Skocz do zawartości

Jaka aparatura 6CH w miejsce 4CH ?


Gryzon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Obecnie latam na aparaturze HITEC Focus 4, z której to jestem bardzo ale to bardzo zadowolony. Po kilku latach latania zaczyna doskwierać mi brak większej ilości kanałów oraz powiedzmy kilku mikserów.

Latam płatowcami więc na razie Heli nie wchodzi w grę. Prosiłbym o podpowiedź którą aparaturę wybrać w miejsce Focusa i ewentualnie jednym bądź dwoma zdaniami argumentacji zarówno za jak i przeciw.

W moim zasięgu znalazły się :

1. Hitec Eclipse 7

2. Multiplex Cocpit MM

3. Hitec Optic 6

4. Sanwa 6000

5. Graupner MC 12

Oferty przejrzane na allegro. Interesuje mnie 6 kanałów i jakieś proste miksery - klapy ew do delt (wysokość z kierunkiem ?)

 

NIe chcę wywoływać dyskusji która aparatura jest lepsza od kolejnej z listy- proszę o kilka faktów np w TEJ firmie często psuje się to a w tej tamto.Generalnie chodzi mi o kolejne kilka lat bezawaryjnej pracy.(zakładając że uda mi się kupić sprawną aparaturę)

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Pssss Na 2.4 GHz chyba na razie nie chcę przechodzić ponieważ zamierzam skorzystać z dobrodziejstw FPV :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sanwa VG6000

 

Napiszę coś o tym modelu, jestem posiadaczem tejże aparatury od ponad 3 lat.

 

Co dobrego:

 

Przede wszystkim niezawodność. Moją aparaturę odkupiłem, więc nie była nowa chodź w stanie idealnym. Po całym tym okresie użytkowania a używam jej i do lotów i do ćwiczeń na symulatorze nadal wszystko ładnie pracuje i sterowanie jest precyzyjne. Pod tym względem oceniam ją bardzo dobrze ponieważ nie miałem nigdy żadnych kłopotów technicznych i zapewne jeszcze długo będzie mogła służyć. Drugim atutem wg mojej oceny to sposób programowania. Być może niekonwencjonalny lecz niezwykle czytelny. To była moja pierwsza aparatura z takimi możliwościami i aby ustawić po raz pierwszy ustawienie modelu nie było nawet konieczne zaglądanie do instrukcji! Co w przypadku choćby Optic 6 (aparatura brata) za pierwszym razem było nie do pomyślenia. Stąd moja wysoka ocena za czytelność i prostotę ustawień. Wysoko oceniam również pewność połączenia. Głównie latam modelami spalinowymi i kompletnie nie zastanawiam się czy coś może dziać się z zasięgiem. W połączeniu z dobrymi odbiornikami (ja sobie chwalę odbiorniki Hitec HFD) pojęcia typu "utrata zasięgu" czy "zakłócenia" dosłownie nie istnieją! Pełna swoboda lotów.

 

A teraz druga strona medalu:

 

Po pierwsze i najważniejsze dziś w ocenie nowszych nadajników 6-cio kanałowych pod względem możliwości Sanwa VG6000 wypada słabo. Jest to nadajnik przeznaczony do obsługi modeli samolotów i prostszych szybowców - nie ma obsługi Heli. W przypadku obsługi samolotów udostępnia jedynie niezbędne i najbardziej przydatne funkcje:

 

Miksery: V-Tail, Delta, Wysokość do klap, Klapy do wysokości, Klapolotki, kierunek do lotek.

 

Obsługa kanałów: Revers, EPA, Center - wszystkie kanały, D/R Exp dla wysokości i lotek, różnicowe wychylanie lotek.

 

Pamięć: tylko cztery modele

 

Inne: gaszenie silnika, stan naładowania baterii, timer i oczywiście cyfrowe trymery.

 

I to wszystko :) Na dłuższą metę rzeczywiście zaczyna pewnych funkcji brakować jak np. większej pamięci czy wolnych mikserów. Całość jak na dzisiejsze standardy, niezbyt imponująca.

 

Mój wniosek:

 

Sanwa VG6000 nie jest aparaturą specjalnie tanią, nawet używana. Dodatkowo na tle konkurencji wypada nie najlepiej pod względem możliwości i to jej jedyna wada i ten problem zmusza mnie do zastanawiań nad zmianą aparatury....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dx6i :wink: bo by rozwiązało sprawę dobrej aparatury, 4xAA a wiec lekka ale jeżeli rzeczywiście poza 2,4ghz to może już coś z wyższej półki z wymiennym modułem co by łatwo i "tanio" przeskoczyć na 2,4ghz ? Ale musiałby mieć już wiecej kanałów co wcale nie powinno się okazać złe.

 

Pominełeś MX12 co moim zdaniem wygrywa w relacji jakość/cena bo za 650zł masz nadajnik, odbiornik, kwarce, akku, jedno serwo std. Mixery, krzywą gazu no i mozliwość podłaczenia 2,4ghz Jetiego lub po drobnych przeróbkach każdego modułu 2,4ghz. No i komplet jest nowy

 

Jeżeli uważasz że to drogo to poleciłbym ci MPX Cockpita MM którego używałem, wygodny w reku, proste menue ale mozliwosci dosyć ubogie. Obudowa szybko się ściera ze srebrnej farby. Ale niestety raczej nie kupisz już takiego nowego radia a wiec i nie wiesz w jakim jest stanie "wewnętrznym" ale to już twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Ja polecam MX-12 graupnera.

