Skocz do zawartości

Jak uzyskac ksztalt


cinekjo11

Rekomendowane odpowiedzi

jak zrobić aby depron jakoś wygiąć

grzać suszarką i uginać na kolanie lub butelce

czy tez cos zrobić aby miął on taki kształt skrzydła

nazywa się to profil skrzydła ( chyba o to Ci chodzi http://pl.wikipedia.org/wiki/Profil_lotniczy ) i zależy od tego jaki samolot chcesz zbudować. Sądzę, że jesteś początkujący więc polecam przeczytać dział Od czego zacząć?? oraz jako pierwszy model zrobić jakiś sprawdzony z planów. A co do pytania to w przypadku depronowych skrzydeł robi się to metodą konstrukcyjną czyli kilka żeber koła siebie połączone dźwigarem i oklejone cieńszym depronem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka metod. Modele 3D zwykle mają profil "deski", czyli po prostu wycinamy z arkusza kształt skrzydła. Ale tu za siłę nośną odpowiada mocny silniczek, często o ciągu większym niż masa modelu. I skrzydło w zasadzie "robi" za statecznik.

Czasem spotyka się "deskę" lekko wygiętą.

Bardziej zaawansowane modele posiłkują się już profilem lotniczym. Prosty profil o dość dobrych parametrch ma model "Zefir" wg planów Piotra. Linki do planów znajdziesz na forum Alexa, lub w dziale "plany" oraz w "Trudnych początkach". Kilka "Zefirów" już na forum jest opisanych.

Można też bardziej tradycyjnie, czyli robimy zwykłe skrzydło konstrukcyjne. Żeberka z depronu, dźwigar już z listewek sosnowych, w newralgicznych punktach, balsa, lub laminat.

Przykładem takiego skrzydła może być którykolwiek "Toto" kolegi Motylastego. Polecam jego stronę "Baterflajowy Świat" oraz stronę D.E.B.I.L.E.

Zatwardziali szybownicy biorą jeszcze grube płyty z depronu, czy innej pianki, wycinają w nich profil skrzydła (różnymi metodami, od noża, przez gorący drut, po CNC) i takie pełne skrzydełko oklejają cienkim fornirem balsowym.

Na początek wystarczy ci skrzydło, a'la "Zefirek", a do bardziej skomplikowanych modeli - a'la "Toto-0 do 7".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Profil nie będzie płaską płytką - więc uzysk na sile nośnej będzie.

Obawiam się tylko, że długo zajmie zeszlifowanie w celu uzyskania tego odpowiedniego kształtu. Już lepiej zadziałać wycinarką z drutem oporowym i wyciąć porządny profil a nie cudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...depronu przyzwoicie nie wyszlifujesz, niestety. Zrób przestrzennie jak radzi japim

Z tym się nie zgadzam,nie mam jak wrzucić zdjęcia ale ostatnio zrobiłem sobie małego Edka 540 i skrzydło kleiłem depron 3+6 a w środku węgiel 3mm.Profil CRD szlifowałem ręcznie papierem 400 i 600 .Zajęło mi to ok.pół .godziny i wygląda super.Oczywiście mowa o białym depronie.Efekty mojej pracy może potwierdzić kolega "rapier " który widział model w trakcie budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...depronu przyzwoicie nie wyszlifujesz, niestety. Zrób przestrzennie jak radzi japim

Z tym się nie zgadzam,nie mam jak wrzucić zdjęcia ale ostatnio zrobiłem sobie małego Edka 540 i skrzydło kleiłem depron 3+6 a w środku węgiel 3mm.Profil CRD szlifowałem ręcznie papierem 400 i 600 .Zajęło mi to ok.pół .godziny i wygląda super.Oczywiście mowa o białym depronie.Efekty mojej pracy może potwierdzić kolega "rapier " który widział model w trakcie budowy.

 

Może i racja, że się da - ale skrzydło "konstrukcyjne" ma dużo większą sztywność niż takie płaskie. Nie mówię tutaj o sztywności na wyginanie - ale przede wszystkim na skręcanie... Jeżeli masz Edka do 3D to prędkości na śmigle 3D raczej masz niewielkie. Mocniejszy silnik i większa rozpiętość i masz piękny flatterek... Nie wspominam o ilości białego puchu po szlifowaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.