Skocz do zawartości

Kontroler RC - zasada działania


Carduino
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem w trakcie projektu elektro-modelarskiego, który nie jest modelem RC, ale wykorzystuje rozwiązanie stosowane w nich.

Jakiś czas temu zakupiłem coś takiego: RC CAR LED LIGHTING SYSTEM

Należy to podpiąć pod dwa kanały odbiornika RC. I tu pojawia się problem. Jako, że nie stosuję tego modułu w modelu RC, nie bardzo wiem jaka jest zasadza działania kanałów 1 i 2 (CH1, CH2) w modelach RC. Z tego co zdążyłem znaleźć w sieci, w większości przypadków CH1 odpowiada za sterowanie lewo/prawo (Y axis), a CH2 za prędkość (X axis). Moduł, który kupiłem, "rozpoznaje" ruch na pilocie i w momencie skrętu w lewo włącza się lewy kierunkowskaz, w prawo - prawy, w czasie jazdy do przodu światła przednie itd.

I teraz pytanie: jakie wartości są na pinach CH1 i CH2, aby model RC widział co ma robić? Czy do skrętu w lewo/prawo są jakieś konkretne zakresy napięcia, a może np. podawane jest napięcie dodatnie do skrętu w lewo i "ujemne" do skrętu w prawo?

Potrzebuję zasady działania, aby "zmanipulować" moduł ogarniający LEDy przy pomocy innych rozwiązań, tzw. HC (Hand Control)

 

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka, myślę że szybciej ogarnąłbyś to za pomocą samego mikrokontrolera :), a i mógłbyś wtedy użyć zrobić to na mocnych ledach czy nawet całych matrycach - choć nie wiem jak duży masz projekt :). EDIT: Doczytałem w powitaniu, że chyba skala 1/18 to fakt mocne ledy czy matryce byłyby bez większego sensu :). Ale adresowalne ledy już może tak.

Jednak skoro zdecydowałeś się na taki moduł to pewnie to przemyślałeś. W przypadku modelarstwa sygnał z odbiornika podawany jest poprzez PWM. "Środek" czyli drążek na środku (nie wiem jak w w samochodach jest gaz, ale tam właśnie chyba będzie gdzieś po środku, bo samoloty zazwyczaj mają przepustnicę w całym zakresie, to szerokość podawanego impulsu jest wtedy standardowo 1.5ms, wartość minimum 1ms, a maks 2ms.

Jak robisz na Arduino (tak sobie wnioskuję po nicku :)) to można by na przykład wykorzystać writeMicroseconds() - https://www.arduino.cc/reference/en/libraries/servo/writemicroseconds/

Tam 1500 to właśnie środek i reszta wiadomo, zresztą wszystko jest wyjaśnione w linku, podając skrajne wartości do tego modułu możesz już łatwo dojść kiedy co się włącza :).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. 

@czarobest @robertus Z Arduino korzyatam, ale mam go przeznaczonego do drugiego, większego projektu. Teraz chciałem coś na rozgrzewkę, a że kiedyś, dawno, za młodu, poszukiwałem czegoś do migania ledami, to posiadam m.in. takowy moduł. Swoją drogą migający moduł nie spełniał wszyatkich moich wymagań i tak poznałem Arduino. 

Ale... W kwestii głównego pytania, to nadal nie bardzo mam odpowiedź. Tak na chłopski rozum, co się dzieje jeśli przesunę drążek skrętu w lewo, a co w prawo? Czy dla lewego skrętu podawana jest wartość np. napięcia 0.1-2.5V a w prawo 2.5-5V, czy może prosto to 0V,w lewo - 5V, a w prawo +5V (wartości całkowicie przypadkowe). Z prędkością na mój rozum będzie prościej, wartość 0-maks. I co ze wsyecznym? 

Teoretycznie jest kilka sposobów na ogarnięcie tematu, tak jak wspomnieliście np arduino, albo zwykły schemat na pokrętłach i przyciskach. Ale skoro mam już ten moduł, to chciałem go wykorzystać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisałem :). W przypadku przewodów do serwa czy wyjścia z odbiornika masz 3 przewody. Jeden to masa, drugi to zasilanie czyli zazwyczaj +5V oraz trzeci przewód sygnałowy. Podawany tam sygnał jest sygnałem PWM. Kiedy mamy drążek w środku, to sygnał wysoki podawany jest przez 1.5ms w ramce, jak przesuniesz w prawo czy lewo to długość wysokiego stanu zmieni się albo na niższą do około 1ms albo na wyższą do około 2ms. I tak samo przód-tył. To wszystko :).

 

Da się zrobić servo tester na np. NE555, ale zasada będzie ta sama 1ms to jedna skrajna pozycja, 1.5ms neutrum i 2ms druga skrajna pozycja. Można jednak manipulować częstotliwością sygnału, ale wątpię że potrzebujesz bardzo wysokiej :).
Np tutaj masz taki układ: http://www.555-timer-circuits.com/servo-tester.html

PS: Przeczytaj ten artykuł, szczególnie część o PWM, jest tam fajnie pokazane i rozjaśnione z obrazkami z oscyloskopu - https://77hobby.pl/porty-nie-tylko-frsky-n-33.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam obu! Wygląda na to, że gra nie jest warta świeczki. Zanim jeszcze zacząłem szukać sposobu na ogarnięcie modulacji, naszkicowałem schemat bez żadnych specjalnych elementów. W sumie całość nie jest skomplikowana, ale tak jak pisałem wcześniej, skoro już mam moduł, to chciałem go wykorzystać. No nic, może innym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co płytka Arduino. To samo osiągnąć można kilkoma przełącznikami, przyciskami i przekaźnikiem. To na prawdę bardzo prosty i niezależny projekt. Nie opiera się na działaniach kontrolera RC. Więc używając Arduino i tak musiałbym użyć większość z elementów ze schematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? Czyli recznie bedziesz tak czesto i stabilnie naciskal switcha, ktory wysteruje przekaznik by otrzymac odpowiednie wysterowanie PWM ? Jesli to wszystko takie proste to po co pytasz i w ten sposob odpowiadasz jak ktos probuje Ci pomoc ? Kup Sobie teraz aparature za 3 klocki, podlacz co masz pod CH1 i CH2 Swojego odbiornika i sie baw jak tak prosciej. Bo takie zawracanie dupy a potem wymadrzanie sie nie da Ci zadnej innej odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@idfx może nie doczytałeś, może ja niejasno się wyraziłem, ale dzięki odpowiedziom na moje pytanie, doszedłem do wniosku, że nie ma sensu używać modułu o którym wspomniałem.

Propozycja Arduino nie jest zła, ale przy tak banalnym projekcie nic nie wnosi konkretnego. Dlatego też zdecydowałem się na "odręczny" projekt. I nie sądzę żeby któryś z Kolegów, którzy mi pomogli poczuli że "zawracam im dupę", jak to ładnie ująłeś. 

Nie wiem czy miałeś zły dzień, czy jesteś już zmeczony, ale nie rozumiem Twojej frustracji. Zadałem konkretne pytanie, dostałem konkretne odpowiedzi i wszystko jest jasne.... Po co rozpoczynać g-burzę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.