 

Jak narazie znalazłem takie wady:

- nie można ustawić Expo na gazie w trybie samolotowym

- nie można na ster kierunku D/R ustawić (a bynejmniej nie w sposób oczywisty, bo jakiś sposób na tego d\r-a jednak jest ;) )

 

Ogolnie radio przyjemne, wykonane dobrze i solidnie. Duży i czytelny wyświetlacz, pamięć 10 modeli, ma całą kupę mikserów i worek innych pierdół, z których jeszcze nie korzystałem. Posiada tryb samolotowy jak i helikopterowy, więc nadajnik jak najbardziej rozwojowy.

 

No może jeszcze jedna wada - brak wymiennego modułu w.cz. Czyli żeby założyć do tego nadajnika 2,4 GHz, trzeba otworzyć pokrywę, wiercić otwory i robić inne złe rzeczy z radiem. Niemniej, jakbyś chciał radio 2,4 to byś sobie pewnie takie kupił. A że proponujesz do oceny radia 35 MHz, to ja proponuje MX-12.

 

Czy droga? Ja za swoją używaną półroczną (było jeszcze pół roku gwarancji), w stanie bardzo dobrym, z pakietem, z odbiornikiem i dwoma serwami (o wyłączniku i smyczy nie wspomnę ;) ) zapłaciłem 480 PLN więc wg mnie dobry interes. A kupowałem ją około 1,5 roku temu.

 

Polecam sie przyjrzeć temu modelowi.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem na etapie poszukiwania aparatury.

Jeśli chodzi o 6 CH to mysle że w tych widełkach cenowych dobrze wypada Spectrum DX6i.

 

Cenowo całkiem interesująco, 99 £ + przesyłka 15-19 £ .

Otrzymujesz nadajnik 2,4 i odbiornik. link do sklepu www.fast-lad.co.uk.

To jest pierwsza opcja jaką rozważam, druga to Hitec Optic 6.

Tylko ze względu na to że 35 Mhz, odbiorniki są tańsze, ale za 1-2 lata ceny będą lepsze na 2,4 Ghz, tak mi sie wydaje, jak sie upowszechni system.

Na zachodzie na zawodach jest to bardzo popularne. Ale nie będę tu się rozwodził na temat technologi 2,4 bo juz jest tu wiele wątków na ten temat.

W polsce sie masakrycznie nie opłaca kupować spectruma, ceny ponad 700 zł. Z tej strony ani vat ani cła nie doliczają (EU).

 

Wracając do Optika, w polsce mam taką ofertę w sklepie www.cyber-fly.pl Hi-TEC Optic 6 kompletny zestaw BEZ SERW cena 489zł.

Czyli właściwie taka zama jak Spectruma z Anglii.

Co do wyższości specrtuma nad opticiem to juz inni sie powini wypowiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gryzon w pierwszej kolejnosci zalóż czy chcesz miec wyświetlacz na górze czy dole aparatury dla mnie to dość ważna sprawa.

Po drugie one wszystkie są podobne co prawada róznia sie ilości mikserów ale miałem w ręce

optica 6 oraz moja Sanwe 6000 u mnie przeporgramowanie to kwestia sekund w opticu minut o wiele bardzej zawiłe menu.

 

uzywam juz 2 sezon Sanwy i jeszczce nie korzystałem z 6 kanałów :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz pozostać przy 35 MHz to polecam SANWĘ VG 6000 lub nowszy model RD 8000.

Łatwiej Ci się będzie przesiąść później na 2,4 GHz, bo praktycznie instrukcje niczym się nie różnią i są bardzo proste i czytelne a do tego duży plus to wyświetlacz w górnej części. No i myślę że ceny są też przyzwoite. http://www.modelarski.com/modelarstwo-Aparatury_SANWA,82.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tzw. międzyczasie padły pytania więc odpowiem :

Kwota - myślałem o 400-500 PLN jednak jeżeli coś ma być rzeczywiście dobre to jestem w stanie poczekać i dołożyć te 100-150PLN. Zaznaczam że szukam ale nie pali się do lata jeszcze kawałek czasu :) (co nie zmienia faktu że przy -8 stopni celsjusza też latałem)

 

Miałem OPTICA w rękach i faktycznie niektóre ustawienia wymagają przejścia w tryb setup po wciśnieciu dwóch klawiszy i przytrzymaniu ich przez ileśtam sekund.

Co do wykonania hmmm nie będę obiektywny bo lubię wygląd HiTec`a i te radia podobaja mi się.Co dziwne modele Focus i Flash mają dobre opinie - gorzej z wyższymi modelami.

 

Ale sumując opinie w tym temacie i na innych forach dotyczące obsługi, jakości radia i defektów skieruję się w kierunku Sanwy lub Graupnera.

 

Dx6i - jest fajna ale jak zanaczyłem na razie kierunek 35MHz.(kamera 2.4GHz) - a długa antena + dopytywanie się o kanały na lotnisku jakoś mi nie przeszkadza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam zdanie poprzednika. Mnie udało się kupić nadajnik JR X-3810 z odbiornikiem, tyle że na 40MHz za 480zł! Nadajnik praktycznie nówka, bez śladów używania :) W tej chwili przełożyłem moduł na 2,4G i cieszę się ze swojego nabytku, a każdy kto ma to radio może powiedzieć Ci że jest niezawodne mimo swojego wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.