Skocz do zawartości

MX-12 podłączenie klap, lotek, wysokości, kierunku


MarekNW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pytanie do użytkowników aparatur Mx 12. W jaki sposób podłączyć serwa obsługujące lotki, klapy, silnik i motylek Jest to często spotykany rodzaj podłączenia modelu motoszybowca wyposażonego w lotki klapy oraz usterzenie V. Za sugestią buwi777skłaniam się do podłączenia zewnętrznego zródła zasilania (przy okazji czy ktoś zastosował do zasilania serw dwa ogniwa A123)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii uzupełnienia kupiłem swoją aparaturę w czasie kiedy ona weszła na rynek i nie było wówczas dokładnego tłumaczenia instrukcji mam tylko pobieżną instrukcje w PDF. W międzyczasie kupiłem model juniora s i poradziłem sobie z zaprogramowaniem lotek,klapolotek, trymerami, rewersami ,a pytanie kieruję do Gości którzy mają aparaturę MX12,mają podobny model konkretnie to u mnie falcon P. Kwarcińskiego i odpowiedzą KONKRETNIE np. lotki wejście 1 oraz x. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie kupiłem model juniora s i poradziłem sobie z zaprogramowaniem lotek,klapolotek, trymerami, rewersami ,a pytanie kieruję do Gości którzy mają aparaturę MX12,mają podobny model i odpowiedzą KONKRETNIE np. lotki wejście 1 oraz x. itd. Na tym polega idea FORUM I PYTAŃ

 

Naprawdę nie chciało Ci się podłączyć serwa np. pod kanał 1 i ruszyć drągami?? Wiedziałbyś już co to jest kanał1. Dalej do drugiego, trzeciego.... Jestem w niemałym szoku że wolisz pytać się o takie rzeczy niż samemu sprawdzić. MIX klapolotek miksuje kanał lotek i klap a DELTA lotek i wysokości V-TAIL wysokość i kierunek...

 

Idea forum to nie "suche" odpowiedzi... a przede wszystkim wskazywanie kierunku, drogi którędy powinno się iść by czasem odpowiedź znaleźć...

 

Jeśli chodzi o pytanie o ogniwam A123:

 

Wielu modelarzy już stosuje takie zasilanie niemniej nadal trwają dyskusje na temat bezpieczeństwa takiego zasilania. Chodzi tu oczywiście o napięcie zasilające które w tym przypadku może być niebezpieczne dla serw w szczególności tych - które dopuszczone mają zasilanie tylko z 4 cell Nixx (4,8V) i takich moim zdaniem powinno się bezwzględnie wystrzegać jeśli pakiet zasilający ma składać się z ogniw A123. W tym przypadku najlepiej kierować się doświadczeniem kolegów - czytać forum. Często przy najróżniejszych relacjach opisywany jest także setup (typ zasilania, marka i model odbiornika, serw itp) i starać się wyciągać wnioski także z doświadczeń innych.

 

Należy zwrócić uwagę na fakt że pojawiły się już na rynku serwa o większym dopuszczalnym napięciu zasilającym niż te dotychczas popularne i można wnioskować że tylko te serwa powinny pracować z takim zasilaniem pewnie. W każdym innym przypadku nie możesz od nikogo tu z forum żądać takiej gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech już strace :roll:

 

Efekt dosłownie kilku sekund i zapytanie "instrukcja do MX-12" w googlach:

 

Instrukcja do MX-12 po polsku:

 

http://www.pitlab.com.pl/doc/mx12pl.pdf

 

No i gdyby nie chciało się czytać:

 

Strona 24 - Tryb AIRPALNE - SAMOLOT

 

Nr 1: Przepustnica

Nr 2: Lotki

Nr 3: Ster wysokości

Nr 4: Ster kierunku

Nr 5: Podwozie

Nr 6: Klapy

 

Strona 34 - Tryb HELIKOPTER

 

Nr 1: Przepustnica

Nr 2: Przechylenie

Nr 3: Pochylenie

Nr 4: Wirnik ogonowy

Nr 5: Podwozie

Nr 6: Skok ogólny

 

Nie można zadawać pytań zbyt banalnych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie 133 czy myślisz że do tej pory nie próbowałem wszelkiego rodzaju podłączeń, swoją drogą dzięki za link do instrukcji , ale proszę przeczytaj prośbę ze zrozumieniem, ja nie chcę wiedzieć jaki drążek odpowiada za jakie serwo, to istotnie żłobek ,ale zapytałem konkretnych użytkowników MX12,latających modelami podobnymi do modelu falcon ,jak zrealizować podłączenie mix lotki, klapy -prawdopodobnie trzeba użyć kabla Y ,oraz sterów w systemie V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego się nie dziwie że mnie upominasz :?

 

Tylko w tekście który tu nabazgrałem, bez zaglądania do instrukcji otrzymałeś pełną odpowiedź na pytania jakie zadałeś również z tym gdzie w piąć serwa jak posiadasz usterzenie V, gdzie w piąć serwa jeśli używasz klapolotek lub klap i lotek oddzielnie. O to pytałeś i taką odpowiedź otrzymałeś... trzeba jeszcze ją przeczytać.

 

Dalej można rozmawiać tylko wówczas kiedy dokładnie napiszesz o co Ci chodzi i czego nie wiesz. Podaj typ modelu, co chcesz uzyskać?

 

Czy mam rozumieć:

 

- Twój model posiada usterzenie V?

- Skrzydło posiada lotki i klapy oddzielnie czyli 4 serwa w skrzydłach?

- Jak ma procować skrzydło? Klasycznie? (tylko lotki i tylko klapy?) Czy może jakieś inne wymagania odnośnie skrzydła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego latasz Falconem - masz 6 kanałów?

