Jump to content

JADAR62

Modelarz
 • Content Count

  900
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  19

JADAR62 last won the day on May 25 2020

JADAR62 had the most liked content!

Community Reputation

227 Excellent

About JADAR62

 • Birthday 12/17/1962

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Szczecin
 • Zainteresowania
  Modele redukcyjne żaglowców, modele redukcyjne statków RC, modele RC Traxxas
 • Imię
  Dariusz

Contact Methods

 • GG
  3259282

Recent Profile Visitors

478 profile views
 1. Skąd możliwość wyboru, skoro na planach jest śruba 3-łopatkowa? To nie będzie to model redukcyjny?
 2. Serdecznie pozdrawiam. Póki co mam przerwę w budowie, ale chętnie popatrzę. Zwłaszcza, że w złożeniu technika tradycyjna. Ale skoro model ma powstać na podstawie PM-67, to skąd taki udany gotowiec?
 3. Żaglówka i armatki hukowe? Hm... ciekawe zestawienie.
 4. Piękne modele i no fajnie popatrzeć na poszczególne etapy budowy. Ciekawe wykorzystanie podkładek metalowych. Ot, modelarska twórczość. Brawo.
 5. Jednak to chlapanie od fali dziobowej jest mało naturalne i źle to wygląda. Raczej niewiele z tym zdziałasz. Taka uroda tego typu kadłuba. Dziób i tak masz już mocno zanurzony. Lepiej zachowuje się, przy większej prędkości. Ale efekt końcowy modelu bardzo ładny. Gratulacje.
 6. A gdzie zmieściłeś balast i ile musiałeś dołożyć?
 7. Dziś pogoda dopisała i miało miejsce drugie pływanie. 2 komplety baterii i 6 godzin zabawy. Ograniczyłem obroty max do 800, wychylenie steru na burę do 35° (wcześniej było 60°) oraz zmieniłem rozkład balastu. Śrubie się nic nie stało. Jedynie uległa zmianie zabarwienia.... tu nowa śruba i też widać te delikatne pofalowania... Kilka zdjęć z dzisiejszego pływania.... Film z pływania na obrotach 600 i 800... I obiecany film z szybkiego pływania, ale nie maksymalnego...
 8. Duży model, to ciężki model i jednak cała operacja, aby go zwodować.
 9. I nie będzie problemu, aby zanieść go nad wodę. Ładnie to wygląda.
 10. Parametry śruby Raboesch w tabeli poniżej: Śruba widać jest zaprojektowana z dużym nadmiarem możliwości przenoszenia mocy i nawet przy 4000 obrotach nie uległa odkształceniu. Pływanie ma maxa było krótkotrwałe, gdyż nie miało ono sensu, ale jednak w celu sprawdzenia, że można. Film z takiego pływania wrzucę po następnych próbach jak się uda zrobić jakiś sensowny. Kołysanie boczne zapewne bierze się z kilku powodów. Manetką steru na aparaturze można poruszać bardzo lekko, praktycznie bez oporu (tani nadajnik). Muszę manetce dodać lekki opór. Wówczas, gdy model płynie szybciej niż powinien, lekkie ruchy manetki powodują wychylenia steru. A takie wychylenia przy płynięciu szybkim na wprost generują natychmiast przechyły jednostki. Nie wiem jak zachowują się prawdziwe holowniki, ale model przy zakładanej prędkości jest bardzo zwrotny. Dużo zwrotniejszy zapewne niż prawdziwy. W prawdziwym statku wychylenie steru max na burtę to 35°, w modelu to 60°. To powoduje, że nawrót jest dokonywany na jednej długości jednostki, czego prawdziwy holownik raczej nie zrobi. Prawdziwy statek na próbach morskich wykonuje między innymi test pętli nawrotnej - turning circle. Jak widać statek handlowy o długości 150 metrów wykonuje ją na średnicy około 500 metrów. I proszę mi wierzyć przechył wtedy jest taki, że wszytko ze stołów spada. Jak jest dla małych jednostek - nie wiem, może ktoś wrzuci podobny rysunek dla holownika tylko z tylną, jedną śrubą napędową i podzieli się wrażeniami, wtedy będzie punkt odniesienia. Gdy ustawię (zredukuję) prędkość modelu, aby fala wytworzona była zbliżona to takiej jaką generuje prawdziwy statek, gdy wychylenia steru będą mniejsze przy zwrotach, gdy manetka steru będzie stawiała większe opory przy