Skocz do zawartości

Zdjęcie

NSS-650 standard

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#1 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 February 2017 - 14:08

Witajcie,
Od pewnego już czasu buduję żaglówkę klasy NSS-650. Model powstaje na kadłubie z laminatu epoksydowo - szklanego z Modelmast. Buduję go w modelarni szkutniczej MKS "Gwarek" w Rudzie Śląskiej, gdzie mogę i mam nadzieję się wiele nauczyć.
Plany modelu LAERKE 65 mam z Internetu, a wzoruję się na artykule Pana Michała Daranowskiego w numerach 3 i 4 /2009 "Modelarza".
Modelem tym chcę na wiosnę rozpocząć przygodę z regatami w tej klasie, ale do tego jeszcze długa droga. Żaglówka, w założeniu ma być jak najlżejsza, stąd do minimum ograniczenie drewnianych części i znaczne odchudzenie tej przedstawionej w artykule, ale zobaczymy co życie przyniesie.
Na dzień dzisiejszy zostały wybrane i wycięte wręgi usztywniające kadłub oraz będące podparciem dla masztu i skrzynki mieczowej. Wycięte i dopasowane są listwy usztywniające kadłub. Reszta jak na zdjęciach. Przez pewien czas relacja będzie prowadzona nie w czasie rzeczywistym, a gdy zrówna się z etapem prowadzonych prac dam znać :)

IMG_1385.JPG

IMG_1382.JPG

IMG_1384.JPG

Pozdrawiam,
Łukasz

• 0

#2 skipper

skipper
  • Modelarz
  • 761 postów
  • SkądBiałystok
  • Imię:Andrzej

Napisano 04 February 2017 - 18:07

Dobrze, że również tu zacząłeś relację. Może i ja zacznę swoją.

Teraz na forum mamy już F5E i NSS-650. Robi się ciekawie.

• 0

#3 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 05 February 2017 - 14:10

Dobrze, że również tu zacząłeś relację. Może i ja zacznę swoją.

Teraz na forum mamy już F5E i NSS-650. Robi się ciekawie.

Cześć,

Cieszę się, że dział szkutniczy się rozrasta. Przechodząc do relacji, kadłub został odchudzony o dwie wręgi. Wręga główna wraz z listwami wklejona została na CA. W przyszłości całość będzie wzmocniona żywicą.

Powstała skrzynka mieczowa, która została spasowana ze "sprezentowanym" mieczem odzyskanym z niepływającego już RG-65 - dziękuję :)
Następnie rozciąłem dremelem kadłub i poszerzyłem iglakiem otwór na miecz. Ostatnim etapem prac było wklejenie na CA skrzynki i listwy łączącej ją z dziobem. Poszczególne etapy przedstawiają zdjęcia.

IMG_1402.JPG

IMG_1416.JPG

IMG_1418.JPG

IMG_1419.JPG

Pozdrawiam,

Łukasz

• 1

#4 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 06 February 2017 - 18:02

Cześć,

Wręga, skrzynka mieczowa i konstrukcje pod serwa są z PCV. Wszystko wklejone jest na CA tymczasowo, po rozplanowaniu elementów konstrukcja będzie wzmocniona żywicą. Zostały przymocowane serwa i wklejony ster. Oszlifowałem też miecz. Płetwa sterowa to kolejny "prezent" z niepływającego już RG-65. Na początek dostanie nowe życie, a po testach planuje zrobić wymienny komplet płetwy mieczowej i sterowej, ale to pozostaje w planach:) Odbiornik na skrzynce przymocowany na rzep - patent godny polecenia.

IMG_1579.JPG

IMG_1577.JPG

IMG_1580.JPG

Pozdrawiam,

Łukasz

• 1

#5 skipper

skipper
  • Modelarz
  • 761 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 06 February 2017 - 18:17

W tym tempie szybko wyrównasz relację.

Łukaszu, popracuj nad bulbem, ile on waży?, może któryś z moich lichych odlewów będzie pasował?

• 0

#6 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 06 February 2017 - 20:13

W czwartek zważę, ale tak jak pisałem - to nie jest docelowy miecz. Jest trochę krótszy niż w planach, ale "darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy".

