Skocz do zawartości

Ladowanie lipoli


mkilly

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Nie można. Prostownik na wyjściu podaje napięcie zmienne.

 

 

ło boziu Adamie .......w szkole były zapewne zajecia praktyczno techniczne czy jak sie to nazywa , na fizyce tez było .....

słowo prostownik od czego pochodzi ?

- prostować

chcesz ładować akumulator prądem zmiennym?

 

jest tylko jeden przypadek gdy prostownik poda prad zmienny - gdy diody będą zwarte na skutek uszkodzenia

 

EDIT warto by przykleić w dziale poczatków - zanim coś podłączysz do zasilacza sprawdź jakie napięcie ma na wyjsciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sciaga.onet.pl/12581,60,165,100,1,20167,sciaga.html

 

http://fizyka.celary.net/tablice/index.php?temat=prad_zmienny.html

 

na szybko proszę...

podałeś że prostownik podaje napięcie zmienne

 

 

a tutaj masz piękny rysunek gdybyś na siłę chciał teraz odwracać swoją wypowiedź :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_sta%C5%82y

 

mammuth, ty jusz mosz swoje na co Ciebie inne

 

Edit : Napięcie tętniące z prostwnika opartego tylko o mostek graetza wcale nie skutkuje brakiem pracy ładowarki . Pozatym nie wiem jak gdzie indziej ale ja nie spotykam już prostowników tego typu czyli trafo +prostownik ...

od dawna standardem są urządzenia impulsowe a to co jest na ich wyjsciu przypomina bardzo prostą kreseczkę . plusem jest praktycznie niezmienna wartośc napiecia na wyjsciu przy ograniczaniu pobieranego pradu .

 

Nie piszcie w tym dziale "da sie" albo "nie da się " bez rozeznania do czego co ma być spinane konkretnie

prąd i napięcie to taka sama abstrakcja dla ludzi jak zasilacz i prostownik ( dla wielu jest to samo) że

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, masz rację, pomyliłem się.

Wracając do początku: pisząc "napięcie zmienne" miałem na myśli napięcie tętniące(tętnienia dużo większe niż na rysunku z Wikipedii), które mogłyby źle wpłynąć na pracę ładowarki.

Co do szkoły, bo o nią wcześniej zapytałeś: Tam nauczyli mnie błędnych informacji(na których się opierałem), tj.

- prąd zmienny to taki, który zmienia wartość w czasie

- prąd przemienny to taki, który zmienia wartość i zwrot w czasie

Nie wiem teraz które źródła są wiarygodne-szkoła, linki które podałeś czy Wikipedia(wg. tej ostatniej nawet prąd stały można nazwać zmiennym).

 

Przepraszam za posądzenie o pomyłkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, ze mozna uzyc prostownika do zasilania ladowarki uwazając na odpowiednie napiecie. Dobrze zrozumiałem?? Czy jednak bezpieczniej jest uzyc akumulatora samochodowego?? Wiem najbezpieczniej jest miec zasilacz ale narazie to nie wchodzi w gre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam9034, - spoko ja mam taki wredny styl ale jak się poczułes urażony to z mojej strony sorki ....

 

Tłumacząc dla "ludu" najłatwiej jest przyjąć zasadę - to co jest stałe nie zmienia znaku

99% ludzi nie rozumie pojęcia "napięcie tętniące " - dla nich jest albo proste albo zmienne . A najlepiej jak wogóle jest :wink:

Co do ladowarki to czy ruszy na napięciu tętniacym zależy już od wewnętrznej konstrukcji - jeśli na wejściu posiada kondzioła to ten zmagazynuje energię która pozwoli bardzo czesto na start .

 

problematykę zmiennych zostawmy

Aby proces ładowania wogóle zachodził napięcie źródła(prostownika) MUSI być wyższe do napięcia obciążenia (czyli akumulatora ) Większość prymitywnych prostowników daje napięcie ok 15V i to pod obciążeniem -to juz zalezy od "sztywności transformatora " Bez obciążenia prymitywny prostownik do ładowania akumulatorów 12V może nawet dawać 20V

Jeśli pod taki tetniący prostownik damy kondensator to jako element magazynujacy energie nie pozwoli na zbytni spadek napięcia w dół .

 

Dla mnie nie jest problemem czy tam jest tetniące czy nie ale jaka jest wartość szczytowa napięcia wyrażona w voltach na wyjściu prostownika czy zasilacza bo od tego zależy nie tylko czy naładujemy ale czy wogóle jeszcze będziemy mieli czym ładować . Zaufanie w zabezpieczenia nadnapięciowe nie jednego zawiodło.

mkilly- powiedz czy posiadasz miernik uniwersalny (voltomierz ) - wtedy okreslimy czy możesz bezpiecznie podlączyc ładowarkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja swoje trzy grosze

Najczęsciej , a w moim przypadku tak było że po podpięciu ładowarki do prostownika ,ta "odmówiła "współpracy . dopiero gdy podłączyłem stary akumlator ołowiowy ,ładowarka podjęła wspólpracę. Akumlator wytłumił właśnie tętniena . o czy była już wczesniej mowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, masz rację, pomyliłem się.
Przepraszam za posądzenie o pomyłkę
adam9034, - spoko ja mam taki wredny styl ale jak się poczułes urażony to z mojej strony sorki ....
Wręcz przeciwnie, Myślałem, że to Ty się poczułeś urażony

Wszyscy tacy mili, ze az sie niedobrze robi ;) - jeszcze chwila i sobie kwiaty zaczniecie wysylac... :rotfl:

... dajcie sobie po razie lepiej :D - osuszcie butelke wody ognistej i zapalcie fajke pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert niech Cię "ręka Boska broni" spójrz na wiek rozmówców

:oops:

przepraszam - nie zachecam bron boze nikogo do deprawowania nieletnich - jak rowniez sam ich do picia i palenia nie zachecam - woda ognista i fajki pokoju szkodza.

 

A tak wogole to myslalem, ze Utopia bedzie pil i palil, a Adam bedzie w tym czasie w kinie ...

Za nieporozumienie i beztroske przepraszam - w ramach pokuty pomoge Utopii z woda ognista i fajka pokoju :!:

 

Jeszcze raz przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.