wychyleniach, zapewne i przechyły się zmniejszą. Wiatr tego dnia zapewne także miał wpływ na ich wielkość. Co do balastowania nie mam dużego pola manewru. Model ma już i tak maksymalne zanurzenie i nie ma z czego odchudzić. Można jedynie przemieszczać. A sama nadbudówka to prawie 4 kg i jest wysoko nad wodą, co tylko podnosi GM, a holowniki powinny mieć małe. Używam regulatora do modeli kołowych. Manewr wstecz jest aktywowany w ten sposób, że najpierw trzeba ruszyć manetką na wstecz, potem na neutral i dopiero powtórny ruch na wstecz powoduje aktywację napędu. Nie można tego usunąć programowaniem. Stąd potrzeba trochę wprawy, aby dokonując manewru na wstecz nie dać "cała wstecz". Że, śruba i moc duża to i zawirowania wody są tworzone duże. Za tydzień jak pogoda pozwoli kolejne pływanie i relacja.
 11. Ten dzień można już zapisać do historii. Wodowanie i pierwsze pływanie na szerokiej wodzie. Sprzęt przed rozpakowaniem. W trakcie przygotowania do pływania, baterie podłączone. Jeszcze Szyper do sterówki.... Jeszcze w skrzyni.... Stanowisko przed wodowaniem.... Szelki się spisały wzorowo. Zarówno przy wodowaniu jak i wyciąganiu z wody. Dzięki wężykom silikonowym, szelki bez problemu toną. Jednak czuć wagę modelu. Jest... i już na wodzie...... Klapy na maszynowni zdjąłem, gdyż nie są jeszcze przyklejone i miałem obawy czy wiatr ich nie zwieje. Jednak trochę wiało. Teraz aparatura w ręce i można pływać.... Kilka ciekawszych zdjęć. Pływanie na pierwszym biegu, manetka wychylona na 80 procent. Takie obroty dają właściwe zachowanie modelu, no i widać, że płynie jak prawdziwy holownik. Czyli obroty prawdopodobnie około 1000-1200.... Budowniczy w akcji.... Udało się wypłynąć.... Maksymalnie na pierwszym biegu czyli obroty 1400 .... Teraz szaleństwo na drugim biegu i obroty max 4000.... trochę obrazu ruchomego... Moje refleksje. Żadnych zniszczeń i nic nie odpadło - tego się obawiałem najbardziej. Blisko dwie godziny pływania na podwójnym pakiecie Li-Po 7.4V. Maksymalna zanotowana temperatura silnika to 48°C. Raz uderzenie w nabrzeże uratował odbijacz dziobowy, a drugim razem kolega zdążył wyhamować Atlasa ręką - ufff - było groźnie. Woda nie dostała się do kadłuba - też duży sukces. Nic nie wplątało się w śrubą, a pontonu nie miałem. Ilość prób rozłożenia balastu okazała się jednak nie wystarczająca. Kontynuacja następnym razem. Jednak trzeba zarezerwować dobre pół dnia na zabawę i wybrać trochę cieplejszy dzień.
 12. Wszystko wyjdzie na próbach. Co będzie lepsze. Max wychylenie manetki na pierwszym biegu, czy tylko do połowy na drugim. Wszystko gotowe. Tylko dziś pogoda przeszkodziła. Zbyt silny wiatr.
 13. Dziś odbyło się wodowanie w wannie i balastowanie. Obroty max śruby na pierwszym biegu... i obroty max na drugim biegu.... dołożone 4,391 kg balastu...
 14. Przecież widzisz, że tylko postawione dla zobrazowania środka transportowego. Wyszedłem z założenia, że wózek, który mam jest w częstym użyciu, a do modelu będzie używany okazjonalnie. Nie ma powodu, aby tworzyć specjalny. Po zdjęciu uchwytu i np, związaniu pasem wg twojej sugestii spełni w zupełności swoje zadanie. Co do podstawy z rurek to nie wiem skąd te obawy. To jest bardzo mocna, a jednocześnie lekka konstrukcja. Miedź z czasem stanie się jeszcze twardsza.
 15. Przed wodowaniem, a po wyjęciu modelu ze skrzyni trzeba go gdzieś postawić. Zrobiłem łoże. Wszystko mieści się do skrzyni. Łoże zrobiłem ze złączek miedzianych.... Całość gotowa to próbnego wodowania w celu ustalenia balastu i prędkości.... Dopiero potem pozostałe podłączenia elektryczne. Trzeba tylko znaleźć jakiś przyjazny akwen. Niby wody dookoła mam dużo, ale akwen dla modelu musi jednak spełniać kilka wymogów.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.