Jump to content

Dwupłat 7,5 ccm - 110 cm


FockeWulf
 Share

Recommended Posts

Witajcie,

oblatałem w weekend model dwupłata, który lata temu otrzymałem w prezencie w stanie surowym do wykończenia. Kadłub i skrzydło były z grubsza botowe (wykonane z cienkiej sklejki), nie było natomiast mocowania skrzydła górnego. Rozpiętość górnego skrzydła 110 cm, dolnego 100 cm, silnik 7,5 ccm, waga do lotu (bez paliwa) ok. 2,5 kg.

 

866304375_Dwupat.thumb.jpg.5dc0c5427bdf67d7c506efd0baef45dc.jpg

Model lata poprawnie, ale raczej "majestatycznie", tj. słabo reaguje na lotki i wysokość:

 

  • Lotki są wyłącznie na dolnym płacie, zamierzam przerobić skrzydło, aby dorobić lotki na górnym i spiąć popychaczem. Powinno pomóc.

 

  • Wysokość - może mam za małe wychylenia, a może SC jest zbyt do przodu, na co wskazywałyby objawy prowadzenia modelu jak podniebnej ciężarówki?


Środek ciężkości wyliczyłem odręcznie biorąc pod uwagę niewielką różnicę powierzchni skrzydeł. Założyłem stateczność przy 25% cięciwy, po obliczeniach SC wyszedł na 74 mm od krawędzi natarcia górnego płata (w podsumowaniu PDF jest błąd - 77 mm a powinno być 74 mm). Założyć mniejszą stateczność i przesunąć SC do tyłu czy może zwiększyć wychylenia steru wysokości? Nie mam pod ręką modelu, ale na oko wychyla się ok. 15 mm w obie strony - ster za duży nie jest. Załączam schemat wyliczenia SC wraz z podstawowymi danymi i schematycznym rozrysowaniem skrzydeł.  


A może tak ma być i niepotrzebnie marudzę - nie jest to model do latania 3D i wysokość tak ma być, a jedynie zmienić lotki? Profil skrzydła jest mi nieznany.

Pozdrawiam,

Wyliczenie SC.pdf

Link to comment
Share on other sites

Tylko Ty wiesz jak model czujesz na sterach zatem trudno coś jednoznacznie doradzić.

 

Zarówno lotki jak i ster wysokości mają stosunkowo niewielką powierzchnie, to zatem model do spokojnego latania.

Moim zdaniem zanim zabierzesz się za zmiany konstrukcyjne możesz spróbować:

1. zmiksować lotki i SW co znacznie zwiększy reakcje modelu na ruch drążka SW. 

2. zwiększyć wychylenia lotek co może poprawić ich skuteczność.

 

Lotka krawędziowa przy dwóch płatach to kiepskie rozwiązanie, jeżeli zdecydujesz się na uruchomienie lotki na górnym płacie to zmniejsz przy okazji połowę długości tej na dolnym.

ms

Link to comment
Share on other sitesLotka krawędziowa przy dwóch płatach to kiepskie rozwiązanie, jeżeli zdecydujesz się na uruchomienie lotki na górnym płacie to zmniejsz przy okazji połowę długości tej na dolnym.
ms


O takie pomysły mi chodziło. Czy nie będzie jednak problemu z tym że lotki będą miały inna długość?
Link to comment
Share on other sites

Skróć lotkę dolną o połowę a u góry zrób takiej samej długości jak po skróceniu na dole.

Pokaż zdjęcie modelu bokiem aby zobaczyć jak płat górny jest ustawiony względem dolnego, jest chyba mocno przesunięty do przodu.

 

ms

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, mirolek napisał:

Skróć lotkę dolną o połowę a u góry zrób takiej samej długości jak po skróceniu na dole.

Pokaż zdjęcie modelu bokiem aby zobaczyć jak płat górny jest ustawiony względem dolnego, jest chyba mocno przesunięty do przodu.

 

ms

 

Skracać póki co nie będę, dorobię górną krótszą  i wtedy zobaczymy. Co do przesunięcia - jest to 53 mm jak w pliku PDF. Wcześniej przesunę SC na 33% i zobaczymy co z tego wyjdzie. Mam spory zapas na przesunięcie silnika, który jest wysunięty właśnie aby zapewnić położenie SC na 25%. Dołożę balastu na ogon i jak będzie pasować to wtedy przesunę silnik.

 

Pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.