Skocz do zawartości

SZD Pirat skala 1/5


Janusz P.

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nic się nie działo w temacie więc dodaję kilka fotek z budowy:

ustawianie S.K. za pomocą poziomicy laserowej, powinna być widoczna czerwona kreska na powiększeniu

 

7bc39d87fda8f9f7m.jpg

ustawianie kąta zaklinowania płata jest to + 2 stopnie na tomiast S.W. na 0

6aeceea7b2394558m.jpg

tak wygląda część ruchoma S.K.037876d87458c2b0m.jpg

ujęcie zakończenia S.W.lekko zaokrąglone 6af3b00030f0bceem.jpg

boczny rzut kadłuba częściowo pokrytego c3f97d1b2272ec03m.jpg

i tutaj trochę poglądowo S.W. razem z S.K09af27e6f2f84b35m.jpg

 

 

Niby nic ale zawsze coś do przodu. Pytanie do bardziej doświadczonych niż ja budowniczych modeli, a mianowicie jak było by lepiej dać napęd S.K. ja myślałem umieścić serwo pod kabiną pilota i poprowadzić bowden i drugi pomysł to umiejscowienie serwa na zewnątrz w tylnej części kadłuba(co pociągnie za sobą więcej ołowiu na ryjku) i zastosować krótkie cięgno co wydaje mi się bardziej precyzyjne. Co do napędu S.K. typu pull-pull nie mogę się jakoś przekonać, być może w modelu tej wielkości taki napęd z linkami nie jest aż tak bardzo potrzebny :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Kijuik dzięki za dobre słowo a z tą redukcją to do końca nie będzie tak jak powinno być ponieważ zrezygnowałem z hamulców aerodynamicznych w dolnej części skrzydła( w oryginale są) dla tego że przy lądowaniu w wyższej trawie mogło by dojść do ich wyrwania tak więc będą tylko na górze :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

ponieważ latam obecnie piratem w skali 1/4 a dawniej oryginałem podzielę się kilkoma uwagami.W moim modelu hamulce są tylko u góry i to w zupełności wystarcza,do lądowania wystaja tylko do połowy i to wystarcza.Napęd kierunku linkowy,a wysokosć tak jak u Ciebie.Lotki do lądowania w górę razem z hamulcami.Co do kątów to ja dałem skrzydło 2,5stopnia a statecznik poziomy -0,5.Takie ustawienia zrobiłem po to aby model przy centrowaniu komina nie celował dziobem w niebo,bo oryginał tego nie czynił, a lot z małą prędkością nie wygląda tak jakby model był podwieszony.Wybrałem ten model ponieważ latałem prawdziwym piratem,i w wykonaniu modelarskim cieciwy płata dawały nadzieję na poprawnie latający model.Nie przesadż z wagą bo będzie latał jak pylon a nie jak szybowiec,u mnie obciażenie nie przekracza 50g i model przy swej skali lata podobnie jak oryginał.Może to jest tylko moje odczucie,moze wypowiedzą sie koledzy co widzieli model na zawodach w Kurowie ,i zlotach w Nowym Targu i Kraśniku i Tarnowie .Życzę powodzenia w budowie i do zobaczenia na zawodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem model Pana Janusza kilkakrotnie i powiem, że realizmem lotu bije na głowę większość makiet, jakbym prawdziwego Pirata widział na niebie :) dodatkowo świetnie trzyma się powietrza, no i na zawodach zawsze się bardzo dobrze prezentuje i zawsze zajmuje miejsce na podium 8) ale to dodatkowo duża zasługa pilota :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz Olszówka dzięki za cenne rady, co do modelu to myślę że nie przekroczy 3kg. do lotu ale to jeszcze zobaczę po jutrzejszym ważeniu ale jak do tej pory to według mojego odczucia wychodzi lekko. Zmieniłem nieco plany wykończenia modelu tzn. kadłub i S.W. będzie malowany natomiast skrzydła zdecydowałem się pokryć folią ORACOVER. Zrobię też kilka fotek z postępów prac przy budowie Pirata i wrzucę dla zainteresowanych :wink:

do zobaczenia na zawodach

Co do takiej imprezy to powiem szczerze że nie myślałem nawet by w niej uczestniczyć :oops: no ale jak będzie z czym jechać to może w przyszłym roku w Kurowie się zobaczymy.

