RobRoy Opublikowano 30 Września 2023 Opublikowano 30 Września 2023 Kolego z forum przysłał mi plan sprawdzonego dobrze latającego skrzydełka. Problem w tym że nie wiadomo jaki to profil. Profil jest narysowany - dosyć dokładnie. Wykorzystywany był do przygotowania szablonów do wycinania ręcznego. Ja wycinam skrzydła na ploterze, dlatego potrzebuję dane profilu w formie pliku *.dat. Jak można uzyskać współrzędne profilu mając tylko jego rysunek, używając AutoCada, Fusiona lub innych programów ?
japim Opublikowano 1 Października 2023 Opublikowano 1 Października 2023 Wciągasz plik jpg do programu. Stawiasz punkty. Eksportujesz współrzędne punktów sortujesz w xls i masz plik dat. Ktory program, to już zależy pd Twoich preferencji. Widzę ze częściej przewija sie autocad. W fusion jest sporo info jak importowac chmurę punktów. 1
Gość Opublikowano 4 Października 2023 Opublikowano 4 Października 2023 W dniu 1.10.2023 o 10:02, japim napisał: Eksportujesz współrzędne punktów sortujesz w xls i masz plik dat Chyba troche zbyt skrotowo... Poprzez samo sortowanie z pliku *.xls nie utworzy sie plik *.dat. Ja to robie w ten sposob, ze w Windows otwieram pusty plik *.txt, do tego przenosze koordynaty punktow z jakiegokolwiek programu CAD od razu je porzadkujac, a nastepnie jedynie przemianowuje plik *.txt na plik *.dat. Odnosnie kolejnosci punktow - zaczynamy od splywu idac na przyklad spodem profilu w kierunku natarcia i potem powracajac wierzchem profilu w kierunku splywu az do punktu wyjsciowego tak, by punkty z pomierzonych wczesniej koordynatow utworzyly zamknieta krzywa. Teraz jeszcze kwestia dokladnosci odtworzenia. W tylnej czesci profilu, na okolo 2/3 jego dlugosci (mniejsze wygiecie krzywej tworzacej obrys profilu) wystarcza pomiary koordynatow w odleglosciach okolo 10% dlugosci cieciwy. W przedniej czesci profilu, a szczegolnie w poblizu natarcia trzeba pomiary odpowiednio zagescic.
Rekomendowane odpowiedzi