Miecz i płetwa sterowa mają być na pierwsze pływania, potem zrobię nowy docelowy komplet. A co do tempa, nie ma na co czekać - jak dobrze pójdzie w czwartek budowa znów ruszy do przodu:)

• 0

#7 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 07 February 2017 - 21:37

Cześć.

Lecimy dalej, by zrównać się z czasem rzeczywistym:). Tym razem powstała podstawka pod model. Połączone zostało serwo ze sterem, a następnie wzmocniono żywicą i tkaniną szklaną kluczowe miejsca w modelu.

IMG_1615.JPG

IMG_1616.JPG

IMG_1618.JPG

IMG_1619.JPG

IMG_1620.JPG

IMG_1621.JPG

IMG_1623.JPG

Pozdrawiam,
Łukasz

• 0

#8 mushroom

mushroom
  • Modelarz
  • 52 postów
  • SkądWielkoposka
  • Imię:RR

Napisano 07 February 2017 - 23:01

witam, ładne postępy przy budowie :)

mam taką małą uwagę co do konstrukcji kadłuba - chodzi o skrzynkę mieczową. To bardzo ważne miejsce w kadłubie. Gdy jacht idzie ostro na wiatr kąt pochylenia jest bardzo duży i działa spora siła na skrzynkę. Polecam ustabilizować jej górną, tylną część jakimś płaskownikiem lub rurkami laminatowymi w kierunki do burt bo tak na moje oko będzie zbytnio pracować i powodować odkształcenia w kadłubie podczas silnych wiatrów. pozdrawiam

• 0

#9 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 08 February 2017 - 18:03

Cześć,

Dziękuję za rady i zainteresowanie. To już ostatni post nie w czasie rzeczywistym budowy. Do tej pory sprawdziliśmy działanie pakietu wraz z serwami i jest O.K. Wszystko działa:). Następnie zostały wklejone wzmocnienia z listewek i wycięty pokład. Skrzynka mieczowa dostała dwie poprzeczki z listewek, których zadaniem ma być też usztywnienie pokładu. Wklejone na żywicę części są odpowiednio sztywne, więc nie będzie już nic wzmacniane.

IMG_1671.JPG

IMG_1678.JPG

IMG_1676.JPG

IMG_1679.JPG

Pozdrawiam,
Łukasz

• 0

#10 skipper

skipper
  • Modelarz
  • 761 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 08 February 2017 - 18:29

Łukaszu,

odniosłem wrażenie że wkładasz kadłub w krzyżak z listewek, Możesz zdeformować laminat. Daj jakieś taśmy np. takie jak na zdjęciu. Ładnie rozłożą naprężenia i mniej będą deformowć kadłub.

Załączone miniatury

• DSCF9751.JPG

• 0

#11 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 08 February 2017 - 18:34

Masz rację. Trochę z lenistwa nie skończyłem stojaka. Jak kadłub będzie pryśnięty podkładem, taśmy dorobię na pewno:)

Na razie jest dość sztywny i lekki więc nic się nie dzieje.

Pozdrawiam,

Łukasz

• 0

#12 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 09 February 2017 - 21:40

Cześć,

Dzisiaj znów trochę do przodu - jak fajnie prowadzić relację w czasie rzeczywistym. Dziobowa część jachtu została wypełniona styropianem (to mój pierwszy jacht mający służyć do nauki i nabierania doświadczenia), więc bezpieczniej będzie mu zapewnić pływalność w razie jakiegoś "błędu sternika" :) Przeszlifowałem też całość przed wklejeniem pokładu i poprawiłem łączenia listewek z burtą klejem CA. Wycięte i wyszlifowane zostały paski aluminium - jeden jako ramię serwa, a drugi jako okucie mocowania masztu - dalsza ich obróbka za tydzień. Andrzeju - zmotywowany przez Ciebie dodałem do podstawki pasy, które ładnie stabilizują pokład i zważyłem wstępnie kadłub oraz miecz z bulbem - wyniki na zdjęciach.

IMG_1699.JPG

Ważenie bez styropianu.

