Skocz do zawartości

Bowdeny.


pepcio

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do kolegów budujących modele szybowców i motoszybowców ( bardziej termicznych niż akrobacyjnych) o rozpiętości 3 m+ i wadze 2,5 kg +. Kiedy należy zrezygnować z nich do napędów sterów wysokości i kierunku,  jeżeli chodzi o siły w tej kategorii wielkości ? Do 2,5 m jak montowałem to było spoko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pepcio napisał:

Mam pytanie do kolegów budujących modele szybowców i motoszybowców ( bardziej termicznych niż akrobacyjnych) o rozpiętości 3 m+ i wadze 2,5 kg +. Kiedy należy zrezygnować z nich do napędów sterów wysokości i kierunku,  jeżeli chodzi o siły w tej kategorii wielkości ? Do 2,5 m jak montowałem to było spoko. 

Wytrzymałościowo to każdego termika pociągniesz na bowdenach.

 

Ale - ja osobiście bowdenów za bardzo nie lubię.

Prede wszystkim, jeśli masz węglową belkę ogonową, a stalowe bowdeny to wraz ze wzrostem temperatury ogon się kurczy, a popychacze wydłużają (i vice-versa, bo włókno węglowe ma ujemny współczynnik rozszerzalności termicznej).

A po drugie bowdeny lubią mieć opory, ciężko się je klei wewnątrz belki i wewnętrzne pancerze lubią pękąć (dlatego używam tylko druta chodzącego w wewnętrznym pancerzu, zewnętrzny pancer demontuję)

 

Jak mam mozliwość to preferuje popychacze z rurek węglowych, albo linkę ze sprężynką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2024 o 09:07, pepcio napisał:

Mam pytanie do kolegów budujących modele szybowców i motoszybowców ( bardziej termicznych niż akrobacyjnych) o rozpiętości 3 m+ i wadze 2,5 kg +. Kiedy należy zrezygnować z nich do napędów sterów wysokości i kierunku,  jeżeli chodzi o siły w tej kategorii wielkości ? Do 2,5 m jak montowałem to było spoko. 

Jak dla mnie to wszystko zależy od modelu (kadłuba - belki ogonowej) bowdeny  stosuję do momentu kiedy wystarcza mi ich długoś w kadłubie 😀 ( mniejsze modele) a potem linki na kierunku i popychacz na wysokości.

 

 20211111_211730-min.jpg.c321d67cf8dcd31b8f373d287121e789.jpg

 

U góry popychacz węglowy 1m a niżej linki do kierunku (kadłub długość 2 m).

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Ten popychacz węglowy ma mocowanie snapu przez owinięcie nitką na żywicę? O jakiej średnicy zastosować rurkę węglową o długości 1 m dla serwa o mocy 3,3 kg ? Chodzi mi sztywność popychacza. Pytam bo do tej pory wykonywałem popychacze z listwy sosnowej lub z bambusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.