Skocz do zawartości

Wyważarka do dużych modeli


maciej1977
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

KrzysiekB.,

Na palcach nie da sie wyważyć dokładnie modelu powyżej 3kg, do tego potrzeba wyważarki.

maciej1977,

Ja stosuje paletę z przykręconymi listwami 10x5 (cm) i na czubki tych listew przykręcony jest taki jak by zawias na którym przechyla sie model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co wyważać nie wiadomo jak dokładnie? Dokładność na palec jest wystarczająca do pierwszych lotów, dokładnie ustawisz dopiero po oblocie lub raczej kilku lotach i odbywa się to bardziej na zasadzie organoleptycznej oceny zachowania modelu i przesuwania w odpowiednim kierunku aż do osiągnięcia optimum. Wtedy to tak naprawdę guzik będzie Cię obchodziło gdzie z dokładnością co do milimetra położony jest CG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich wyważarek do modeli o rozpiętości ponad 2m używacie ?

Używam standardowej tyle, że ramię poziome stojaka to długa listwka - w zalezności od szerokości kadłuba, a pionowe to też listewki o odpowiednio większej długości/wysokości. Łatwizna... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przecież tak jak pisałem dowolnie przedłużyć - wstawiając nowe - pręty poziome łączące obie podstawy wyważarki. Tak własnie robię plus w pionie jeśli trzeba. Tak wyważałem między innymi mego 2płata o rozp chyba 190 pare i prawie 7kg.

Możesz też tak jak mówisz tylko jako, że skrzydło zbiezne więc bliżej kadłuba wartosć sC będzie większa niż w pokazanym - jest to zapewne średnia cięciwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy modelu 18-19kg palce trochę bolą a i sięgnąć ciężko

To takie duże też trzeba wyważyć? :wink: :shock: a to leniwce.

A tak poważnie to podany sc możesz kontrolować na całej długości pod warunkiem, tak jak Fokker, pisze, że będziesz wszystko odnosił do cięciwy przy której określasz sc (na lini prostopadłej do osi podłużnej modelu) W ten sposób możesz sobie wyznaczyć CG nawet na samych końcówkach płata (o ile tylko skos skrzydeł nie jest zbyt duży) jeśli to masz zrobione to zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc na zasadzie podłożenia palca tam gdzie kreska a z drugiej strony Ty robisz to samo. I tak każdy wyważa tak jak mu wygodnie w danym modelu, z resztą pewnie model już wyważyłeś więc nie ma co dalej robić wywodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem że mogę wyważyć model podparty w każdym z punktów położonych na czerwonej lini zaznaczonej na rysunku niżej ?

Punkty SC zaznaczone przez producenta wypadają w miejscu gdzie kończy się balsa i zaczyna folia i ciężko podstawić wyważarkę żeby szasem nie zrobić dziury w folii a bliżej kadłuba skrzydło jest pełne i model stabilnie stoi na wyważarce .

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie laika. Skąd wiadomo, że model jest wyważony? Wyobrażam sobie to tak, że gdy jest dobrze ustawiony to podparty w tych punktach SC stoi nieruchomo.

Tymczasem ja nie mogę dokładnie wyważyć mojego Su-26, Przeważa mi samolot to do przodu to do tyłu. Prawdopodobnie dlatego, że środek masy jest nad punktem podparcia pod skrzydłami.

Tak czy siak samolot lata dobrze (wg mnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda z palcami sprawdza się na polu. Przy cięższym modelu palce trzeba podeprzeć palcami z drugiej ręki. W dwie osoby daje się to zrobić. Druga metoda to podstawić pod wypoziomowany model pod każde koło wagę. Suma trzech wskazań to masa, a suma iloczynów mas i odległości od kołpaka dzielona przez masę całkowitą wyznacza środek ciężkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.