Skocz do zawartości

Wicherek 50 -parę pytań.


ender

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Zabrałem się jakiś czas temu za budowę wicherka 50, jestem na etapie montowania kratownic kadłuba ale mam parę pytań dotyczących samej konstrukcji modelu. (w ogóle to mój drugi wicherek poprzedni poległ w czasie normalnego użytkowania garażu:))

 

Chodzi mi o skrzydła chciałbym żeby wicherek miał możliwe dużą mechanizację płata i tu się pojawia pierwsze pytanie lotki i klapy, same lotki czy klapolotki?

 

Druga sprawa to wznios płata czy robić standardowy czy mniejszy?

 

Idąc za ciosem jaki profil pozostawić clark y czy jest jakiś bardziej odpowiedni?

następne pytanie o żeberka wykonać z balsy 3mm czy tak jak zaleca książka sklejka 1,5mm i ażurować?

 

I jeszcze jedno pytanie o mocowanie płata czy zastosować standardowe czy na bagnety? to w miarę duże skrzydło i nie chce żeby mi się złożyły przy starcie :D

 

Kadłub będzie się zwężał ku końcowi ale nie do zera tylko tak do 50% jeszcze nie wiem bo muszę najpierw narysować to sobie żeby model możliwe zgrabnie wyglądał...

 

z góry dziękuję za odpowiedzi

 

pozdrawiam

Maciek.

 

P.S avatar będzie jak tylko skończy się młyn na uczelni:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wsszystko zalezy od mozliwosc twoich

Ja bym zrobil klapy i lotki

skrzydla dzielone z zastrzalami tak jak na planie

wznios pomniejszyl do ok 3st

co do zeber to balsa ale mysle ze 2mm wystarczy plus kesony i pozadny sosnowy dzwigar(sloje)

Co do profilu to na planie nie jest clark y tylko jakis R czyli cyrklowy promien.Dal bym clark y 14,5% lub naca 2412-2415 do bardziej akrobacyjnych popisow.ale wybor pozosawiam tobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzela sobie odpuszczę :) Czyli doradzacie i klapy i lotki? a nie wiecie może jakie powinny być ich proporcje w stosunku do szerokości i długości skrzydła? wiem że gdzieś w necie są proporcje wicherka z lotkami ale chyba bez klap.

co do profilu Grzegorzu to na pewno masz rację:) w planach jest wykreślany cyrklem profil. Łatwiej okleja się symetryczne profile ale z drugiej strony clark będzie bardziej "wicherkowy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wicherek i lotki. Cóz popełniłem go lata temu własnie z lotkami i ... nie był to juz wicherek.

proponuję zapoznać się z bardzo ciekawym artykułem Jarka Hajduka w tym temacie.

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2623&postdays=0&postorder=asc&highlight=wicherek&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motylasty- dzięki za linka, bardzo się przydał... problem w tym że nie wiem za bardzo co z tym fantem zrobić. chyba jednak się zdecyduje na profil symetryczny lotki i klapy mimo wszystko no cóż zobaczymy jak wyjdzie i jak będzie latał. w między czasie zrobię jakiś prosty model (oczywiście po skończeniu wicherka) żeby zrekompensować ew zawód:) może właśnie któryś z twojej " stajni"Motylasty? Co prawda z depronem nie miałem odczynienia ale twój opis jest bardzo wyczerpujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.