Skocz do zawartości

Najnowsze dzieło 1.5m


Góra

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zrozumieliśmy się Rapier. Nie łącze górnego i dolnego pasa węglowego. U mnie jest sam rowing pionowy NIE MA pasów węglowych na górze i na dole. Powiedz mi teraz że tylko przybywa masy :)

Jeśli nie masz pasów dźwigara na górze i dole, to twoja konstrukcja jest nieefektywna w sensie: można (używając tego samego materiału) zrobić konstrukcję o takiej samej wadze a większej sztywności i wytrzymałości.

 

Twoje opisy "nie trzymają się kupy". Wspominasz o tym, że pasy węglowe wgniotą styrodur i w związku z tym trzeba je połączyć pionowym pasem węgla. Za chwilę piszesz, że wcale nie stosujesz pasów. Piszesz, że rozcinasz całe skrzydło wzdłuż rozpiętości i wkładasz pionow 1-2 pasy rowingu. Jak dla mnie pionow znaczy od górnej powierzchni do dolnej - więc wytarczyło by zrobić 1 lub 2 nacięcia (pomijając bezsensowność takiego rozwiązania).

Więc albo kiepsko wychodzi ci opisywanie tego jak budujesz skrzydła, albo masz niedużą wiedzę o efektywnych konstrukcjach skrzydła.

 

Można też oczywiście zrobić takie zawiaski na stateczniku nielaminowanym - w podobny sposób. Warto robić zawiasy z 2 warstw tkaniny - na dłużej starczają

W statecznikach absolutnie nie ma potrzeby. Trzeba tylko pamiętać, że ta część statecznika, na któr jest zawiasu musi być płaska. Ważny jest też kierunek ułożenia tkaniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

JA nadal nie rozumiem co znaczy ze dajesz dwa pasy rowingu pionowo... Jedyny sens ukladania rowingu w placie to wzdluz rozpietosci a to raczej poziomo. Tobie chyba chodzi o to ze z 2 pasow robisz dzwigar ktory w przekroju plata wyglada na pionowy prostokat ( tak jakby wkleic listewke o przerkoju 2/6 w orientacji pionowej a nie na plasmk.

Jesli tak jest to recze CI ze rozwiazanie ktore skrytykowalem jest wieloktotnie wytrzymalsze bo dziala jak obustrone zbrojenie . Owszem..danie jednego pasa wegla nie wniesie nic ale pas na dole i u gory daje niesamowita wytrzymalosc i tylko stosowanie 2 pasow ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to model można uznać za oblatany w pełni:

dlgpierwszylaminat001yf8.jpg

dlgpierwszylaminat005xq9.jpg

dlgpierwszylaminat002lw8.jpg

dlgpierwszylaminat003ei6.jpg

dlgpierwszylaminat006wt8.jpg

 

Ładnie wygląda w powietrzu, ale przez małogładkie skrzydło loty trwały przeciętnie 30/45sek czasem uda się pokrążyć z półtorej minuty.

 

Z holu oczywiście lata dłużej - ale lepiej się nie przyznawać że nim tak latałem :devil:

 

Polatam trochę tym modelem póki nie dorobie nowych skrzydeł i nowych stateczników - myśle że to są główne powody takiego a nie innego latania.

I jedno pytanko: Jak grube stateczniki styrodur+szkło macie w swoich modelach w mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie więcej jak 3 mm :-)

 

Zobacz ile Drela ma zresztą zobaczysz przez święta

moje stateczniki :-)

3mm to ciut za cienkie (jesli mają profil). Moje w najgrubszym miejscu maja jakies (z glowy)

poziomy: 4.5mm

pionowy: 6mm

 

tak jest w SG

 

za cienkie pod względem aerodynamicznym czy wytrzymałościowym?

Ps: mają profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za cienkie pod względem aerodynamicznym czy wytrzymałościowym?

Przede wszystkim wytrzymałościowym - mówię tu o sposobie konstrukcji o którym mowa w tym wątku: styrodur + szkło 25-30g/m2 bez dodatkowych wzmocnień

 

Jeśli chodzi o aerodynamikę, w kontekście wyrzutu DLG, statecznik pionowy powinien być grubszy gdyż

a) CLmax (czyli maksymalny wsp. siły nośnej) jest większy dla grubszych profili czyli niekorzystnie jest używanie profili o małej grubości

 

B) będzie lepiej funkcjonował przy dużych kątach natarcia gdy będziedzia miał małe wydłużenie (małe wydłużenie -> duża cięciwa w środku -> (biorąc pod uwagę a) ) relatwynie gruby statecznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.