Lotki na Y Klapy na Y - chyba nie ma wyjścia. A motylek to inaczej kierunek i wysokość i włączony mikser V-tail.

Żeby to obsłużyć inaczej trzeba 8 kanałów.

Jeszcze pytanie co oznacza w Twoim wypadku słowo "MIX".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotki na Y Klapy na Y - chyba nie ma wyjścia.

 

To wyjście jest oczywiście najłatwiejsze. Można jednak pokombinować, pomyśleć co da się zrobić jeśli ktoś ma większe wymagania. W przypadku MX-12 jest jeszcze jeden wolny kanał - 4 dowolne miksery no i miksery zewnętrzne V-Tail. Może coś się uda - albo i nie :)

 

A motylek to inaczej kierunek i wysokość i włączony mikser V-tail.

 

Już o tym wyżej wspomniałem.

 

Jeszcze pytanie co oznacza w Twoim wypadku słowo "MIX".

 

Jeżeli to do mnie jest skierowane to pytanie to w moim przypadku jest to tylko skrót od słowa mikser... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to do mnie jest skierowane to pytanie to w moim przypadku jest to tylko skrót od słowa mikser... :?

 

Pytanie do "Maar"

Ale kanał 4 chyba jednak nie jest wolny... raczej 5 jest wolny. Tylko nie wiem jak jest MX12 czy ale 5 chyba jest włącz/wyłącz i to może stanowić pewne ograniczenie.

 

To chyba już tyle ode mnie w tym temacie, bo używam całkowicie innej aparatury a się wtrąciłem. Zresztą używam najlepszej na rynku jedynej, niesamowitej i niezastąpionej (To aluzja do naszego kolegi Kamila - przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać :rotfl: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kanał 4 chyba jednak nie jest wolny... raczej 5 jest wolny. Tylko nie wiem jak jest MX12 czy ale 5 chyba jest włącz/wyłącz i to może stanowić pewne ograniczenie

 

Dokładnie o kanale piątym myślałem. Należy zauważyć że czy kanał jest włącz/wyłącz a proporcjonalny decyduje o tym... przełącznik :) A że jest on dwustanowy a nie w formie potencjometru... Kanał 6 przy takich aparaturach ma często przełącznik trój pozycyjny co oczywiście nie przeszkadza to do tego aby użyć ten kanał razem z mikserem FLAPERON i używać go jako w pełni proporcjonalnego kanału lotek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MX12 to nadajnik z tzw komputerem, wiec masz możliwosc zmiany "wszystkiego - na wszystko". Przykład , mam MX16(troche bardziej rozbud i synteza) w modelu ESA zastosowałem odb 4kan, graupner standardowo steruje lotkami (2 serwa) na kanale 2 i 5... "Domixowałem" do 2 kanał 4 i zmianiając w menu kier ruchu (4) wyszły różnicowe wychylenia lotek, 3- wysokośc, i 1 regulataor. Każdy kanał możesz przypisac kazdemuprzełącznikowi, lub idąc na sktóty zastosowac Y-kabel, graupner Ci na to pozwoli, choc nie tylko on, każda przktycznie aparatura komputerowa ma takie możliwosci, grunt to dokładnie wczytac sie w instrukcje...

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Domixowałem" do 2 kanał 4 i zmianiając w menu kier ruchu (4) wyszły różnicowe wychylenia lotek,

 

A nie lepiej było zmienić kanały. W MX16s masz możliwość dowolnego przypisywania sobie kanałów do wyjścia z nadajnika.

 

Co do falcona. Możesz podpiąć lotki i klapy albo na Y kablu lub kupić sobie mikser zewnętrzny i podpiąć do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz zaczęła sie rzeczowa dyskusja bez odsyłania do instrukcji itp.Dzięki za pojęcie tematu.I dlatego pytanie głównie skierowałem do właścicieli MX12 choć każdy głos od kogoś bardziej doświadczonego jest ważny.Najprostszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie kabla Y jednak o myślałem o czymś bardziej finezyjnym.I tutaj Oświecenie a naprowadziły mnie dwa kluczowe słowa od forumowiczów.Aparatura komputerowa oraz kanał podwozia.Oto moja koncepcja- klapy wędrują pod kanał podwozia ,stery wiadomo góra dół w układzie V, a lotki jedna pod kanał lotek druga pod kanał klap i w ten sposób mamy pełną niezależną możliwość kontroli lotek, to znaczy dokładnego trymowania ustalenia zakresu wychyleń oraz ustalenia różnych kątów ,np górna 100 procent dolna 50.Co myślicie o tej koncepcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz zaczęła sie rzeczowa dyskusja bez odsyłania do instrukcji itp.

 

I jeszcze masz pretensje? Pytałeś o przypisanie funkcji nadajnika do nr kanału w odbiorniku! Jakie odpowiedzi oczekiwałeś? Co jest z Tobą? Do teraz nie napisałeś o co Ci chodzi dokładnie i jaki model posiadasz. Ludzie tu piszą w zasadzie odgadując to - co Cię interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnych pretensji,co najwyżej podziękowania dla wszystkich którzy odpowiedzieli na pytanie, które może było może nieprecyzyjne ale i ono myślę wniosło coś pozytywnego dla przyszłych osób z podobnym problemem, gdyż od długiego czasu śledzę fora i nie znalazłem nic na temat podobnego podłączenia. Marcinie "co z Tobą " proszę cię mniej agresji i tak jest jej na różnych forach zbyt wiele,gdy merytoryczne problemy przekształcają się w osobiste wojenki podjazdowe -ale to już całkiem inny temat Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.