc.org/articles/bubbledancer/markdrela-bubbledancer-3m.htm Wraz z odwzorowaniem układu listewek (jak się przyjrzysz to zobaczysz, że góra profilu składa się z linii prostych, a listewki są dokładnie w kanty wstawione.). Lepszych profili do termicznego, konstrukcyjnego motoszybowca po prostu nie ma. AG25 to też fantastyczny profil (a jeszcze lepiej jak masz caly zestaw, czyli AG25, później 26, a na koniec 27), ale jest przystosowany raczej do kompozytowych skrzydeł. Tzn. Jest cienki, ma wredny kształt spodu i będzie przez to trudny w wykonaniu. Za to prawie na pewno widzę, ze już władowałeś na minę robienia stateczników "na oko". Do termicznego modelu, to po zdjęciach patrząc, statecznik pionowy masz zdecydowanie zbyt mały. Jak wymyślisz jakie chcesz skrzydło, to wrzuć wymiary szybowca w ten arkusz:http://www.tailwindgliders.com/files/Sailplane Calc Cruciform Tail May 2016.zip I zobacz jakie współczynniki Ci wychodzą. Niestety jak braknie Ci stateczności kierunkowej, to niezależnie od profilu model będzie prowadził się jak taczka. 1
Andrzej93 Opublikowano 1 Lipca 2020 Autor Opublikowano 1 Lipca 2020 Dzięki. Stery wzorowałem na modelu pulsar 2.5e, z tym że delikatnie je powiększyłem. Skrzydło właśnie chciał bym z profilu AG25, 26,i 27 ale wiem że to będzie trudne. I wolał bym zrobić skrzydło z wyciętych żeber niż robić je z szablonów, po prostu brak czasu.
young Opublikowano 1 Lipca 2020 Opublikowano 1 Lipca 2020 No Andrzej kadłub bardzo fajnie wyszedł Ja też robię składaka 2.75m do bujania się po niebie (z napędem ) będę bacznie obserwował twój temat. Mam o tyle lepiej że posiadam gotowe skrzydła z innego modelu (ale bez klap) . Jak Patryk pomoga to sugeruje zastosować się do jego uwag.
slawekk Opublikowano 15 Października 2020 Opublikowano 15 Października 2020 Andrzej a możesz udostępnić profil skrzydła jestem ciekawy jaki zastosowałeś do tego modelu
Andrzej93 Opublikowano 16 Października 2020 Autor Opublikowano 16 Października 2020 "EDIT" Sławku profil zastosowałem Ag25/26. Ciężki i trudny profil w tradycyjnym wykonaniu. Mi pomogło kilku znajomych w stworzeniu takiego skrzydła. Jest prawie na ukończeniu więc za jakiś czas będą zdjęcia już gotowego modelu.
Patryk Sokol Opublikowano 16 Października 2020 Opublikowano 16 Października 2020 Ale powiedz mi czemu? Włdowałeś się w dokładnie to co Ci napisałem, że będzie problemem, a mogłeś użyć zestawu który Ci poleciłem do skrzydeł konstrukcyjnych. Na AG25 nic nie zyskasz względem AG34, bo stracisz na odwzorowaniu profilu.
Andrzej93 Opublikowano 16 Października 2020 Autor Opublikowano 16 Października 2020 Powód był jeden. Znajomy chciał podjąć się wyzwania, chciał mi pomóc. Miałem mało czasu na budowę skrzydła samemu a jemu sprawia to przyjemność, tak więc stworzyl skrzydło dla mnie. Mi pozostało tylko okleic. Moim założeniem było skrzydło tak jak mi proponowałes. Powoli powstaje drugi model z skrzydłem już proponowanym przez ciebie.
Rekomendowane odpowiedzi