 

 

Dziś wstępnie zważyłem kadłub i doliczyłem jeszcze dwie deski balsowe do jego pokrycia i wyszło mi 650g. :jupi: więc chyba to dobry wynik, natomiast całość na "goło" z samym okablowaniem i bagnetem wychodzi 1700g. Myślę sobie po cichu że na gotowo może być około 2500g. ale to się okaże.

kadłub powoli zamyka się w balsie

7102619e0fc2fc15m.jpg

do końca zostało już niewiele.

20dc9bbd33eba1b8m.jpg

centropłat też już nabiera kształtów ale jeszcze trzeba nad nim popracować

bdcca531da91fcacm.jpg

ten widoczny kawałek bowdena to będzie prowadzenie anteny odbiornika tak by nie plątała się tam gdzie nie trzeba a wychodzić będzie tuż za centropłatem.

To na razie tyle a następne fotki to już chyba kompletnego modelu przed pokryciem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich po dłuższej przerwie no i po tak długim czasie prac przy modelu jest wykonane niewiele a to z powodu albo brak czasu albo " misie" czyli nie chce mi się, ale do rzeczy. Kadłub modelu jest już całkowicie oklejony,wyszpachlowany i w 99% wyszlifowany.Brakuje jeszcze dzioba czy tam nosa ale wiadomo o co chodzi.

8bb9ee2ebaba9db7m.jpg

 

2aef8b3dd411ce70m.jpg

 

7529c328b69dfceem.jpg

hamulce aerodynamiczne też sprawdzone razem z podłączonymi serwami więc skrzydła już można kończyć na gotowo

 

69d7f761b100d6c5m.jpg

to jest miejsce gdzie będzie zamontowane serwo od hamulców aero. a widoczny obok kabel jest przedłużką od serwa lotki.

 

0965ec8032f7daf2m.jpg

no i rzut usterzenia od dołu a jak widać część ruchoma od S.W. jest pomalowana no i wyszło całkiem znośnie ale malowanie postaram się zrobić już lepszą jakością foto.

 

f19b64c466deb3c3m.jpg

zakończenie płata z twardej balsy

 

I to tyle z moich prac a za foto przepraszam, następnym razem zaproszę kogoś z lepszym sprzętem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka następnych fotek

 

4acf3f9649fab496m.jpg

część ruchoma S.W. pomalowana dwukrotnie i jeszcze będzie jedna warstwa na tzw. "błysk"

 

656cf2bf2ad6afe0m.jpg

tutaj część stała S.W. malowana pierwszy raz i zmatowane to jest papierem "400" potem jeszcze dwa razy i powinno być dobrze

 

0f2ff2239fb1f4c3m.jpg 89799a22724611f8m.jpg

na kadłubie jeszcze tylko w części przedniej trzeba zrobić kilka poprawek i po doklejeniu dzioba można malować, ciekawe tylko jak to będzie na zaokrąglonych powierzchniach :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajny piracik :). Sam właśnie buduję też w wersji 3m. Ciekaw jestem jak Pan poradzi sobie z kabinką, ja tyle co właśnie zrobiłem z 2mm plexi i teraz trzeba ją trochę dopasować. A i chciałem spytać jak jest rozwiązany napęd steru wysokości bo mnie to gnębi i nie mam pomysłu jak to rozwiązać (oczywiście z serwem w stat. pionowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabiny to nie chcę myśleć na razie bo podejrzewam że będzie ciężko to zrobić :x , a co do napędu steru wysokości to u mnie jest przewidziane serwo w stat. pionowym tuż pod sterem wysokości na leżąco i miejsca jest w sam raz bo mieści się dosłownie na styk by nie wystawało na zewnątrz. W którymś z postów dałem linka co to za serwo. Jest dość mocne i przy tym wąskie. Na drugiej stronie wątku widać w szóstym poście od góry na drugim zdjęciu gdzie będzie serwo od S.W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj coś ruszyło przy budowie modelu a mianowicie zacząłem prace przy pokryciu.

Pierwsza połowa płata pokryta jak na razie tylko od dołu

 

9f29a141acbcb9d4med.jpg

 

23277a73b864ba34med.jpg

 

Ster kierunku już na gotowo

 

6dcc6514ebe4128dmed.jpg

 

b891d3685228b702med.jpg

 

Ster wysokości również gotowy, tyle że jest malowany a nie kryty folią jak poprzednie elementy

 

1cfcab4ae1ee0808med.jpg

 

f8e8f3fcce257b88med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.