Jump to content

filip_ek

Modelarz
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

11 Good

Profile Information

 • Skąd
  wlkp
 • Imię
  Filip

Recent Profile Visitors

76 profile views
 1. Metaloplastyka godna Twojego 1500 wpisu na forum
 2. Jeżeli ktoś potrafiłby z modeliny to zrobić, to by pewnie tu takich pytań nie zadawał
 3. No właśnie 5 mm mi się wydawało za grubo (wizualnie i praktycznie), ale wciąż mógłbym przysiąc, że widzę tam napis 5mm
 4. Widzę na ściankach 5mm balsę. Czy tak gruba jest potrzebna? Konstrukcja wydaje mi się stabilna, więc czy cieńsza by nie starczyła? Pytam, bo nie wiem i nie chcę popełnić błędu w moich modelach, dając np. zbyt cienką.
 5. Iskierka nie ma trapezowego, więc tego problemu nie miałem W przypadku prostego skrzydła ja nie budowałem go całego i ciąłem, a zrobiłem szablon pojedynczego żebra 2D, które następnie we FreeCADzie uwypukliłem do 3D i kopiowałem. Trapezowego skrzydła jeszcze nie robiłem, ale tak teoretycznie, to podszedłbym dwojako: 1. Jeżeli miałbym szablon każdego pojedynczego żebra to postąpiłbym jak dotychczas, czyli zaimportował szablon, uwypuklił do 3D i umieścił tam, gdzie ma być. 2. Jeżeli miałbym tworzyć samodzielnie skrzydło, to narysowałbym początkowe i końcowe żebro (np. przy pomocy opcji "szkic" lub w programie graficznym), a następnie bym je połączył w Part --> Narzędzie wyciągnięcia po profilach Oczywiście, jak już miałbym gotowe skrzydło, to bym je pociął zgodnie z życzeniem.
 6. Ogólnie korzystam z kilku opcji: 1. Przygotowuję kontur w GIMPie, który następnie przerabiam w Internecie na plik svg i uwypuklam we FreeCAD 2. W środowisku part (część) tworzę kształt, który następnie edytuję wedle potrzeb 3. W środowisku part design tworzę szkic, który następnie uwypuklam 4. W środowisku draft tworzę rysunki 3d, które jednak też trzeba uwypuklić (tego używałem w sumie głównie do listew, które miały być wygięte zgodnie z wręgami)
 7. Jak to rysuję? Kombinuję jak mogę. Ogólnie używam FreeCADa teraz półtora tygodnia, więc za dużo nie umiem, ale odrobina chęci, zaparcia, wyszukiwania rozwiązań problemów i podstawowe rzeczy da się zrobić. W zasadzie operujesz na kilku tych samych trikach, które tworzą całość. Ogólnie, jak masz z czymś problem, a będę w stanie wyjaśnić, to pisz, podziałamy. Co do drukarki 3d to nie mam takiej i bawię się w balsie, więc projekt też w ten sposób jest zrobiony. Ogólnie jednak da się to chyba eksportować do druku (patrz załącznik). Nie wiem, o co chodzi chyba próba.stl
 8. Nie chcę się wpierdzielać, ale jednak się wpierdzielę... i to tak na bezczelnego, bo jako forumowy żółtodziób. Według mnie zamysł wątku był taki, by sobie popitolić o tym, co było/jest fajnego/niefajnego teraz/kiedyś. Czy temat wart rozmowy, nie mi oceniać, chociaż przyznam, że widziałem go przed gównoburzą i jakoś mi się rozpisywać nie chciało. Niemniej jednak reakcja Konrada moim zdaniem trochę zbyt mocna, bo od takich tematów właśnie jest HydePark (jako nazwa działu i jego opis rzeką). Tak czy siak jednak od słowa do słowa doszło do tego, że ktoś się poczuł urażony, ktoś nie mógł odpuścić, ktoś inny powiedział coś za dużo. Ostatecznie najpierw mieliśmy trochę uniesionego kurzu, a zaraz będzie jednego użytkownika mniej i niesmak. A taki na pewno nie był zamysł ani Grzegorza jako autora wątku, ani Konrada, jako moderatora. Mimo wszystko proponuję zatem odrobinę umiaru, dystansu i spokoju.
 9. Cóż za bzdura. Radzę przeczytać opis podforum o nazwie Hyde Park: "Tematy ogólne, o życiu itp Byle bez zbędnych emocji" A jeśli chodzi o emocje, to moim zdaniem moderator jest jedyną osobą, która dba o to, by nie było tu, delikatnie mówiąc, nudno.
 10. Jak wczoraj mówiłem, wciąż się waham w kwestii podwozia. Pomysł z filmiku musiałem trochę przerobić (bo jak już robić, to niech się wysuwa tak, jak w prawdziwej iskierce). Wyszło mi coś takiego i ogólnie wyszłoby wszystko baaardzo na styk.
 11. Dzięki japim. Kilka takich, które od razu zasubskrybowałem. Co do tego, że zależy, co mnie interesuje, to byłem świadom, że moja prośba to taka, jak gdybym mechanika poprosił, by poopowiadał mi o silniku
 12. Jakie kanały modelarskie polskie/zagraniczne oglądacie i polecacie? Nie ukrywam, że troszkę po youtube szperałem, ale wiadomo, że ciężko nieraz oddzielić ziarno od plew, zwłaszcza z perspektywy laika. Przepraszam, jeżeli wątek już był, ale logiczne, że znaleźć go ciężko. Wpisując w wyszukiwarce "kanały" to pojawiają się wiadomo jakie wyniki, a hasło "youtube" tym bardziej nie pomaga.
 13. Czytałem o tej płycie w Twoim wątku Cessny. Myślę jednak, że najpierw balsę muszę opanować. Za dużo rzeczy na raz muszę się nauczyć...
 14. Tydzień pracy i trochę się pozmieniało, zarówno w kwestii moich umiejętności obsługi FreeCADa, jak i mojej* Iskierki. Pewne rzeczy dopiero dostrzegłem, inne zmieniłem, a innych pewnie nawet nie zobaczę Tak czy siak, na tym teraz będę pracował i rozważał pozostałe kwestie, jak rozmieszczenie serw i innych takich. Wciąż się waham, czy bawić się w składane podwozie, czy też jeszcze nie te progi. Coś takiego byłoby jednak chyba w moim zasięgu, chociaż muszę zobaczyć, jak z miejscem wyjdzie: *celowo piszę mojej Iskierki, bo to bardziej jej interpretacja będzie niż faktycznie odwzorowany model
 15. Miałem podobny (?) problem. Kupiłem używaną aparaturę, podłączam i dupa. Przywróciłem do ustawień fabrycznych i działało.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.