Skocz do zawartości

Co widać- daleko, blisko?


zbjanik

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie polecam np. Stellarium, można sobie bardzo pomóc :D. Tak to wyglądało o tej godzinie według Stellarium:

 

image.thumb.png.2bb618194c51b45c4a4c31cee66e0bf3.png

Jowisz byłby wtedy mniej więcej tam:

 

image.thumb.png.08cfeb3f8475dd1f490c9e95265763e4.png



A no i oczywiście trudno nie zgodzić się z Patrykiem, że warto popatrzeć na Jowisza czy Saturna jeśli ma się chociaż lornetkę :). Fajne przeżycie, już nie mówiąc o zobaczeniu pasów w atmosferze czy pierścieni w przypadku Saturna, ale tutaj już raczej potrzeba teleskopu. Tutaj moja dawna, bardzo amatorska, próba z fotką Jowisza przez Mak'a 90, na żywo widać trochę lepiej :P. Księżyców nie ma, bo przy robieniu zdjęcia, Jowisz jest tak jasny, że aby go nie prześwietlić musiałem robić taką ekspozycję, że się nie załapały.
post-28849-0-07966900-1458815627.jpg

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio, z racji tego, że mój teleskop to duże bydle (10" Newton GSO na montażu Dobsona), kupiłem sobie lornetkę i statyw do astronomii (bo tego nie muszę wyciągać z auta, więc w każdej chwili sprzęt jest gotów na obserwację).

Efekt jest zadziwiająco przyjemny.

Tzn. przez tę lornetkę:
https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-starlight-15x70-2

I przy dobrych warunkach można dojrzeć zarysy pasów na Jowiszu i zobaczyć kształt Saturna z pierścieniami (tzn. widać, ze w jednej osi jest spłaszczony).

Czekam teraz na okazję, aby zlookać jakieś obiekty mgławicowe, bo ta lornetka ma spore pole widzenia, ale lato i bliskość Warszawy nie sprzyja.

 

Aczkolwiek - to bydle to nie jest coś co większość ludzi ma na myśli myśląc o lornetkach :D

No i statyw to raczej mus.

 

A i księżyc przez tę lornetkę ogląda się super. Jednak brak konieczności zamykania jednego oka zmienia dużo w komforcie patrzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Ostatnio, z racji tego, że mój teleskop to duże bydle (10" Newton GSO na montażu Dobsona), kupiłem sobie lornetkę i statyw do astronomii (bo tego nie muszę wyciągać z auta, więc w każdej chwili sprzęt jest gotów na obserwację).

Efekt jest zadziwiająco przyjemny.

Tzn. przez tę lornetkę:
https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-starlight-15x70-2

I przy dobrych warunkach można dojrzeć zarysy pasów na Jowiszu i zobaczyć kształt Saturna z pierścieniami (tzn. widać, ze w jednej osi jest spłaszczony).

Czekam teraz na okazję, aby zlookać jakieś obiekty mgławicowe, bo ta lornetka ma spore pole widzenia, ale lato i bliskość Warszawy nie sprzyja.

 

Aczkolwiek - to bydle to nie jest coś co większość ludzi ma na myśli myśląc o lornetkach :D

No i statyw to raczej mus.

 

A i księżyc przez tę lornetkę ogląda się super. Jednak brak konieczności zamykania jednego oka zmienia dużo w komforcie patrzenia.

 

Tak też kojarzyłem że i przez lornetkę się da zobaczyć, ale nigdy nie miałem okazji. Lornetka wygląda nieźle szczególnie biorąc pod uwagę co przez nią widzisz, mój Mak to w zasadzie taka lornetka jeśli chodzi o aperturę :P (90mm) i w zasadzie nadaję się głownie do planet i księżyca (ale wygląda to nieźle :)) szczególnie że ogniskowa to 1250mm . Może będę musiał o takiej lornetce pomyśleć, żeby chociaż podczas jakiegoś wyjazdu móc zobaczyć coś innego :).
 

55 minut temu, mr.jaro napisał:

Miejmy swiadomosc, ze one tam sa, tyle, ze ich na fotce nie widac. Astronomia interesowala mnie jedynie na tyle, na ile trzeba sie bylo o niej w szkole uczyc. Na fotce paski widoczne. Ciekawe!

 

No tak :), można powiedzieć że jest tam dużo dużo więcej :). Tak jak pisałem na żywo jest to widoczne sporo ładniej i jak ktoś ma okazję to polecam chociaż raz zerknąć przez teleskop. A zdjęcie (w zasadzie film) robione zwykłą lustrzanką, z balkonu z okolic Łodzi, do tego z maleńkiego teleskopu na tanim montażu więc i tak byłem bardzo zadowolony, że coś widać :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.