IMG_1702.JPG

IMG_1701.JPG

Ważenie ze styropianem

IMG_1700.JPG

IMG_1704.JPG

Wstępna obróbka metali - c.d.n. :)

IMG_1703.JPG

Pozdrawiam,
Łukasz

• 0

#13 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 16 February 2017 - 22:23

Cześć,

Kolejny czwartek w modelarni i znów trochę do przodu. Wkleiłem poprzeczną listewkę stabilizującą ster. Główne serwo otrzymało ramię i zostały podklejone paskami PCV od spodu otwory w pokładzie, tak by klapy je zamykające miały oparcie. Na koniec został wklejony pokład. Za tydzień szlifowanie i może szpachlowanie:)

IMG_1729.JPG

IMG_1731.JPG

IMG_1730.JPG

IMG_1733.JPG

IMG_1735.JPG

Pozdrawiam,

Łukasz

• 0

#14 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 23 February 2017 - 22:05

Cześć,

Kto doszlifowywał pokład do kadłuba ten wie jak to jest, a kto tego nie robił musi sam spróbować :).

IMG_1762.JPG

IMG_1765.JPG

Pozdrawiam,
Łukasz

• 0

#15 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 03 March 2017 - 07:06

Cześć,

Wiosna idzie, więc czas przyspieszyć budowę. W ostatnim czasie szpachlowanie (szpachla natryskowa) wykazało ile jest małych nierówności. W przyszłym tygodniu, szlifowanie, szpachlowanie i mam nadzieję podkład.

IMG_1780.JPG

IMG_1779.JPG

Pozdrawiam,
Łukasz

• 0

#16 skipper

skipper
  • Modelarz
  • 761 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 03 March 2017 - 11:36

Łukaszu,

Zważ kadłub po każdej operacji, szpachlowanie, malowanie itd. To będzie doskonaly materiał porównawczy przy następnych modelach.

pozdrawiam

AB

• 0

#17 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 08 March 2017 - 21:49

Cześć,

Dzisiaj, szlifowanie na mokro szpachli natryskowej (papier 400). Szpachlowanie i szlifowanie rufy, a na koniec podkład z motipa.

IMG_1795.JPG

Waga przed ...

IMG_1796.JPG

i po szlifowaniu.

IMG_1797.JPG

Poprawiony zarys rufy.

IMG_1798.JPG

Wyszlifowany kadłub.

IMG_1799.JPG

Pierwsza warstwa podkładu.

Pozdrawiam,
Łukasz

• 0

#18 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 09 March 2017 - 21:56

Cześć,

Popracowałem trochę nad bulbem - szpachla, szlif i podkład. Wykonałem też okucie masztu i wyczyściłem otrzymane z "odzysku" mocowania olinowania. Kadłub pokryty został drugą warstwą podkładu. W przyszłym tygodniu zostanie pomalowany na biało i tak zostanie w tym sezonie:).

IMG_1805.JPG

IMG_1802.JPG

IMG_1807.JPG

IMG_1806.JPG

Pozdrawiam,
Łukasz

• 0

#19 ostry_gl

ostry_gl
  • Modelarz
  • 203 postów
  • SkądGliwice

Napisano 16 March 2017 - 21:13

Cześć,

W pokładzie zostały wywiercone otwory pod mocowania want i okucia masztu. Okucie masztu otrzymało dwa druty o średnicy 1mm, które będą wklejone w konstrukcje, mające za zadanie wzmocnienie mocowania masztu. Płetwa sterowa i miecz z bulbem, zostały pomalowane na czerwono, a kadłub na biało. Za tydzień prace nad masztem.

IMG_1839.JPG

IMG_1840.JPG

IMG_1843.JPG

IMG_1842.JPG

IMG_1841.JPG

Pozdrawiam,
Łukasz

• 0

#20 Senior

Senior
  • Modelarz
  • 282 postów
  • SkądKoszalin
  • Imię:Ryszard

Napisano 19 March 2017 - 00:08

Łukasz no .. no ... zapowiada się piękna jednostka. Powodzenia w dalszej budowie.

Pozdrawiam

Ryszard

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych