Skocz do zawartości

Jak odwróćić motorówkę?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów na wstępie zaznaczę, że nie jestem modelarzem, ale zrobiłem sobie łódź zanętowa i po wybraniu się z wnukiem nad wodę powiedział że wolno pływa, więc postanowiłem zrobić ot tak z głowy motorówkę, co też uczyniłem i o dziwo pływa, mam pytanie, czy jest jakiś patent na odwracanie Łodzi po wywrotce, łódka nie jest najmniejsza bo ma około 90cm(słyszałem o jakiś komorach zalewowych, ale to raczej nie wchodzi w grę wszak łódka zrobiona), albo może dodatkowy silnik i śruba aby dopłynąć do brzegu. 

Będę wdzięczny za sugestie. 

 

Bogdan

IMG_20211016_131314.jpg

IMG_20211021_091608.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
49 minut temu, Marcin K. napisał:

Obniż środek ciężkości. Co to za napęd?

Z obniżeniem środka będzie ciężko, ponad to jak widać to nie zabawka ze sklepu posiada swoją wagę, nie ważyłem jaj, ale na oko ze 3,5 kg. Co do napędu to jest, a w zasadzie był mój pierwszy napęd(ala turbinowy) silnik został zamontowany pod łódką i tak jest do obecnej chwili, ot taki mój wymysł, potem łódka przechodziła modyfikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wodawoda napisał:

słyszałem o jakiś komorach zalewowych

 

Zakladam, ze nie dysponujesz czarodziejska rozdzka, wiec z tym kadlubem inaczej sie raczej nie da. Po jednej stronie kadluba trzeba wbudowac komore otwarta na rufie. Inaczej mowiac trzeba od wewnatrz wstawic szczelna grodz na (prawie) calej dlugosci, a w rufie "wyrabac" spory otwor. Nie twierdze, ze w gotowym kadlubie latwo bedzie to wykonac, ale nie jest to niemozliwe. Nastepnym razem informuj sie, zanim kupisz model - tak jest najlatwiej.

 

 

5 godzin temu, wodawoda napisał:

nie ważyłem jaj

 

Takich szczegolow Twojej fizjonomii znac nie musimy. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, mr.jaro napisał:

Takich szczegolow Twojej fizjonomii znac nie musimy. 

Sory za literówkę, jak wynika z opisu łódka mojej produkcji, a nie kupna. Tak poważna przeróbka raczej nie wchodzi w rachubę , pewnie pozostanie w takim stanie, co najwyżej jak napisałem na początku zamontuje dodatkowy silnik z małą śrubą aby w razie czego dopłynąć do brzegu, na razie po wywrotce śruba przejmuje rolę śmigła i łódka powoli się porusza, ale nie chcę zaorac silnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to jeśli chcesz użyć tego kadłuba to wytnij otwór w dnie i pokładzie prostokątny, zrób z niego komorę na zanętę otwierana serwem . Balast utrzymiesz poniżej linii wody. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę to pozostaje kupić dedykowana łódkę zanentową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin K. napisał:

Wg mnie to jeśli chcesz użyć tego kadłuba to wytnij otwór w dnie i pokładzie prostokątny, zrób z niego komorę na zanętę otwierana serwem . Balast utrzymiesz poniżej linii wody. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę to pozostaje kupić dedykowana łódkę zanentową

Kolego o czym Ty wogole piszesz, gdzie ja napisałem że chce zrobić łódź zanętową, łódkę zanętowa mam i nie myślę w niej nic przerabiać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2022 o 23:09, wodawoda napisał:

Kolego o czym Ty wogole piszesz, gdzie ja napisałem że chce zrobić łódź zanętową, łódkę zanętowa mam i nie myślę w niej nic przerabiać. 

Proponuję przeczytać kilkukrotnie swój pierwszy wpis w tum temacie. Jeśli nadal nie zbędziesz wiedział o co chodzi to raczej nie szukał bym pomocy na farum. Ja równięż zrozumiałem jak koledzy wcześniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, sebka34 napisał:

Proponuję przeczytać kilkukrotnie swój pierwszy wpis w tum temacie. Jeśli nadal nie zbędziesz wiedział o co chodzi to raczej nie szukał bym pomocy na farum. Ja równięż zrozumiałem jak koledzy wcześniej. 

Przeczytałem i jest tam jasno napisane "łódź zanętowa była za wolna, więc postanowiłem zrobić ot tak z głowy motorówkę(nigdzie nie pisze że z tej Łodzi) " na co załączyłem zdjecia(czy to wygląda jak łódka zanętowa?) 

Twoja wypowiedź jak i druga kolegi Marcina K.(bo pierwsza o dziwo była w temacie) nic nie wnosi do tematu(jak odwróćić motorówkę) ,  tak na marginesie to tylko jeden kolega(a nie koledzy, nie licząc Ciebie) zrozumiał tak jak zrozumiał. Proponuję więc zanim zaczniesz wypisywać czy ktoś tu uzyska pomoc czy nie, abyś jescze raz przeczytał pierwszy wpis z wątku i odpowiedź kolegi mr. jaro który doskonale go zrozumiał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Łodzi zanemtowej już tego nie napisałeś. 

Jeśli nie jesteś w stanie zbudować Komory zalewowej. To nic innego nie wymyślisz. 

