Skocz do zawartości

Latanie z kamerą - jak zamocować


RobUK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Panowie, z pewnoscią każdy a jeśli nie to pewnie wielu latało z kamerą zamocowaną do kadłuba bądź skrzydła.

odpowiedzcie mi proszę czy macie jakieś patenty w tej kwestii. Chodzi mi o to, że strasznie zniekształca mi obraz (falowanie) co na 100 % jest skutkiem wibracji.

Dlatego potrzebuje wskazówek jak mocować.

 

Inna sprawa, że pewnie moje śmigło nie jest dostatecznie wyważone. (Przyznaję się bez bicia, że nigdy wcześniej tego nie robiłem ponieważ śmigła które do tej pory montowałem jakoś nie wprowadzały żadnych wibracji). I tu pojawia się kolejne pytanie czy wyważacie doświadczalnie czy macie jakiś patent na to ?

Powiedzmy przyklejacie taśmę i sprawdzacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym mocowaniem, to zależy jak duża jest ta kamera. Te najmniejsze typu gumcam i brelok to jedni przyklejają np. taśmą izolacyjną (tak czytałem) inni rzepów. Można wcisnąć w kieszeń w model ze styropianu. Ja używam najczęściej rzepów samoprzylepnych. I wystaczało to, by nie przenosiło drgań na kamerkę.

A wyważanie to ścienianie łopatki z grubości przez szlifowanie (nie obcinanie z długości), bądź pomalowanie farbą i ścieranie jej do skutku. Czasami też kropelka CA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt "żelki" jest winą kamery. Warto nabyć kamerę z matrycą CCD. CMOS-y niestety nie lubią takich warunków. Niektóre CCD też, co prawda. Zależy jaką masz kamerę.

 

Mocowanie - zwykle paski samozaciskowe, rzepy różnego typu (szczególnie mocne są symetryczne, ale praktycznie jednorazowe - jak złapią to na amen). Niektórzy korzystają z kleju na gorąco. Patentów jest sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość kamery oczywiście jest ważna. Niemniej nie zależy mi na jakości HD a tylko w miarę stabilnego obrazu. Dlatego mocowanie na "rzepa" wydawało mi sie zupełnie wystarczające. Wygląda jednak, że problem falowania obrazu to wibracje nie wyważonego śmigła i nad tym muszę się skupić.

Choć tak naprawde nie zauważyłem żeby mi samoloty podskakiwały z uwagi na niewyważone śmigło :)

 

Tak czy owak, wszelkie wskazówki się przydadzą.

 

A propo's kamer, z waszego doswiadczenia, jakie poleciacie albo może podajcie jakich używacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od kamery itp.

np. w GoPro HD w trybie fullhd bardzo łatwo złapać galaretkę (rolling shutter), a w trybie 720p jest jej znacznie mniej.

innym sposobem się pozbycia to wydłużenie naświetlania klatki, np. poprzez nałożenie filtra na obiektyw (w przypadku GoProHD można założyć folię czy coś innego, co lekko 10-20% zabierze światła, wtedy kamera automatycznie wydłuży czas naświetlania)

 

a tu jak przyczepiłem swoją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jednak, że problem falowania obrazu to wibracje nie wyważonego śmigła i nad tym muszę się skupić.

Nie dokonca - wczoraj pisałem o tym zjawisku. Smigło ciągle to samo a falowanie raz jest , raz nie ma. Wydaje mi się, że wazne jest też gdzie umieszczona jest kamerka; latam skrzydłem i najlepszy efekt jest gdy kamera mocowana jest na spływie. Ale wasnie tylko w tym miejscu wystepowało falowanie u mnie - jesli występowało. Na natarciu nie falowało. Może ma znaczenie bliskość regulatora(?) nie wiem.

Bardzo dobrą i łatwą do mocowania jest brelok key chain 808 wersja #11 i ulepszona #16. Obie to HD 720p. Wersja #13 jest nawet Full Hd 1080p ale tylko 15kl/sek. jak na coś tak małego i taniego - jakość filmu rewelacyjna. Na youtube szukaj tylko tych amatorskich filmów - reklamowe są zawsze dziwnie dużo lepszej ajości :mrgreen: Wszystkie moje sa własnie takie - surowe oryginały . Ostatni to Stratos nad Wrzeszczem - specjalnie nie podaję linku by ktoś nie pomyślał, że sie lansuję :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wczoraj na spływie wkleiłem kołek by mocować na sztywno wkrecając wkręt... może własnie nie moze być na sztywno ? Ale... na sztywno to był przykrecony"domek" ze styropianu, w który wchodziła ciasno kamerka. Może to jest własnie przyczyna? Sprawdzę to przy najbliższym locie przykrecając na spływie inne mocowanie kamerki (z serwem do wyzwalania migawki). Nie chę jednak kombinować w taki mróz jak wczoraj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz pecha bo u mnie cieplo ;)

Ale wracając do tematu, kiedy uczepiłem kamerę przy silniku bardzo blisko, nie faluje ale za to oczywiscie mam paski na obrazie :D

Z kolei kiedy zamocowałem na kadłubie (założyłem taki mostek do ktorego "przyrzepiłem" kamere zaczęło pływać. Jutro z rana zanim pojde do pracy, oczywiscie jesli będzie spokojnie sprawdzę temat z mocowanie na sztywno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne, kamerka którą posiadam jest poprostu marna. Kupiłbym coś lepszego gdybym wiedział wcześniej że tyle tego jest :P

Chociaż kiedy robiłem testy w domu to efektu falowania nie było, trzymałem samolot w ręku i poruszałem lekko żeby wprowadzić jakieś ruchy ...

No nic. Poszukam jakiejś albo zakupie taką 808 #11 bo bardzo fajne ma parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukam jakiejś albo zakupie taką 808 #11 bo bardzo fajne ma parametry.

Trzeba było wczesniej mówić - tydzień temu zamówiłem dla mnie i forumowego kolegi model 808 #16. Szukaj na ebayu, nie jestem pewien ale wydawało mi się, że byli też sprzedający z

UK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Na szybowcach ... hmmm jak wylacze silnik w moim Sukhoi'u to tez mam szybowca i wtedy obraz jest moze nie super ale dobrej jakosci ;)

Ale nie bede walczyl z tym, zamierzam kupic wlasnie cos o parametrach 808 #11

według mnie daje bardzo dobrej jakosci obraz.

No albo #13 czy #16. Muszę tylko poszukać tu u mnie bo z Hong Kongu nie chce kupować bo za długo będę czekał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co do falowania obrazu polecam wykonać żyroskop mechaniczny i łącznie z kamerą zamocować go na gumkach, do wykonanego stelaża . Takie rozwiązanie ma jeszcze kilka innych zalet.

Najprostszym jednak rozwiązaniem będzie wyważenie napędu i zamocowanie go na odpowiedniej amortyzacji.

Takie mocowanie silnika też ma więcej zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.