Skocz do zawartości

Budowa Katany z Artexu


dukeroger

Rekomendowane odpowiedzi

Ja poradziłem sobie z kabinka w sposób następujący.

Po sklejeniu stelaża do kabinki umieściłem go wewnątrz i odszukałem nalepsze położenie.Następnie lutownicą wypaliłem dwa skrajne otwory i przykręciłem.

Po weryfikacji ułożenia wykonałem pozostałe otwory i skręciłem.

Obrysowałem nastepnie miejsce cięcia naddatku i po rozkreceniu obciąłem go nożykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
dukeroger, Dokładnie tak jak narysowałeś.Zamiast sosnowych listewek możesz dać pasek twardej balsy 3mm.Pierwsza wręga z zaznaczonych nabierze sztywności po tym zabiegu (projektujący ten model powinien jeszcze raz przemyśleć ten element) .Druga wręga z zaznaczonych też wymaga wzmocnienia ale niżej niż zaznaczyłeś bo słoje są w niej (uwaga !) ustawione pionowo.Przy lądowaniu podwiało mi model i dotknąłem dosłownie końcówką skrzydła ziemi.Pomimo że ruch spływu skrzydła był niewielki to i tak połamał obie te wręgi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tak naprade w tum przednim wzomocnieniu przydalo by sie zrobic to jako czesc ramki... wyciac z wezlowkami na koncach. Kupielem taka listewke - moge dorobic na jej koncach trojkaty wezlowek - chyba tez bedzie dobrze. Drugi przyklad jezeli sloje leca w poprzek nie wymaga dyskusji - chyba mozna by nawet balsa o slojach wzdluz podkleic?

 

ponawiam pytanie - co to znaczy punktowo skleic? moze na tych naszych zdjeciach ktos by pokazal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polapalem najpierw hmmm... punktowo - aby sie nic nie rozchodzilo i trzymalo kupy - co oznacza - kropla tu - kropla tam - jako, ze wszystko prawie trzyma sie bez kleju idealnie i dochodze do wniosku, ze jakby to okleic folia tylko - to tez sie nic nie rozleci :D

Nastepnie igielka 0.45mm na zadki CA i po kolei wszystkie laczenia lekko "zalalem" .

pewnie za duzo kleju dalem, ale to moj pierwszy tartak - wiec niech ma - kiedy indziej bede oszczedny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punktowo pokleić to chyba tylko celem złożenia na próbę.Potem i tak warto zalać to miejsce rzadkim CA.Miejsce połączenia dwóch elementów powinno być sklejone na całej powierzchni ich styku ze sobą.W sumie to nie wyobrażam sobie tego inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym punktowym klejeniem chodzi dokładnie o to , aby po złożeniu w całość ,szczególnie początkujący modelarz, stwierdziwszy , że coś spaprał mógł szybko poprawić.

Np skleił wzmocnienia robiąc 2 lewe lub prawe boki kadłuba itd.

Oczywiście po upewnieniu się że kadłub jest prosty , bez wad, całość zalewamy tak jak napisał Mamuth.

Nie trudno sobie wyobrazić ,że skoro dużego BF-a109 składają w powietrzu to tym bardziej może się ktoś trafić składający Katankę bez równego stołu.

Wtedy o śmigło z kadłuba nie trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak fachowcy radzą sobie ze sfazowaniem listwy natarcia lotek?

Nożyk? pilnik? papier ścierny? Jak to zrobić dokładnie bez użycia frezarki?

Wstępnie mini strug, nożyk ,cokolwiek.

Potem długi 35 cm klocek oklejony papierem ściernym 12-180.

I wykończenie jakaś 240 też na klocku (druga strona tego samego klocka )

Ważne żeby był w miarę długi aby dołków nie porobić .

Ten sam klocek idealnie wyszlifował 90 centymetrowe natarcia w Ultimacie.

A może to nie klocek tylko ręka ?? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak przy okazji;

mam zagwozdke z dolnymi podluznicami, chodzac w te pochylone ramy a w zasadzie ich wyciecie tak nie za bardzo leza - ogolnie cala podluznica nie za dobrze lezy; co z tym zrobic?

 

Dołączona grafika

 

drugie zdjecie przedstawia nowe rozwiazanie Artexu w temacie suportu podwozia - wystarczy czy probowac to wlaminowywac? od razu powiem ze od srodka kadluba nie ma dostepu :(

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie cala podluznica nie za dobrze lezy; co z tym zrobic?

Po prostu to tam wklej :)

Co do podwozia - ja mam druciane, jednak ja bym suport po prostu wkleil na CA i nie laminowal - jak wzmocnisz za bardzo - to po twardym ladowaniu wyrwiesz razem z wregami, a jak zostawisz jak jest - to tylko ten element polamie - taka strefa zgniotu ;) - Twoje podwozie nie bedzie tak amortyzowac jak druciak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.