Można nauczyć się pływania w ślizgu bo sądzę że o tym mowa, to jedyny współczynnik hydrodynamiczny króry potrafi łódkę podbić na fali i wywrócić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sebka34 napisał:

Z Łodzi zanemtowej już tego nie napisałeś

No właśnie "zanentowej" bo nie o nią chodzi. 

Cieszę się  że doszliśmy do porozumienia. 

Dziękuję Ci za odpowiedź. 

Masz rację nie przerabiając jej (a to raczej nie wchodzi w grę) nie doprowadzę do tego aby się sama odwracała, ale po ostatniej wywrotce zauważyłem, że po otwarciu przepustnicy łódka płynie tylko jest problem ze sterowaniem, toteż postanowiłem przedłużyć ster do góry co po odwróceniu się do góry dnem pozwala na dopłynięcie do brzegu(przez to nic nie straciłem, no może dołożyłem kilka gram wagi). Natomiast wezmę sobie do serca Wasze uwagi przy następnej konstrukcji, jak napisałem na wstępie ta była robiona z głowy bez żadnych planów i czyjejkolwiek pomocy(może dlatego ma pewne niedociągnięcia, ale jest w pełni moja), w załączeniu zdjęcie steru. 

Pozdrawiam

IMG_20220414_090932.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy offshore. Tylko widzę wał nie gięty i chyba za bardzo w dół pochylony.

Pytanie brzmi czy łódka jest dobrze wyważona? W Lini wzdłużnej jak i poprzecznej 

No i co najważniejsze z jaką prędkością płynie na pełnym gazie. 

Z ciekawości ile obrotów na KV i jakie zasilanie ile S 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, sebka34 napisał:

Typowy offshore. Tylko widzę wał nie gięty i chyba za bardzo w dół pochylony.

 

Wręcz odwrotnie tu w zasadzie wszystko jest nietypowe. 

Przy mniejszym pochyleniu wału siorbie powietrze i zwalnia, co do wyważenia to nie wiem, jak to sprawdzić? Jaką prędkością płynie też nie wiem nie mierzyłem, silnik 2250kV i pakiet 4S.

 

IMG_20220408_091208.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ładnie, i na półkę się nadaje. Takie łódki niestety, ale trzeba budować wg planów i to bardzo dokładnie. Inaczej wyjdzie to co masz. Dobra lekcja dla innych co chcą mieć fajną łódkę. Chyba łatwiej będzie zacząć nową przygodę, a ten model podziwiać jako prototyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BO jaaa silkik większy od śruby to skąd śruba ma mieć wodę?  Nie jeden zjadł zęby na budowie takich łódek to nie takie proste. Poczytaj sobie 

 

Mistrz nad mistrzami z Michała skarbnica wiedzy i świetny zawodnik. Polecam jego lekturę. 

Nie poddawaj się jak zrobiłeś pierwszą która wogóle pływa to już coś. 

Powodzenia 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JADAR62 napisał:

Wygląda ładnie, i na półkę się nadaje. Takie łódki niestety, ale trzeba budować wg planów i to bardzo dokładnie. Inaczej wyjdzie to co masz. Dobra lekcja dla innych co chcą mieć fajną łódkę. 

Przeczytałem Twoja wypowiedź i zastanawiam się co masz jej do zarzucenia, to nie jest łódka zawodnicza, tu można zobaczyć jak pływa :

zrobiłem ją dla wnuka, a i sam przy tym miałem i mam wielką frajdę. Jakaż to niby ma być nauczka dla innych? - aby nie być kreatywnym i korzystać tylko z tego co inni im podadzą? mam tą satysfakcję że wszystko zrobiłem i wymyśliłem  sam(nawet jak gdzieś są podobne konstrukcje, to ta w całości pochodzi z mojej głowy) , począwszy od wystrugania formy olaminowania jej, pomalowania, umieszczenia napędu tak jak chciałem, a co do szybkości, pływa jak powyżej i nie powiedziałem ostatniego słowa, to jest surowy model, nie wyregulowany, z niedobrana śrubą, a i pakiety mam zamiar dać 6S. 

Pozdrawiam 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Francka napisał:

 (srednica silnika która wystaje za dno stawia opór)

Masz rację, ale jak już pisałem nie mam zamiaru się ścigać( chociaż na moje zdolności sterownicze i tak jest szybki) najważniejsze że pływa  na pakiecie 15 minut w zasadzie na w pełni otwartej przepustnicy i nie ma mowy o tym aby się zagrzał. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2022 o 21:50, Marcin K. napisał:

Wg mnie to jeśli chcesz użyć tego kadłuba to wytnij otwór w dnie i pokładzie prostokątny, zrób z niego komorę na zanętę otwierana serwem . Balast utrzymiesz poniżej linii wody. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę to pozostaje kupić dedykowana łódkę zanentową

Aby się nam łódki nie myliły, to zanętową zrbilaem taką(dodam zanim się rozpiszą krytycy, ta łódka była budowana 15 lat temu(też z glowy) :

IMG_20220415_090843.jpg

IMG_20220415_090821.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, wodawoda napisał:

Przeczytałem Twoja wypowiedź i zastanawiam się co masz jej do zarzucenia, to nie jest łódka zawodnicza, tu można zobaczyć jak pływa :

Ja jej nic nie zarzucam - sam powiedziałeś, że się wywraca, więc wnioskuję, że nie jesteś zadowolony. Więc odpowiedź masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.