Skocz do zawartości

PZL M26 Iskierka


filip_ek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, samolot chcę zbudować od początku (projektu 3D) aż do oblotu. Problematyczne może być moje w zasadzie zerowe doświadczenie w:

- modelarstwie (dwa raczej koślawe i nieporadne modele),

- projektowaniu (nigdy nie projektowałem, a program FreeCAD używam od wczoraj).

 

Model jest/będzie oparty na tym rysunku (no i oczywiście zdjęciach z neta):

Rysunek

 

Po dniu spędzonym we FreeCAD wyszło mi coś takiego. Idea jest taka, by skrzydła były demontowalne i wsuwały się listwami i kołkiem w miejscu, gdzie skrzydło iskierki się poszerza (stąd tam podwójne żeberko). Ta szersza część skrzydła byłaby zatem częścią kadłuba i w nią wsuwana będzie jego reszta.

Wręgi kabiny są niepołączone. Zrobię to, gdy będę dodawał dziób i kuper.

 

Teraz natomiast staję pod modelarskim pręgierzem i czekam na wszelkie uwagi, jak bardzo mijam się ze sztuką modelarstwa. ;)

rzutgora.PNG

dół.PNG

góra.PNG

rzutprzod.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, filip_ek napisał:

Problematyczne może być moje w zasadzie zerowe doświadczenie w:

- modelarstwie

no to w zasadzie nie zaczynaj modelarstwa od takiego  dolnopłata...  bo możesz się szybko zniechęcić

 

i jeszcze pytanie...a jak to ma się do kupy trzymać ??? rozumiem  ,ż e siłą woli....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, filip_ek napisał:

Czy coś jeszcze, na co muszę uważać

na wszystko, lot takiego modelu może zakończyć się szybciej niż Ty zdązyć o tym pomyslec

zacznij  przygodę z modelarstwem od czegos co Cię zachęci a nie zniechęci  np, Pionier 1400 czy jego klony.... Pianka EPP i napęd pchający...a do takiego  szybkiego dolnopłata  to długa droga przed Tobą

no i symulator to  obecnie  raczej standard  przed rozpoczęciem latania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, filip_ek napisał:

Problematyczne może być moje w zasadzie zerowe doświadczenie w:

- modelarstwie (dwa raczej koślawe i nieporadne modele),

oparłem sie na tym co  napisałeś...tekst powyżej

 

19 minut temu, d9Jacek napisał:

i jeszcze pytanie...a jak to ma się do kupy trzymać ??? rozumiem  ,że siłą woli..

no  to ponawiam pytanie

4 minuty temu, filip_ek napisał:

SU-27

no, no  gratulacje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień pracy i trochę się pozmieniało, zarówno w kwestii  moich umiejętności obsługi FreeCADa, jak i mojej* Iskierki. Pewne rzeczy dopiero dostrzegłem, inne zmieniłem, a innych pewnie nawet nie zobaczę :D Tak czy siak, na tym teraz będę pracował i rozważał pozostałe kwestie, jak rozmieszczenie serw i innych takich. Wciąż się waham, czy bawić się w składane podwozie, czy też jeszcze nie te progi. Coś takiego byłoby jednak chyba w moim zasięgu, chociaż muszę zobaczyć, jak z miejscem wyjdzie:

 

 

*celowo piszę mojej Iskierki, bo to bardziej jej interpretacja będzie niż faktycznie odwzorowany model :D

 

2.PNG

1.PNG

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, filip_ek napisał:

Tydzień pracy i trochę się pozmieniało, zarówno w kwestii  moich umiejętności obsługi FreeCADa, jak i mojej* Iskierki. Pewne rzeczy dopiero dostrzegłem, inne zmieniłem, a innych pewnie nawet nie zobaczę :D Tak czy siak, na tym teraz będę pracował i rozważał pozostałe kwestie, jak rozmieszczenie serw i innych takich. Wciąż się waham, czy bawić się w składane podwozie, czy też jeszcze nie te progi. Coś takiego byłoby jednak chyba w moim zasięgu, chociaż muszę zobaczyć, jak z miejscem wyjdzie:

 

 

*celowo piszę mojej Iskierki, bo to bardziej jej interpretacja będzie niż faktycznie odwzorowany model :D

1.PNG

2.PNG

az sie prosi aby z płyty Kappa zbudować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wczoraj mówiłem, wciąż się waham w kwestii podwozia. Pomysł z filmiku musiałem trochę przerobić (bo jak już robić, to niech się wysuwa tak, jak w prawdziwej iskierce). Wyszło mi coś takiego i ogólnie wyszłoby wszystko baaardzo na styk.

podwozie.PNG

podwozie2.PNG

podwozie3.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marek_Spy napisał:

Aż mnie skręciło bo jak to rysujesz w freecad ? Może coś na PW napiszesz ? A jak to potem rozłozysz na części np. do drukarki 3d ?
 

 

Jak to rysuję? Kombinuję jak mogę. Ogólnie używam FreeCADa teraz półtora tygodnia, więc za dużo nie umiem, ale odrobina chęci, zaparcia, wyszukiwania rozwiązań problemów i podstawowe rzeczy da się zrobić. W zasadzie operujesz na kilku tych samych trikach, które tworzą całość. Ogólnie, jak masz z czymś problem, a będę w stanie wyjaśnić, to pisz, podziałamy.

Co do drukarki 3d to nie mam takiej i bawię się w balsie, więc projekt też w ten sposób jest zrobiony. Ogólnie jednak da się to chyba eksportować do druku (patrz załącznik).

 

41 minut temu, Grifon napisał:

A ja myślałem, że to ma tak być ?

Nie wiem, o co chodzi chyba :D

próba.stl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie korzystam z kilku opcji:

1. Przygotowuję kontur w GIMPie, który następnie przerabiam w Internecie na plik svg i uwypuklam we FreeCAD

2. W środowisku part (część) tworzę kształt, który następnie edytuję wedle potrzeb

3. W środowisku part design tworzę szkic, który następnie uwypuklam

4. W środowisku draft tworzę rysunki 3d, które jednak też trzeba uwypuklić (tego używałem w sumie głównie do listew, które miały być wygięte zgodnie z wręgami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iskierka nie ma trapezowego, więc tego problemu nie miałem :D W przypadku prostego skrzydła ja nie budowałem go całego i ciąłem, a zrobiłem szablon pojedynczego żebra 2D, które następnie we FreeCADzie uwypukliłem do 3D i kopiowałem.

 

Trapezowego skrzydła jeszcze nie robiłem, ale tak teoretycznie, to podszedłbym dwojako:

1. Jeżeli miałbym szablon każdego pojedynczego żebra to postąpiłbym jak dotychczas, czyli zaimportował szablon, uwypuklił do 3D i umieścił tam, gdzie ma być.

2. Jeżeli miałbym tworzyć samodzielnie skrzydło, to narysowałbym początkowe i końcowe żebro (np. przy pomocy opcji "szkic" lub w programie graficznym), a następnie bym je połączył w Part --> Narzędzie wyciągnięcia po profilach

Oczywiście, jak już miałbym gotowe skrzydło, to bym je pociął zgodnie z życzeniem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym podwoziem... niby fajnie bo prosto -ale pierwsze lądowanie z lekkim trawersem raczej na pewno rozwali ząbki w serwie... ?

 

ukłąd składania/zamykania powinien działać tak:

blokada - > wysuwanie-> blokada i analogicznie w drugą stronę

zobacz jak zrobił to Andrzej w jego Orliku tutaj>>

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.